Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Sensacja w Nysie, Stal ograła wicelidera

PL: Sensacja w Nysie, Stal ograła wicelidera

Gdy przedostatni zespół w tabeli będący beniaminkiem i walczący o utrzymanie ogrywa wicelidera i jednego z kandydatów do medalu, trudno mówić o niespodziance, trzeba to nazwać sensacją. Stal Nysa po przegraniu pierwszego seta wygrała kolejne trzy i zgarnęła komplet punktów w meczu z Jastrzębskim Węglem. Dzięki tej wygranej podopieczni trenera Krzysztofa Stelmacha awansowali na 12. miejsce w tabeli, a po tym wyniku ręce z pewnością załamują w Będzinie…

Mecz lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy po błędach jastrzębian wyszli na trzypunktowe prowadzenie (4:1). Dość szybko popracował jednak zagrywką Mohammed Al Hachdadi i dystans między drużynami zmniejszył się do zaledwie jednego oczka. Chwilę później asa serwisowego zanotował na swoim koncie także Tomasz Fornal i to Jastrzębski Węgiel znalazł się na prowadzeniu w tym secie (8:7). Przyjezdni nie uniknęli jednak niedokładności po swojej stronie i niedługo potem wynik wskazał na remis. Od tej pory rozpoczęła się zacięta walka punkt za punkt, którą przerwały dopiero skuteczne bloki Jastrzębskiego Węgla (17:15). To zmotywowało gości, którzy od tej pory kontynuowali swoją dobrą passę. Potwierdził to jedynie as serwisowy w wykonaniu Jurija Gladyra w końcówce tego seta (22:17). To więc goście triumfowali w pierwszej odsłonie po punktowej zagrywce swojego rozgrywającego (25:18).

Drugą partię ponownie lepiej rozpoczęli siatkarze Stali Nysa, którzy od razu wyszli na dwupunktowe prowadzenie. W dodatku, praca blokiem pozwoliła im na powiększenie przewagi o jeszcze jedno oczko (5:2). Przyczyniła się do tego także niedokładność w grze rozgrywającego Jastrzębskiego Węgla oraz niemoc tej drużyny na zagrywce. Dopiero autowy atak Wassima Ben Tary pozwolił przyjezdnym zmniejszyć starty do dwóch oczek (10:12). Zawodnik Stali Nysa szybko zrehabilitował się jednak na zagrywce i po chwili to gospodarze mieli o pięć oczek więcej w połowie tego seta. Od tej pory nysanie grali już dość swobodnie i dzięki dobrej grze na przyjęciu jedynie powiększali swoją przewagę (19:12). W tej partii obyło się więc bez niespodzianek i to gospodarze mogli się cieszyć z wygranej po błędzie zagrywki przeciwników (18:25).

Początek trzeciego seta okazał się wyrównany, ale to Stal Nysa wyszła jako pierwsza na dwupunktowe prowadzenie po błędzie jastrzębian (4:6). Nie był to jednak koniec problemów w ekipie gości, co powiększyło jedynie dystans między drużynami do aż czterech oczek. W dalszej części tej partii nysanie zaczęli grać niesamowicie skutecznie w bloku, co dodatkowo umocniło ich na prowadzeniu (13:8). Nawet as serwisowy Tomasza Fornala nie był więc w stanie wybić ich z rytmu. W dobrej dyspozycji był bowiem Wassim Ben Tara, którego skuteczne ataki powiększyły przewagę Stali Nysa do aż siedmiu punktów (17:10). Było to już zbyt dużo, aby goście mogli odmienić losy tego seta. To więc gospodarze szczęśliwie dla siebie zakończyli tę odsłonę po punktowej zagrywce Łukasza Łapszyńskiego (25:18).

Od asa serwisowego Rafała Szymury rozpoczęła się partia numer cztery. To zmotywowało jastrzębian, którzy po swoim skutecznym bloku wyszli na dwupunktowe prowadzenie (3:1). Gospodarze nie zamierzali się jednak poddawać i dzięki swoim udanym kontratakom doprowadzili w końcu do remisu (8:8). Od tego momentu rozpoczęła się zacięta walka punkt za punkt, którą przerwały dopiero skuteczne ataki Jastrzębskiego Węgla w połowie tego seta (15:13). Nie był to jednak koniec emocji, gdyż asa serwisowego zapisał na swoim koncie Mariusz Schamlewski, co doprowadziło do wyrównania wyniku (18:18). Walka trwała więc do samego końca. Dopiero w decydującym momencie pomylił się w ataku Tomasz Fornal, co pozwoliło Stali Nysa wykorzystać swoją szansę i wygrać w całym meczu po ataku Łukasza Łapszyńskiego (25:23).

MVP: Łukasz Łapszyński

Stal Nysa – Jastrzębski Węgiel 3:1
(18:25, 25:18, 25:18, 25:23)

Stal: Komenda (1), Bućko (12), Ben Tara (20), M’Baye (7), Schamlewski (7), Łapszyński (16), Ruciak (libero) oraz Dembiec (libero), Szczurek i Filip
JW: Al Hachdadi (20), Gladyr (4), Tervaportti (1), Szalacha (9), Fornal (14), Szymura (14), Popiwczak (libero) oraz Bucki (1), Wiśniewski (2), Kampa i Kosok