Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Plaża Open: Cieszyński rynek w blasku gwiazd

Plaża Open: Cieszyński rynek w blasku gwiazd

fot. Kamil Pastusiak

Po ponad sześciu latach turniej z cyklu Plaża Open wrócił do swoich korzeni. Trzeba zaznaczyć, że to właśnie w Cieszynie, na granicy polsko-czeskiej, narodził się pomysł organizacji największego profesjonalnego cyklu siatkówki plażowej w Polsce, który realizowany jest już od jedenastu lat. Tegoroczny cieszyński przystanek pełny był upalnych dni oraz fantastycznej rywalizacji najlepszych zawodniczek i zawodników nad Wisłą.

 Rywalizacja toczyła się na trzech boiskach. Z pewnością najbardziej malowniczo położonym miejscem zmagań był cieszyński Rynek, na którym już od piątku licznie gromadzili się kibice. Ze względu na panującą sytuację w kraju oraz liczne obostrzenia, podczas najważniejszych rozstrzygnięć w turnieju fani mogli zajmować jedynie 25% trybun, ale nie przeszkodziło to im w obserwowaniu spotkań.

W turnieju głównym nie obyło się bez niespodzianek. Jędrzej Brożyniak i Piotr Janiak, którzy z podium turniejów Plaży Open nie schodzili od 2017 roku, odpadli po drugiej porażce z prawej strony drabinki z parą Bartosz Lewicki/Tomasz Maziarek 1:2 (21:17, 17:21, 10:15), którzy awansowali do niedzielnych, decydujących zmagań. W turnieju rywalizowała też para utworzona specjalnie na potrzeby zawodów Michał Kądzioła, bardzo dobrze znany ze świetnych występów „na piachu”, stworzył bardzo udany duet z młodym zawodnikiem siatkarskiego Indykpolu AZS-u Olsztyn Wiktorem Mielczarkiem. Połączenie ogromnego doświadczenia z młodością okazało się sukcesem – Kądzioła/Mielczarek bez porażki zameldowali się w najlepszej czwórce. Do niedzielnych półfinałów sensacyjnie awansowali Maciej Kałuża i Paweł Lewandowski, odprawiając z kwitkiem kadrowy duet Jakub Szałankiewicz/Mateusz Lesiecki.  W niedzielny poranek do grona półfinalistów dołączyli wspomniani pogromcy murowanych faworytów Lewicki/Maziarek oraz Michał Korycki w duecie z Jarosławem Lechem, wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski.

Wśród kobiet na starcie stawiły się między innymi reprezentantki Czech – Michala Kvapilova oraz Michaela Kubickova. Pierwsza z wymienionych zawodniczek ma na swoim koncie między innymi 5. miejsce w najwyżej punktowanym 5-gwiazdkowym turnieju w amerykańskim Fort Lauderdale, położonym na Florydzie. Nie zabrakło także czołówki polskich par. Na starcie w komplecie stawiły się zawodniczki, które przed tygodniem zajęły w Kołobrzegu miejsca na podium – czyli Strąg/Gruszczyńska, Zdon/Biranowska oraz Brzostek/Ceynowa. Już w pierwszym meczu cieszyńskich zawodów zmierzyły się ze sobą Brzostek/Ceynowa oraz Kvapilova/Kubickova, a po niezwykle zaciętym pojedynku lepsze okazały się Czeszki. Za niespodziankę należy uznać porażkę srebrnych medalistek z Kołobrzegu – Zdon/Biranowskiej, które okazały się gorsze od Patrycji Jundził i Aleksandry Stadnik. Wicemistrzyni Europy Katarzyna Kociołek, pod nieobecność swojej nominalnej partnerki Kingi Wojtasik, połączyła się z uczennicą spalskiego SMS-u Melanią Marcinowską. Pomimo szybkiej porażki, dziewczyny złapały wiatr w żagle i po wielu wyczerpujących spotkaniach uzyskały awans do półfinału cieszyńskich zawodów. Do grona półfinalistek dołączyły także wspomniane Czeszki, triumfatorki Plaży Open w Kołobrzegu Dorota Strąg/Jagoda Gruszczyńska oraz znane i lubiane Magdalena Szczytowicz/Michalina Tokarska.

Niedzielny poranek przyniósł finałowe rozstrzygnięcia w obu kategoriach. Upalny dzień z pewnością nie ułatwiał życia rywalizującym zawodniczkom i zawodnikom. Zgodnie z przewidywaniami wielu kibiców w żeńskim finale znalazły się faworyzowane Czeszki Michala Kvapilova/Michaela Kubickova. Wicemistrzyni Europy Katarzyna Kociołek oraz Melania Marcinowska stawiły bardzo duży opór faworyzowanym dziewczynom, pochodzącym z kraju naszych południowych sąsiadów. Po bardzo wyrównanym meczu lepsze okazały się Michala oraz Michaela i to na ich szyjach zawisły złote medale. Na najniższym stopniu podium stanęły Jagoda Gruszczyńska i Dorota Strąg.

Niespodzianek nie zabrakło za to w turnieju męskim. Odpadnięcie z turnieju  pary kadrowej Jakuba Szałankiewicza/Mateusza Lesieckiego w walce o półfinał zawodów można by zaliczyć nawet do sensacji. Nowo powstały duet, bazujący z jednej strony na doświadczeniu, z drugiej na młodości Michał Korycki/Jarosław Lech, pomimo przeciętnej dyspozycji na początku turnieju pokazał, że jest w stanie pokonać najlepszych. I tak też się stało w pojedynku z Pawłem Lewandowskim/Maciejem Kałużą, których pokonali 2:0. Finałowe starcie zapowiadało się więc fantastycznie. Po jednej stronie siatki licznie zgromadzeni kibice zobaczyli wspomnianych Koryckiego i Lecha, natomiast po drugiej zameldowali się Kądzioła/Mielczarek. Po nieprawdopodobnym tie-breaku niespodziewanie zwyciężyli Michał Korycki, dla którego to jest jeden z największych sukcesów w karierze, oraz Jarosław Lech.  Brązowe medale zawisły na szyjach Bartosza Lewickiego i Tomasza Maziarka.

Kolejnym przystankiem na trasie cyklu będą Myślenice (14-16 sierpnia), a na zakończenie – Puchar Polski w Białymstoku (21-23 sierpnia). Sponsorem strategicznym cyklu Plaża Open jest PKN ORLEN. Cykl Plaży Open patronatem honorowym objęło także Ministerstwo Sportu. Partnerem Głównym Plaży Open został Martes Sport, partnerem – Wawel. Oficjalną wodą turnieju jest Jurajska – oficjalna woda Polskiej Siatkówki.

źródło: inf. prasowa

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2020-08-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved