Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Plażowe MŚ U-21: Polki z brązowym medalem!

Plażowe MŚ U-21: Polki z brązowym medalem!

Świetne wiadomości w niedzielny poranek napłynęły z Tajlandii. Małgorzata Ciężkowska i Urszula Łunio zdobyły brązowe medale mistrzostw świata do lat 21 w siatkówce plażowej. Tie-break w meczu z Chinkami zakończył się już po trzech akcjach pechowo dla rywalek naszego teamu. Para Yan X./Zhou M.L. musiała poddać spotkanie.

Niedzielną rywalizację Polki rozpoczęły od meczu półfinałowego przeciwko duetowi z Holandii – Poiesz/Piersma. Od pierwszych piłek rywalki narzuciły biało-czerwonym swój styl gry, utrudniając wyprowadzanie skutecznych ataków mocnymi zagrywkami. Duetowi Ciężkowska/Łunio udało się doprowadzić do remisu po 13, jednak radość trwała krótko, bowiem Holenderki zwyciężyły w czterech kolejnych akcjach. To okazało się kluczowe dla losów seta. Po asie serwisowym Piersmy triumfowały 21:16.

Holenderski team doskonale rozpoczął drugą partię. Prowadzenie 8:1 okazało się bezcenną zaliczką do dalszej gry. Para Poiesz/Piersma nie ustawała w posyłaniu biało-czerwonej ekipie bardzo mocnych zagrywek. W połowie seta Holenderki prowadziły już 14:3, a finalnie wygrały 21:7 i całe spotkanie 2:0.

Poiesz/Piersma B. (NED) –  Ciężkowska/Łunio (POL) 2:0
(21:16, 21:7)

Dla polskiego duetu bardzo ważne było szybkie wyrzucenie z głowy półfinałowej porażki. Mecz o 3. miejsce Ciężkowska i Łunio rozpoczęły od prowadzenia 5.2 Biało-czerwone grały równo w każdym elemencie i utrzymywały kilka punktów przewagi. Z czasem jednak siła ich ataku zaczęła słabnąć, rywalki złapały rytm i doprowadziły do remisu. Chinki prezentowały się coraz lepiej, wyszły na prowadzenie 15:12, a następnie 18:15. Była to wystarczająca zaliczka przed ostatnimi akcjami seta. Duet Yan X./Zhou M.L. wygrał 21:17.

Chinki równie dobrze rozpoczęły drugiego seta, szybko zdobywając przewagę 4:0. Z każdą kolejną akcją ich prowadzenie rosło. Na zagrywce świetnie spisywała się Yan. W pewnym momencie Azjatki wygrywały już 9:1. W tym momencie do walki zerwały się biało-czerwone. Nie zabrakło z ich strony mocnych ataków, ale bardzo dobrze zaczęły również zagrywać. To doprowadziło je do remisu 13:13. To właśnie wtedy Yan zaczęła sygnalizować problem zdrowotny, jednak Chinki zdecydowały się kontynuować rywalizację. Ciężkowska i Łunio pozostały skupione do końca seta, minimalne prowadzenie pozwoliło im doprowadzić do zwycięstwa 21:18. Tym samym wyrównały stan meczu i o wszystkim miał zadecydować tie-break.

Pierwsze trzy punkty w trzecim secie powędrowały na konto Polek i… okazało się, że będą to jedyne trzy akcje tej partii. Yan ponownie zgłosiła problem zdrowotny. Zawodniczka nie była w stanie kontynuować gry mimo udzielonej pomocy medycznej. Chinki musiały zatem poddać spotkanie i tym samym brązowe medale mistrzostw świata do lat 21 zawisną na szyjach Małgorzaty Ciężkowej i Urszuli Łunio.

Yan X./Zhou M.L. (CHN) – Ciężkowska/Łunio (POL) 1:2
(21:17, 18:21, krecz przy stanie 0:3)