Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Lwy poskromione w Lublinie

PL: Lwy poskromione w Lublinie

Trefl Gdańsk jechał do Lublina z apetytem na trzy punkty i po pierwszym secie wydawało się, że może je z trudnego terenu wywieźć. Gospodarzom jednak zupełnie nie po drodze było z tym planem i to oni zainkasowali dwa oczka po wygranej w tie-breaku.

Kto zagrywa, ten… zalicza serię

Za sprawą skutecznych ataków Kewina Sasaka Trefl wyszedł na prowadzenie 7:5. Dobrze funkcjonował gdański blok, po zatrzymaniu kolejnego ataku lublinian o czas poprosił ich trener (6:10). Dopiero asy Mateusza Malinowskiego pozwoliły odwrócić wynik (13:12). Po przerwie dla trenera Trefla skutecznie zaatakował Mikołaj Sawicki, który w kolejnej akcji dołożył asa (13:14). Szybko lublinianie zaliczyli swoją serię – tym razem w polu zagrywki punktował Alexandre Ferreira. Po bloku na Martinezie interweniował trener Juricić (18:15). Gospodarze nie zdołali utrzymać tej zaliczki punktowej. W decydującym momencie serię przy zagrywkach Karola Urbanowicza zaliczył Trefl, środkowego z rytmu nie wybił nawet czas dla trenera Bottiego (20:18, 20:22, 20:24). Błąd lublinian zamknął seta.

Otwarcie drugiego seta było zacięte. Chociaż po bloku na Niemcu gospodarze prowadzili 6:3, po asie Sawickiego Trefl złapał kontakt punktowy (6:5). W kolejnych akcjach raz za razem punktował Malinowski. Gdy atakujący dołożył asa było 13:10 dla LUK-u i przerwę wykorzystał trener Juricić. Dobre zagrania Sawickiego i Martineza skłoniły lubelskiego szkoleniowca do poproszenia o czas (13:12). W dalszej fazie seta trwała walka punkt za punkt. Zespoły wymieniały się skutecznymi atakami, żadna drużyna nie potrafiła zbudować wyraźnej przewagi (20:20). Sytuacja odmieniła się przy zagrywkach Ferreiry (20:21, 24:21). To po asie tego zawodnika gospodarze wygrali seta.

Gospodarze przejęli inicjatywę

Od pierwszych akcji trzeciej partii to lublinianie dyktowali warunki. Gdy z szóstej strefy zaatakował Tobias Brand gospodarze odskoczyli na 10:6 i o czas poprosił trener Juricić. Z czasem sytuacja na boisku nie zmieniała się. Kontrataki wykorzystywał Ferreira a po bloku na Sasaku ponownie zawodników przywołał gdański szkoleniowiec (14:8). Gospodarze nie ustrzegli się prostych pomyłek. Gdańszczanie wykorzystali sytuację zmniejszając dystans, przy stanie 16:12 interweniował trener Botti. Ręki w ataku nie wstrzymywał Malinowski, zaś po drugiej stronie siatki ponownie zaczęły pojawiać się niewymuszone błędy. Kontratak Ferreiry dał piłki setowe gospodarzom. Zagranie Marcina Kani zakończyło partię.

Przebudzenie gdańszczan

Po bloku Patryka Niemca na Kani Trefl prowadził 4:1 w czwartej odsłonie. Gdy asa dołożył Sawicki, zawodników do siebie przywołał trener Botti (3:7). Skutecznie na środku grał Niemiec, po tym jak środkowy dołożył asa było już 10:4. Przy zagrywkach Jana Nowakowskiego lublinianie zaczęli odrabiać straty, uaktywnił się ich blok (9:11). W kolejnych akcjach ponownie serię zaliczyli goście i po asie Urbanowicza było 15:10 dla Trefla. Ofensywa gospodarzy opierała się na Malinowskim. Do końca przewaga gdańszczan utrzymywała się. Potrójny blok na Ferreirze dał serię piłek setowych Treflowi. Gdy gospodarze obronili dwie z nich, interweniował trener Juricić (18:24). Kropkę nad i postawił Sawicki.

Początek tie-breaka był wyrównany, choć niepozbawiony błędów. Gdy atak po skosie skończył Malinowski, grę przerwał trener Juricić (5:3). Po tym jak Nowakowski wykorzystał piłkę na siatce, nastąpiła zmiana stron (8:6). W kolejnej akcji Urbanowicz został zablokowany, ostatnią przerwę wykorzystał gdański szkoleniowiec. Swoje akcje kończył Malinowski (11:8). Efektowne wejście zaliczył Damian Schulz. Atakujący zmienił Kanię w polu zagrywki i asem zamknął tie-breaka.

MVP: Mateusz Malinowski

LUK Bogdanka Lublin – Trefl Gdańsk 3:2
(21:25, 25:21, 25:18, 18:25, 15:10)

LUK: Nowakowski (11), Komenda (3), Kania (7), Malinowski (24), Ferreira (17), Brand (13), Thales (libero) oraz Kędzierski, Nowosielski i Schulz (1)
Trefl: Martinez (7), Niemiec (11). Droszyński (3), Urbanowicz (9), Sawicki (19), Sasak (25), Koykka (libero) oraz Gałązka, Czerwiński i Nasewicz