Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Polscy juniorzy po raz drugi lepsi od Holandii

Polscy juniorzy po raz drugi lepsi od Holandii

Za będącą na ostatniej prostej przygotowań do mistrzostw świata w swojej kategorii wiekowej reprezentacji Polski U-21 ostatni sprawdzian. Podopieczni trenera Mateusza Grabdy w Nowym Dworze Mazowieckim  pokonali  w poniedziałek 4:0 Holandię, dzień wcześniej wygrali 4:1.  Mundial rozpocznie się w najbliższy piątek w w Manamie (Bahrajn). W fazie grupowej MŚ U21 Polska zagra z Indiami, Kanadą i Bułgarią. Dwie najlepsze drużyny awansują do drugiej rundy.

Biało-czerwoni już na początku meczu  wypracowała sobie prowadzenie (8:4) i do pewnego momentu kontrolowała wydarzenia na boisku (16:21, 21:16). W decydującej fazie seta przydarzył im się jednak przestój, co pozwoliło Holendrom na odrobienie niemalże całej przewagi i doprowadzając do nerwowej końcówki. Ostatecznie jednak zwycięstwo należało do reprezentacji Polski.  W drugiej partii podopieczni Mateusza Grabdy ponownie krok po kroku budowali przewagę (8:5) i kontrolowali boiskowe wydarzenia będąc lepszym praktycznie w każdym elemencie (16:11, 21:16). Tym razem Polacy nie dali już się dogonić rywalom i wygrali 25:19.

Trzeci set był najbardziej wyrównany. Polacy jednak byli nieznacznie z przodu (8:6).  Holendrzy jednak cały czas utrzymywali kontakt punktowy (15:16). Walka toczyła się praktycznie do samego końca (21:19). W końcówce więcej zimnej krwi zachowali jednak młodzi biało-czerwoni.  Podopieczni  trenera Guido Gortzena utrzymywali kontakt z przeciwnikiem na początku czwartego seta (6:8). Im dalej, tym przewaga Polaków rosła (16:11, 21:14).  Polska drużyna zdominowała wydarzenia na boisku i triumfowała 25:17 i w całym meczu 4:0, szkoleniowcy bowiem na tyle setów się umówili.

Rożnicę widać przede wszystkim było w skuteczności ataku, Polacy skończyli 54% swoich ataków, Holendrzy 48%. Polacy lepiej także zagrywali, w asach było 9:3, warto jednak wspomnieć, że biało-czerwoni zepsuli jednak przy tym aż 23 zagrywki. Presja wywierana przez rywali powodowała, że w ekipie Holandii słabo funkcjonowało przyjęcie, na poziomie 20% odbioru pozytywnego (Polacy 56%). W bloku było 6:4 dla Polski.

Liderami Polaków byli Aleksiej Nasewicz oraz Jakub Olszewski, obaj zdobyli po 12 punktów, warto wspomnieć także o trzech asach serwisowych tego drugiego.  Dla Holandii 10 razy zapunktował Thomas Sleurink.

Polska – Holandia 4:0
(25:23, 25:19, 25:23, 25:17)

Polska: Majchrzak (7), Szymendera (2), Olszewski (12), Nasewicz (12), Nowak (4), Kubicki (5), Hawryluk (libero) oraz Kędzierski (libero), Nowik (8), Kufka (5), Zając (6), Biliński (2), Hendzelewski (5)
Holandia: Macnack (6), van Bladel (9), Merkx (1), Herinx (2),  Boer (5), Zegwaard (5), Aleksov (libero) oraz Ebbelaar (7), Sleurink (10), van den Elshout