Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Jastrzębianie po raz trzeci lepsi od Trefla, zagrają w półfinale

PL: Jastrzębianie po raz trzeci lepsi od Trefla, zagrają w półfinale

Trefl Gdańsk wysoko zawiesił poprzeczkę Jastrzębskiemu Węglowi. Gospodarze wygrali drugą partię, dzielnie walczyli w pierwszej i czwartej. Górę wzięło większe doświadczenie zespołu z południa Polski. Przyjezdni po raz trzeci wygrali z gdańszczanami i jako pierwsza drużyna zameldowali się w półfinale rozgrywek.

Od początku spotkania trwała walka punkt za punkt. Obie drużyny wymieniały się mocnymi atakami. Raz za razem punktował Bartłomiej Bołądź, po drugiej stronie siatki ręki nie wstrzymywał Tomasz Fornal. Dopiero celne zagrywki Kamila Droszyńskiego pozwoliły gospodarzom odskoczyć na 11:8 i o czas poprosił trener Mendez. Po przerwie skutecznie zaatakował M’Baye. Z czasem w szeregi gdańszczan wkradły się błędy. Po asie Jurija Gladyra goście złapali kontakt punktowy a gdy Fornal odczytał zamiary Droszyńskiego i zablokował jego kiwkę, wynik wyrównał się (16:16). Z akcji na akcję inicjatywę zaczęli przejmować goście, przy stanie 19:18 dla jastrzębian interweniował trener Juricić. Gospodarze walczyli do końca, obronili kilka piłek setowych, ale ostatnie słowo należało do Gladyra.

Z nową energią w drugą odsłonę weszli gospodarze, ale po asach Stephena Boyera goście wyrównali (4:4). Swoje akcje kończył Trevor Clevenot, po drugiej stronie odpowiadał głównie Bołądź. Gdy kontratak przez środek skończył Patryk Niemiec, interweniował trener gości (13:10). Głównie przez własne błędy gdańszczanie stracili przewagę (14:13). Po fragmencie wyrównanej, choć niepozbawionej pomyłek gry gdy blok zatrzymał atak Urbanowicza to jastrzębianie wyszli na prowadzenie 18:17 i o czas poprosił trener Trefla. W dalszej fazie seta trwała zacięta walka, obie drużyny nie dawały za wygraną. Gdy asa dołożył Mikołaj Sawicki, wynik ponownie się wyrównał (22:22). Kolejny as przyjmującego dał serię piłek setowych Treflowi, ale gospodarze ich nie wykorzystali (24:22, 24:24). W walce na przewagi częściej mylili się jastrzębianie, przez co przegrali do 25.

W trzecim secie gospodarze kontynuowali skuteczną grę, po celnym kontrataku Sawickiego było 5:2 dla Trefla. Kolejne ataki Boyer i Clevenot szybko wyrównały wynik (6:6). Skuteczny atak Gladyra i blok na Bołądziu wyprowadziły gości na prowadzenie 10:8. Nie brakowało ciekawych wymian i efektownych ataków. Coraz pewniej atakował Jan Martinez (13:14). Seria przy zagrywkach atakującego Jastrzębskiego Węgla pozwoliła gościom odskoczyć na 16:13 i o czas poprosił trener Juricić. Dobra gra blokiem Trefla sprawiła, że wynik się wyrównał a po kontrataku Bołądzia to gdańszczanie prowadzili 17:16. W dalszej fazie seta serię mocnych zagrywek posłał Clevenot. Gospodarze mieli problem z wyprowadzeniem skutecznej akcji, przy stanie 20:17 dla gości ponownie interweniował gdański szkoleniowiec. Nie wybiło to z rytmu Jastrzębskiego Węgla. Dopiero kiwka Bołądzia z lewego skrzydła pozwoliła zrobić przejście (18:22). Do końca to goście dyktowali warunki a mocna zagrywka Gladyra postawiła kropkę nad i.

Początek seta numer cztery był wyrównany. Dopiero gdy przedłużoną wymianę skończył Bołądź, Trefl wyszedł na prowadzenie 7:5. W dalszej fazie seta trwała zacięta walka, po obu stronach siatki nie brakowało mocnych ataków. W środkowej części tej odsłony siatkarze nie ustrzegli się błędów w polu zagrywki. Atak Sawickiego i as Bołądzia ponownie wyprowadziły Trefla na prowadzenie (13:10). Za sprawą kolejnych zagrań Jana Hadravy i Tomasza Fornala wynik szybko się wyrównał (14:14). Kolejne akcje toczyły się ponownie punkt za punkt. Siła ofensywna gdańszczan opierała się na Bołądziu (18:18). Atak Fornala i błąd Sawickiego pozwoliły jastrzębianom odskoczyć w końcówce na 21:19 i o czas poprosił trener Juricić. Po przerwie Sawicki zaatakował skutecznie, wykorzystując czystą siatkę. Dwa bloki na Bołądziu powiększyły dystans i ponownie przerwę wykorzystał gdański szkoleniowiec (20:23). Sprytne zagranie Tervaporttiego i podwójny blok na Martiniezie dały ostatnie punkty gościom.

MVP: Jurij Gladyr

Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel 1:3
(23:25, 27:25, 18:25, 22:25)

Trefl: Martinez (12), Niemiec (6), Bołądź (28), Urbanowicz (8), Sawicki (18), Droszyński (2),  Perry (libero) oraz Czerwiński, Zhang
Jastrzębski: Tooniutti, Boyer (12), Gladyr (13),  Clevenot (13), Fornal (14), M’Baye (11), Popiwczak (libero) oraz Hadrava (4), Tervaportti (1)