Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Plażowe ME U-18 dziewcząt i chłopców zdominowane przez pary z Ukrainy

Plażowe ME U-18 dziewcząt i chłopców zdominowane przez pary z Ukrainy

W Izmirze zakończyły się mistrzostwa Europy w siatkówce plażowej do lat 18 dziewcząt i chłopców.  Wielki sukces odniosły pary z Ukrainy, które zdobyły złoto w kategorii chłopców oraz złoto i srebro w kategorii dziewcząt. Polskie pary wróciły z Turcji bez medalu.

W półfinałach para Bojko/Omelczuk stoczyła zacięty bój z Rosjanami Panczenko/Czuprinow. Emocjonujący był zwłaszcza pierwszy set wygrany po walce na przewagi. W drugiej partii Ukraińcy w pewnym momencie złamali swoich przeciwników i narzucili im swój rytm gry. W drugim półfinale para Fokerots/Abelitis z Łotwy dobrze rozpoczęła starcie z Rosjanami Żarowin/Markow. W drugim secie jednak zupełnie oddała inicjatywę przedstawicielom Sbornej i zdobyła zaledwie 10 punktów. W tie-breaku Łotyszom jednak udało się wypracować kilka punktów zapasu, wrócić do gry z pierwszego seta i awansować do wielkiego finału.

Półfinały:

Panczenko/Czuprinow RUS [2]  – Bojko/Omelczuk UKR [12] 0:2
(23:25, 17:21)

Żarowin/Markow RUS [27]  – Fokerots/Abelitis LAT [8] 1:2
(17:21, 21:10, 11:15)

Rosyjski pojedynek o brązowy medal był prawdziwą siatkarską wojną. W pierwszym secie nieznacznie lepsi okazali się Żarowin/Markow. Drugą z kolei w końcówce wygrali Panczenko/Czuprinow, co pozwoliło im przełamać przeciwnika i w tie-breaku zdominować boiskowe wydarzenia. Finał pomiędzy Bojko/Omelczuk a Fokerots/Abelitis był jednak jednostronnym widowiskiem. Ukraińcy byli lepsi pod każdym względem i od początku do końca kontrolowali boiskowe wydarzenia. Mecz trwał zaledwie 34 minuty.

Mecz o 3. miejsce:

Panczenko/Czuprinow RUS [2]  – Żarowin/Markow RUS [27] 2:1
(20:22, 21:19, 15:7)

Finał:

Bojko/Omelczuk UKR [12]  – Fokerots/Abelitis LAT [8] 2:0
(21:12, 21:13)

W turnieju dziewcząt w pierwszym półfinale para  z Ukrainy Czeczelnicka/Romaniuk w pierwszym secie rozbiła Włoszki Mattavelli/Tega 21:10. W drugiej partii walki było już więcej, ale to Ukrainki miały po swojej stronie więcej argumentów i awansowały do finału. Druga z ukraińskich par Chmil/Lazarenko również pewnie pokonała swojego rywala, Szwajcarki Kressler/Toschini. Oba mecze trwały zaledwie po 34 minuty.

półfinały:

Mattavelli/Tega ITA [8]  – Czeczelnicka/Romaniuk UKR [5] 0:2
(10:21, 18:21)

Kressler/Toschini SUI [11]  – Chmil/Lazarenko UKR [31] 0:2
(15:21, 15:21)

Starcie o brąz pomiędzy parami z Włoch i Szwajcarii w pierwszym secie zostało zdominowane przez Kressler/Toschini, to one pod każdym względem były lepsze i nie pozwoliły przeciwniczkom praktycznie na nic. Włoszki w drugim secie robiły, co mogły, aby doprowadzić do tie-breaka.  Więcej atutów po swojej stronie miały jednak Szwajcarki i to one mogły zawiesić na szyjach brązowe medale. Ukraiński finał dostarczył wielu emocji. Zakończył się on co prawda po dwóch setach, ale w końcówkach to para Chmil/Lazarenko zachowała więcej zimnej krwi i odebrała złote krążki.