Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > ME U18 M: Mocne otwarcie Polaków i Włochów

ME U18 M: Mocne otwarcie Polaków i Włochów

W Bułgarii rozpoczęły się mistrzostwa Europy siatkarzy do lat 18.  Udział bierze 16 zespołów podzielonych na dwie ośmiozespołowe grupy.  Pierwsza z nich (z udziałem Polaków) rywalizuje w Sofii, druga w Płowdiwie. Podopieczni Jacka Nawrockiego turniej rozpoczęli od pewnej wygranej z Ukrainą. W drugiej grupie Włosi nie dali żadnych szans Estończykom.  W pierwszym dniu byliśmy świadkami tylko jednego tie-breaka.

MOCNE OTWARCIE POLAKÓW, FRANCJA BEZ STRATY SETA

W grupie A kadra Austrii tylko momentami postawiła się Francuzom. W pierwszym secie młodzi Les Blues wręcz zmiażdżyli przeciwnika, ale w dwóch kolejnych walki już nie brakowało. Lepsi w decydujących momentach byli jednak Francuzi. Trójkolorowi przeważali w każdym elemencie, ale zwłaszcza w zagrywce. W asach serwisowych było 8:1. Francja była także lepsza w ataku.

Austria – Francja 0:3
(11:25, 22:25, 21:25)

Do tie-breaka doszło w meczu Turcji z Finlandią. Ostatecznie lepsi okazali się Finowie. Turcy znakomicie zagrali blokiem (13:5). Znacznie gorzej spisali się w ataku, gdzie zanotowali zaledwie 32% skuteczności, rywale choć popełnili więcej błędów atakowali ze skutecznością 47%. Kasper Vesanen zdobył dla zwycięzców 29 oczek, Viktor Viljamaa dołożył 26 punktów. Ata Unver dla pokonanych zapunktował 16 razy.

Finlandia – Turcja 3:2
(25:23, 22:25, 25:14, 24:26, 15:12)

Gospodarze, Bułgarzy, słabo weszli w mecz z Portugalią. Przegrali pierwszego seta, ale w trzech kolejnych już nie dali przeciwnikom żadnych szans. Bułgarzy dominowali w każdym elemencie, w ataku mieli 50% skuteczności, a rywale 35. W bloku było 13:7 dla wygranych. Portugalczycy popełnili także zdecydowanie więcej błędów. Znakomity występ zanotował Szasmin Weliczkow, autor 27 punktów. Dla Portugalii 16 razy zapunktował Vasco Cardoso.

Bułgaria – Portugalia 3:1
(23:25, 25:15, 25:20, 25:18)

Znakomicie w turniej weszła reprezentacja Polski. Biało-Czerwoni zupełnie zdominowali boiskowe wydarzenia w meczu z Ukrainą. W bloku okazali się lepsi (10:2) wykorzystali także błędy przeciwników. Ukraina popełniła ich całą masę. Polacy znakomicie spisali się także w ataku, zanotowali w tym elemencie 64% skuteczności, Ukraina – 31%.  Bartosz Chrzanowski zdobył 15 oczek dla Polaków, a Marcel Kiciński dołożył 12 punktów.

W grupie II Grecja prowadziła już 2:0 ze Słowenią, ale pozwoliła w końcówce rywalom wygrać trzeciego seta.  W kolejnej partii Grecy już jednak postawili kropkę nad i. Byli przede wszystkim lepsi w ataku, notując 43% skuteczności w tym elemencie, przy 34% rywali. Stavros Konstantinos Mouchlias był prawdziwą gwiazdą tej ekipy, zdobył 29 oczek. Dla Słowenii Jaka Cestnik zdobył 21 oczek.

Grecja – Słowenia 3:1
(25:22, 25:23, 23:25, 25:21)

Mocne otwarcie mistrzostw Europy zanotowali Włosi. Azzurri nie dali żadnych szans swoim rówieśnikom z Estonii. W żadnym z setów Estończycy nie przekroczyli granicy 20 punktów.  Italia przeważała w każdym elemencie siatkarskiej sztuki i nawet na moment nie pozwoliła rywalowi pomyśleć o nawiązaniu walki, Gianluca Cremoni zdobył 14 oczek, a po 11 dołożyli Alessandro Benacchio i Nicolo Garello. Po estońskiej stronie osamotniony był Joosep Kurik, autor 20 punktów.

Włochy – Estonia 3:0
(25:18, 25:17, 25:17)

Belgowie po ciężkiej walce przegrali pierwszego seta z Rumunią, ale w trzech kolejnych nie dali już przeciwnikom najmniejszych szans.  Po premierowej odsłonie, gdzie dobrze zagrali też i Rumuni, Belgia poprawiła się przede wszystkim w ataku. Ostatecznie mecz zakończyła z 43% skutecznością w ofensywie, a Rumunia 34%. Miała ona też problem z zagrywką przeciwnika, w asach było 5:1 dla Belgii. Do tego rumuńscy siatkarze popełniali dużo własnych błędów. Guilhem Hubert zdobył 17 oczek dla zwycięzców.  Dla pokonanych Loan Verciuc punktował 16 razy.

Rumunia – Belgia 1:3
(25:23, 18:25, 13:25, 17:25)

Młodzi Hiszpanie w dwóch pierwszych setach nie pozwolili Czechom praktycznie na nic. Walka rozgorzała dopiero w trzeciej części meczu. Ostatecznie  na przewagi lepsi okazali się siatkarze z Półwyspu Iberyjskiego i zamknęli mecz w trzech setach, wykorzystując lepszą skuteczność w ataku i liczne błędy rywali.

Hiszpania – Czechy 3:0
(25:15, 25:18, 29:27)