Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Plażowe ME K: Złoto dla Łotyszek, brązowe Holenderki

Plażowe ME K: Złoto dla Łotyszek, brązowe Holenderki

W sobotę zakończyła się rywalizacja w turnieju siatkarek plażowych podczas rozgrywanych w Monachium mistrzostw Europy. Złote medale wywalczyły Łotyszki Anastasija Kravcenoka i Tina Graudina, srebrne Szwajcarki Nina Brunner i Tanja Hüberli, a brązowe Holenderki Katia Stam i Raisa Schoon. W obu przypadkach mecze były bardzo zacięte i ich losy decydowały się dopiero w tie-breaku.

W meczu o brąz Holenderki Katia Stam i Raisa Schoon zmierzyły się z Hiszpańską parą Tania Moreno Matveeva/ Daniela Álvarez Mendoza.  W pierwszym secie gra cały czas toczyła się punkt za punkt, do stanu 19:19.

Potem Hiszpanki zdobyły dwa oczka z rzędu i tym samym wygrały seta. Identycznie było także w secie drugim (19:19). Tym razem jednak gra toczyła się na przewagi i 24:22 zwyciężyły tym razem Stam i Schoon.

W tie-breaku na 7:5 odskoczyły Holenderki, a kilka chwil później przeważały one już 11:7. Hiszpanki zniwelowały różnicę do dwóch oczek (11:13), ale dwie ostatnie akcje należały do Holenderek i to one mogły się cieszyć z brązu.

o 3. miejsce:

Stam/Schoon [NED] – Moreno Matveeva/ Álvarez Mendoza [ESP] 2:1
(19:21, 24:22, 15:11)

W finale rywalkami łotewskiej pary Kravcenoka/Graudina były Szwajcarki Nina Brunner i Tanja Hüberli.  W mecz lepiej weszły reprezentantki Szwajcarii, które szybko odskoczyły na 5:1.  Łotyszki co prawda wyrównały na 7:7, ale po chwili trzy oczka zapasu miały już Szwajcarki (10:7).  Walki jednak nie brakowało,  późniejsze mistrzynie po raz kolejny doprowadziły do remisu (11:11).  Szwajcarki zdołały uciec na dwa punkty, ale Łotyszki znów dogoniły (14:14).  Kolejna próba odskoczenia, jaką podjęły Nina Brunner i Tanja Hüberli okazała się już skuteczna (17:14, 21:18).

W drugim secie to Anastasija Kravcenoka i Tina Graudina  wystartowały z wysokiego „C” prowadziły już 7:1. Rywalkom udało się zbliżyć na jeden punkt (10:11), ale to jak się okazało było za mało. Łotyszki znów zaatakowały i przeważały już 17:13, tempo zwiększyły jeszcze w końcówce, gdzie od stanu 18:15 zdobyły trzy kolejne punkty i wygrały całego seta 21:15.

Tie- break był wyrównany do stanu 6:6, potem nastąpił odjazd duetu Kravcenoka/Graudina (11:6). Szwajcarki doprowadziły do wyniku (10:12), ale dalsza faza seta należała już do Łotyszek, które tym samym mogły się cieszyć ze złota.  Były one lepsze w ataku (33:31 w punktach zdobytych tym elementem), ale za to nieco słabsze w bloku (6:3 dla Szwajcarek) w asach serwisowych było 5:5. Szwajcarki popełniły zdecydowanie za dużo własnych błędów (12 przy 5 Łotyszek).