Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Plażowe ME: Brąz dla Niemek, Szwajcarki ze złotem

Plażowe ME: Brąz dla Niemek, Szwajcarki ze złotem

Zakończyła się już rywalizacja siatkarek na plażowych mistrzostwach Europy w Wiedniu. Po nierównych, choć zaciętych półfinałach w walce o brąz zmierzyły się Łotyszki Kravcenkoa/Graudina oraz Niemki Borger/Sude, natomiast w finale Szwajcarki Betschart/Huberli walczyły z Holenderkami Stam/Schoon. Ostatecznie w meczu o 3. miejsce w tie-breaku zwyciężyły Borger/Sude, a złoto przypadło Betschart/Huberli, które całkowicie zdominowały rywalki i wygrały 2:0.

Spotkania półfinałowe były dosyć nierówne. W pierwszym meczu Holenderki Katja Stam oraz Raisa Schoon pewnie wygrały pierwszego seta, by później równie zdecydowanie oddać drugiego Łotyszkom Anastasiji Kravcenkoej i Tinie Graudinie. Tie-breaka kontrolowały siatkarki z Królestwa Niderlandów i chociaż w końcówce ich rywalki zdołały wyrównać, to ostatecznie górą były Stam/Schoon, które awansowały do finału.

Drugi półfinał miał nieco inny przebieg. Pierwszą partię zdominowały Szwajcarki Nina BetschartTanja Huberli, wygrywając do 9 z Niemkami Karlą BorgerJulią Sude. W drugim secie toczyła się już wyrównana walka, inicjatywa była raz po jednej, a raz po drugiej stronie, ale ostatecznie w grze na przewagi minimalnie lepsze okazały się siatkarki z Niemiec. To one od początku kontrolowały przebieg tie-breaka, chociaż w samej końcówce Szwajcarki zdołały przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść i to one cieszyły się z awansu do finału.

Wyniki meczów półfinałowych kobiet:
Stam/Schoon NED [15] – Kravcenkoa/Grudina LAT [4] 2:1
(21:15, 15:21, 15:11)

Betschart/Huberli SUI [3] – Borger/Sude GER [12] 2:1
(21:9, 22:24, 16:14)

Mecz o brązowy medal lepiej rozpoczęły Łotyszki Kravcenkoa/Graudina, które zdominowały pierwszego seta i ostatecznie wygrały 21:14. Tak niekorzystny wynik dodatkowo zmobilizował Niemki, które nawiązały z rywalkami wyrównaną i zaciętą walkę w drugim secie. W jego drugiej części zdołały jednak nieco odskoczyć przeciwniczkom i zwyciężyły 21:17. Tie-breaka kontrolowały już od początku do końca, triumfując finalnie 15:8.

W finale rywalizacja była dość jednostronna. W pierwszej partii Szwajcarki Betschart/Huberli szybko zbudowały trzypunktową przewagę i chociaż w połowie seta Holenderki Stam/Schoon doprowadziły do wyrównania, to był to tylko chwilowy zryw. Siatkarki ze Szwajcarii już w kolejnych akcjach opanowały sytuację, zdominowały końcówkę i wygrały 21:15. Równie mocno jak zakończyły pierwszą odsłonę, tak otworzyły drugą i już na początku prowadziły 7:1. Duet z Królestwa Niderlandów zdołał zmniejszyć różnicę jedynie do czterech „oczek” (6:10), ale rywalki nie pozwoliły mu na więcej, narzuciły swoje warunki gry i triumfowały 21:12, zdobywając złoty medal.