Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Tie-break w Gdańsku, Trefl przerwał serię Projektu

PL: Tie-break w Gdańsku, Trefl przerwał serię Projektu

Chociaż zarówno Trefl Gdańsk, jak i Projekt Warszawa przed rozpoczęciem spotkania miały już zapewniony nie tylko udział w play-off, ale również znały swoje miejsce w tabeli na koniec sezonu zasadniczego, to obie drużyny wyszły swoimi podstawowymi składami. O wyniku tego meczu decydował tie-break, a w nim minimalnie lepsi okazali się gospodarze, przerywając tym samym serię zwycięstw stołecznych.

Mecz rozpoczął się od punktowego bloku Projektu Warszawa, jednak szybko wynik wyrównał Bołądź. Warszawska drużyna nie przestawała atakować i po chwili prowadziła trzema punktami (4:1). Siatkarze z Gdańska starali się gonić wynik, jednak dobre akcje przeplatali błędami, a najjaśniejszym ich zawodnikiem był Bartłomiej Bołądź. Po stronie stołecznej ekipy dobrze spisywali się m. in. Weber i Szalpuk. To właśnie po ataku z piłki przechodzącej tego drugiego tablica pokazała wynik 13:8. Niemal do końca pierwszego seta przewaga Projektu nie malała. Sytuacja trochę zmieniła się, gdy w polu serwisowym stanął Bołądź. Za sprawą jego dobrej zagrywki Trefl Gdańsk zmniejszył różnicę punktową do dwóch „oczek” (21:23). Niestety następna, tym razem zepsuta zagrywka tego zawodnika dała warszawiakom piłkę setową, a ostatni punkt odsłony dał im zerwany atak Sawickiego.

Druga partia od początku była bardzo wyrównana, w gdańskiej drużynie punktował rozpędzony Bołądź, a w warszawskim zespole odpowiadał Linus Weber (6:6). Przez chwilę trwała wymiana punkt za punkt, jednak została ona przerwana przez Trefl Gdańsk, który po bloku Patryka Niemca wyszedł na cztery „oczka” do przodu (14:10).  W dalszej części seta gospodarze znajdowali się na czele, a goście starali się ich dogonić. Projekt Warszawa nie powstrzymał gdańszczan, którym as serwisowy Sawickiego dał piłkę setową, natomiast blok Niemca zakończył partię.

Następna odsłona ponownie rozpoczęła się wyrównaną grą. Wymiana punkt za punkt trwała dłuższą chwilę, a w niej raz jedna a raz druga drużyna znajdowała się na prowadzeniu. Pierwsi na kilka punktów odskoczyli siatkarze Trefla Gdańsk, którzy po akcjach Sawickiego i ataku Martineza prowadzili 15:13. Przewaga gdańszczan nie trwała długo, ponieważ warszawska drużyna szybko doprowadziła do remisu. Ponownie rozpoczęła się wyrównana gra i na przemienne zdobywanie punktów. W końcówce seta na trzy „oczka” do przodu wyszła drużyna gospodarzy i mimo starań przyjezdnych nie oddała im prowadzenia, tylko doprowadziła do zakończenia seta na swoją stronę. Zepsuta zagrywka Kowalczyka dała gdańszczanom piłkę setową (24:23), którą w pierwszej próbie zakończył Bołądź.

Na początku czwartej partii warszawianie zdobyli dwupunktowe prowadzenie (3:1), ale zostało ono bardzo szybko zlikwidowane przez gdańszczan. Rozpoczęła się wyrównana wymiana, w której po stronie warszawskiej drużyny punktował Szalpuk, a u gospodarzy odpowiadał Sawicki. Przy zagrywkach Tillie i Semeniuka Projekt Warszawa odskoczył na trzy „oczka” (11:9), a następnie przy serwisach Szalpuka jeszcze bardziej powiększył przewagę (20:11). Gdańszczanie starali się dogonić swoich przeciwników, jednak nie było to proste zadanie, ponieważ bardzo nakręceni warszawianie zmierzali po wygraną w tej odsłonie. As serwisowy Semeniuka dał przyjezdnym piłkę setową (24:15), a podwójny blok ją zakończył. Warszawianie doprowadzili do wyrównania stosunku setów, więc o końcowym wyniku będzie decydował tie-break.

Ostatnia partia zaczęła się od wyrównanej gry obu zespołów. Pierwsi na dwupunktowe prowadzenie gdańszczanie, po tym jak Martinez ustrzelił zagrywką Wojtaszka (5:3). Trefl Gdańsk nie był długo na czele, ponieważ Projekt Warszawa kilkoma dobrymi akcjami doprowadził do remisu (7:7). Od tego momentu gra się wyrównała, żadna z drużyn nie chciała poddać się bez walki, a wynik oscylował wokół remisu. Błąd w polu serwisowym Webera oraz as serwisowy Kampy dał gdańskim lwom dwa „oczka” z przodu (12:10) w końcówce piątej partii. Warszawska drużyna nie miała zamiaru się poddać, jednak pierwsi piłkę setową mieli gospodarze po ataku Urbanowicza. Ostatni punkt meczu gdańszczanie zdobyli po błędzie drużyny z Warszawy.

MVP: Luke Perry

Trefl Gdańsk – Projekt Warszawa 3:2
(21:25, 25:17, 25:23, 15:25, 15:12)

Trefl: Niemiec (9), Boładź (22),Kampa (4), Urbanowicz (8), Sawicki (23), Zhang (2), Perry (libero) oraz Martinez (9), Czerwiński (1), Nasewicz (1) i Droszyński
Projekt: Firlej (4), Tillie (8), Wrona (3), Nowakowski (6), Szalpuk (21), Weber (26), Wojtaszek (libero) oraz Kowalczyk (7), Grobelny i Semeniuk (1)