Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Jastrzębianie już tylko o krok od półfinału

PL: Jastrzębianie już tylko o krok od półfinału

Jastrzębski Węgiel po raz drugi pokonał gdańszczan w ćwierćfinale PlusLigi. Tym razem zespół Trefla tylko w pierwszym secie, goniąc wynik, zagroził gospodarzom, którzy znakomicie rozegrali końcówkę seta. W pozostałych dwóch partiach gospodarze triumfowali bardzo wyraźnie i prowadzą już w rywalizacji play-off 2-0. Trzecie spotkanie zaplanowano w Gdańsku już w najbliższą środę – to wówczas Jastrzębski Węgiel może zapewnić sobie już awans do czołowej czwórki.

Pierwsze trzy akcje wygrali jastrzębianie, ale stratę dość szybko zniwelował punktowy serwis Mikołaja Sawickiego (2:3). Na to Jurij Gladyr odpowiedział dwoma blokami, mocną zagrywkę dołożył za to Trevor Clevenot (8:3). Gdańszczanie znów zaczęli odrabiać straty, tym razem na siatce królował Karol Urbanowicz (6:8), a następnie Bartłomiej Bołądź (9:10). Jastrzębianie wrócili do trzypunktowej zaliczki, dość pewnie grali w ofensywie, swoje za linią 9. metra dołożył Gladyr (18:14) i po jeszcze jednym bloku wydawało się, że gospodarze zmierzali do pewnego zwycięstwa (20:14). Stracili jednak koncentrację i proste błędy sprawiły, że przewaga wyraźnie zmalała (20:18), a kontakt gdańszczanie złapali po kontrze Sawickiego, to on asem dał remis po 22. W końcówce z dobrej strony pokazał się jeszcze świetnym atakiem po prostej Mariusz Wlazły, ale dwie ostatnie akcje padły łupem gospodarzy, którzy tę partię zakończyli blokiem.

Na początku kolejnej odsłony problemy ze sforsowaniem bloku miał Sawicki 0:3 i chociaż żadna ze stron nie wstrzymywała ręki, to ostatecznie akcje padały łupem ekipy Marcelo Mendeza (6:1). Treflowi nie można było odmówić walki, ale brakowało skuteczności (6:13). W zespole z Jastrzębia-Zdroju w ofensywie nie zawodził Gladyr, a także Stephen Boyer (17:7). W odrabianiu strat przyjezdnym nie pomagały zepsute zagrywki (10:19), a jastrzębianie robili to, co do nich należało. Blok na Wlazłym doprowadził do piłki setowej (24:11) i gospodarze szybko zamknęli te partię.

Dobra gra w obronie, a następnie w ataku przełożyła się na wysokie prowadzenie Jastrzębskiego Węgla już na początku seta (7:2). Podopieczni Igora Juricicia mieli problemy ze skończeniem swojej akcji (3:10), ale próbowali nadrobić to obroną oraz zagrywką (8:13). Na lewej flance skuteczny był Tomasz Fornal, dokładając do tego blok (15:8). Trefl odrobinę zmniejszył dystans przy serwisach Urbanowicza (11:15), jednak skuteczność gospodarzy była prawie zabójcza. Piłki pewnie kończył Trevor Clevenot (21:14), poziom zaniżały zepsute serwisy obu drużyn i po jednej z nich Jastrzębski Węgiel miał piłkę setową, a całe spotkanie pojedynczym blokiem zakończył Moustapha M’Baye.

MVP: Jurij Gladyr

Jastrzębski Węgiel – Trefl Gdańsk 3:0
(25:23, 25:12, 25:17)

stan rywalizacji play-off: 2:0 dla Jastrzębskiego Węgla

JW: Toniutti, Boyer (10), Gladyr (10), Clevenot (10), Fornal (14), M’Baye (3), Popiwczak (libero) oraz Hadrava (6) i Tervaportti
Trefl: Martinez (4), Niemiec (4), Bołądź (6), Kampa (1), Urbanowicz (9), Sawicki (13), Perry (libero) oraz Wlazły (2), Nasewicz (1), Droszyński i Zhang (2)