Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Polacy po raz drugi lepsi od Niemców

Polacy po raz drugi lepsi od Niemców

Reprezentacja Polski siatkarzy odniosła drugie sparingowe zwycięstwo nad Niemcami. Po środowej pięciosetowej batalii, tym razem podopieczni Vitala Heynena pokonali ekipę Andrei Gianiego 3:0. Przed meczem trenerzy obu zespołów umówili się na rozegranie co najmniej czterech setów, w związku odbyła się jeszcze jedna partia. W niej górą byli goście, którzy pokonali biało-czerwonych po grze na przewagi.

Drugi mecz towarzyski w Zielonej Górze rozpoczął się od skutecznego ataku Antona Brehme, ale po chwili to jednak biało-czerwoni zdołali wyjść na trzypunktowe prowadzenie przy zagrywce Bartosza Bednorza (6:3). Niemcom nie brakowało mimo wszystko woli walki, dzięki czemu udało im się zremisować (10:10) i tym samym zaostrzyć rywalizację w tym secie. Szczególne problemy sprawiali bowiem Polakom za pomocą swojej zagrywki. Biało-czerwoni zdołali więc wrócić do dwupunktowej przewagi dopiero bliżej końcówki tej partii (17:15) po błędzie dotknięcia siatki w drużynie gości. W końcówce nie zabrakło jednak emocji, gdyż siatkarze z Niemiec zdołali jeszcze po raz kolejny wyrównać wynik (22:22). O losach tego seta zadecydowała więc ostatecznie gra na przewagi, którą skutecznym atakiem zakończył na rzecz polskiej ekipy Bartosz Bednorz (26:24).

Drugiego seta Polacy rozpoczęli efektownym blokiem, który w połączeniu z ich dalszą dobrą grą dał rezultat w postaci aż pięciopunktowej przewagi (6:1). Sami goście zaczęli natomiast popełniać coraz więcej błędów, przez co w okolicach połowy seta nie byli w stanie odrobić strat z początku tej partii. Napędzało to jedynie biało-czerwonych, wśród których świetnie na zagrywce zaczął spisywać się Aleksander Śliwka (16:7). W końcówce Polacy zdawali się już więc grać dość spokojnie, co nie przeszkodziło im w wygraniu tego seta, który zakończył się efektownym atakiem z drugiej linii w wykonaniu Śliwki (25:16).

Podobnie jak w pierwszym meczu trzeciego seta rozpoczął zupełnie nowy skład, co nie przeszkodziło biało-czerwonym rozpocząć go w efektowny sposób, czyli od ataku ze środka Jana Nowakowskiego. Świetnie atakował także Artur Szalpuk, dzięki czemu Polacy zdołali wyjść na trzypunktowe prowadzenie (5:2). Po drugiej stronie siatki dobrze spisywał się natomiast Simon Hirsch, co pomogło jego drużynie w wyrównaniu wyniku (11:11). Przez dłuższy czas zespoły walczyły więc punkt za punkt, przełamał to dopiero pojedynczy blok Nowakowskiego i as serwisowy Grzegorza Łomacza, dający Polakom dwa oczka przewagi (17:15). Gospodarze nie dali już sobie odebrać prowadzenia, dzięki czemu to właśnie oni mogli się cieszyć z wygranej w kolejnej partii po ataku Michała Kubiaka (25:21).

Trzy wygrane odsłony nie oznaczały jednak końca siatkarskich emocji w tym meczu, gdyż trenerzy umówili się na rozegranie aż czterech setów. Dodatkowy set rozpoczął się od wyrównanej walki obydwu drużyn, w której przełamanie dały dopiero kiwki Kubiaka (7:5). Długo trwała jednak jeszcze gra punkt za punkt, przerwana dopiero asem serwisowym Nowakowskiego (14:11). Po drugiej stronie siatki uaktywnił się natomiast Moritz Karlitzek, który przyczynił się do wyrównania wyniku w połowie seta (16:16). Ponadto, dysponował także trudną zagrywką, przez co to goście wyszli w końcu na dwupunktową przewagę (18:16). Biało-czerwoni zdołali jednak popracować blokiem i przywrócić remis na tablicy wyników (18:18). Tym samym potrafili też odpowiedzieć im Niemcy, którzy w końcówce zdawali się być bliżej swojej pierwszej wygranej partii w tym meczu (22:19). Ostatecznie zadecydowała o niej dopiero gra na przewagi, którą goście zakończyli zatrzymaniem na siatce Dawida Konarskiego (27:25).

Polska – Niemcy 3:0
(26:24, 25:16, 25:21)
dodatkowy set: 25:27

Polska: Muzaj (8), Huber (4), Bednorz (7), Śliwka (13), Nowakowski P. (4), Komenda (2), Zatorski (libero) oraz Kubiak (12), Konarski (9), Szalpuk (7), Nowakowski J. (7), Kłos (5), Łomacz (3) i Wojtaszek (libero)
Niemcy: Fromm (3), Weber (4), Brehme (8), Böhme (3), Tille, Reichert (5), Stohr (libero) oraz Schott (5), Zimmermann, Maase (9), Hirsch (11), Krick (3), Krage (4), Karlitzek (14) i Zenger (libero)