Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Ważne zwycięstwo Cuprum Lubin w Nysie

PL: Ważne zwycięstwo Cuprum Lubin w Nysie

W niedzielny wieczór ciekawe starcie rozegrały ze sobą zespoły Stali Nysa oraz Cuprum Lubin. W dwóch pierwszych setach toczyła się zacięta, wyrównana walka, w drugim o wyniku decydowała długa gra na przewagi. W niej lepsi okazali się gospodarze, co dodatkowo zmobilizowało lubinian, którzy zdominowali rywali i ostatecznie wygrali 3:1, awansując tym samym na 9. miejsce w tabeli.

Dwie pierwsze akcje meczu po udanych atakach wygrała Stal, szybko jednak jej zawodnicy błędami dali wyrównanie. Natomiast kontra Pawła Pietraszko i blok Wojciecha Ferensa dały gościom prowadzenie. Kolejne błędy w ataku miejscowych tylko je zwiększyły. Remigiusz Kapica dołożył też kontrę (11:5). Wassim Ben Tara próbował zagrywką poderwać swoją drużynę. Kontrę wykorzystał też wtedy Nikołaj Penczew i Stal odrobiła część strat (11:14). Po drugiej stronie cały czas skuteczni byli Ferens i Kapica, co nie ułatwiało gospodarzom gry. Kiedy jednak Kamil Kwasowski punktował blokiem, ekipa z Nysy traciła do rywali tylko dwa punkty (15:17). Cały czas Cuprum odpierało ataki rywali. W decydującej fazie seta Mitchell Stahl zagrywką zminimalizował jeszcze różnicę (21:22), ale w kolejnych uderzeniach skuteczni byli Ferens i Pietraszko, dając piłkę setową. Partię zamknął natomiast Marcin Waliński.

Lubinianie od początku kolejnej odsłony budowali przewagę, a wszystko za sprawą dobrych zagrywek Masahiro Sekity (4:1). Serię rywali przerwał dopiero Ben Tara. Stal nie czekała długo na wyrównanie, a przyczynił się do tego Penczew oraz nieudany atak gości (6:6). Natomiast gdy w kontrze uderzył Kwasowki to zespół z Nysy wyszedł na prowadzenie 8:7. Dla Cuprum odzyskał je blokiem Pietraszko, ale obie ekipy szły łeb w łeb, a na tablicy wyników najczęściej był remis. Autowy atak Kwasowskiego dał gościom drugie oczko przewagi przy stanie 15:13, ale Stal cały czas trzymała się blisko. Gdy w ważnym momencie blokiem zagrał Kwasowski, znowu był remis (21:21). Po stronie przyjezdnych aktywny był Waliński i to on dał piłkę setową swojej drużynie. Miejscowi skutecznie się bronili i po akcji Penczewa to oni mieli okazję na zakończenie seta (26:25). Sytuacja zmieniała się jeszcze wiele razy, a długą i emocjonującą końcówkę wygrali nysanie, którzy triumfowali po dwóch dobrych uderzeniach Ben Tary.

W trzecim secie akcje Ferensa w dużej mierze przyczyniły się do prowadzenia Cuprum 5:2, a jego kolejna akcja zwiększyła je do 7:3. Po drugiej stronie siatki odpowiadał mu Kwasowski i gdy błąd popełnił Waliński różnica na korzyść gości była już mniejsza (8:6). Waliński zrehabilitował się z pola zagrywki (11:7), ale następnie serię zaliczyła Stal. Ben Tara, Stahl oraz błąd  Floriana Krage dały remis 11:11. Wtedy kolejne akcje zaczęli wygrywać przyjezdni i po kontrze Pietraszko prowadzili 14:11. Gra się wyrównała, ale cały czas to Cuprum przewodziło i po udanym bloku Walińskiego oraz zagrywce Ferensa prowadziło 18:13. W końcówce w polu zagrywki dał o sobie znać również Kapica, a goście zwiększyli przewagę (22:15). W tym secie Stal nie miała już za wiele do powiedzenia, a przyjezdni objęli prowadzenie w meczu.

Ekipa z Lubina od razu w kolejnej partii przejęła inicjatywę, prowadząc dwoma punktami i utrzymując taką różnicę, m.in. po bloku Kapicy (7:5). Stal cały czas jednak trzymała się blisko, nie odpuszczała, co przyniosło efekt. Blok Kwasowskiego i kontra Penczewa dały remis 10:10. Wtedy do gry zerwali się rywale, zaczęli bronić piłki i wykorzystywać kontry, co zaowocowało prowadzeniem Cuprum 13:10. Połowa seta to świetna gra Ferensa. Jego uderzenie z przechodzącej oraz świetna zagrywka zwiększyły przewagę lubinian (16:11). Ci utrzymywali taką nadwyżkę w kolejnych akcjach i już do końca nie spuścili z tonu. Gospodarze co prawda odpowiadali też udanymi zagraniami, ale nie potrafili już ugryźć przeciwników. W samej końcówce pomylił się jeszcze Kapica, ale nie było żadnego zagrożenia dla wyniku tego meczu.

MVP: Wojciech Ferens

Stal Nysa – Cuprum Lubin 1:3
(23:25, 35:33, 17:25, 19:25)

Stal: Komenda, Stahl (7), Ben Tara (17), M’Baye, Kwasowski (18), Penczew (13), Ruciak (libero), Dembiec (libero) oraz Zajder, Szwaradzki (7), Dębski, Schamlewski (5), Szczurek (1)
Cuprum: Waliński (17), Ferens (22), Sekita (1), Pietraszko (10), Kapica (18), Krage (5), Szymura (libero), Sas (libero) oraz Maruszczyk, Gunia (1), Bociek (1), Stępień