Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Pierwsze mecze kwalifikacji do Ligi Mistrzów i Ligi Mistrzyń za nami

Pierwsze mecze kwalifikacji do Ligi Mistrzów i Ligi Mistrzyń za nami

Zakończyła się runda wstępna kwalifikacji do Ligi Mistrzów, w której estoński Bigbank Tartu okazał się lepszy od Lindaren Volley Amriswill ze Szwajcarii. W kwalifikacjach do Ligi Mistrzyń w I rundzie Mladost Zagrzeb po wygranym złotym secie z CV Gran Canaria mogła cieszyć się z awansu, a Olympiakos Pireus z Wilmą Salas w składzie okazał się dwukrotnie lepszy od belgijskiego Asterix Beveren.

W I rundzie kwalifikacji do Ligi Mistrzyń rywalizowały cztery zespoły. W pierwszej parze Olympiakos Pireus zmierzył się z belgijskim Asterixem Beveren. Mimo porażki w pierwszym secie Olympiakos kolejne trzy rozstrzygnął na swoją korzyść, w czym duży udział miała znana z występów w polskiej lidze Wilma Salas. Kubanka zdobyła w tym spotkaniu 22 punkty, z czego 21 atakiem.

W rewanżu w Belgii Olympiakos triumfował w pierwszym secie, jednak zespół Asterixu wygrał drugą partię do 14, przedłużając swoje szanse. W kolejnej odsłonie grecki zespół jednak ponownie był górą i tym samym rozstrzygnął kwestię awansu. Ostatecznie Olympiakos podobnie jak w pierwszym spotkaniu wygrał 3:1 i w II rundzie kwalifikacji rywalizować będzie z Minczanką Mińsk. W meczu rewanżowym 17 punktów dla gospodyń zdobyła Nova Marring, w drużynie greckiej najskuteczniejsze były Brazylijka Mariana Costa (13 pkt.) oraz Maria Genitsaridi (12 pkt.).

W drugiej parze hiszpański CV Gran Canaria zmierzył się z Mladostą Zagrzeb. W pierwszym meczu na Wyspach Kanaryjskich triumfowała chorwacka drużyna, która pokonała gospodynie 3:1. Świetny mecz w barwach Mladosti rozegrała Martina Samadan, która zdobyła 14 punktów. O dwa oczka więcej w zespole gospodyń miała Kubanka Sutian Matienzo Linares.

Sporo emocji było w rewanżu, bowiem CV Gran Canaria rozpoczęła go od wygranego seta do 14. Mladost zdołała wyrównać, ale kolejne dwie partie znów padły łupem hiszpańskiego zespołu, który wygrał 3:1. Oznaczało to, że losy awansu rozstrzygną się w „złotym secie”. W nim lepsza już okazały się zawodniczki z Chorwacji, które wygrały 15:9. Ostatnią piłkę skończyła Dina Kulić, która też była najskuteczniejszą zawodniczką całego spotkania (23 pkt.). W II rundzie kwalifikacji siatkarki Mladosti zmierzą się ze szwajcarskim Viteosem Neuchatel.

W kwalifikacjach do Ligi Mistrzów rozegrano tylko jedną parę spotkań w rundzie wstępnej. W niej estoński Bibank Tartu rywalizował z zespołem Lindaren Volley Amriswill ze Szwajcarii.

W pierwszym meczu Estończycy na własnym terenie wygrali 3:0, chociaż mecz był dość wyrównany. 19 punktów dla gospodarzy zdobył w tym spotkaniu Albert Hurt i Bigbank mógł pojechać na rewanż do Amriswill z niezłą zaliczką. W rewanżu zespół z Tartu rozpoczął bardzo dobrze od wygranego seta do 19, potem jednak gospodarze wyrównali i przedłużyli swoje szanse. Kwestia awansu rozstrzygnęła się jednak po trzecim secie, ponownie wygranym przez drużynę z Estonii. Mecz ostatecznie zakończył się wynikiem 3:2 dla Lindaren Volley, który tą wygraną pożegnał się z marzeniami o Lidze Mistrzów. W zespole gospodarzy 22 punkty zdobył Milija Mrdak, w drużynie gości najskuteczniejszy był w tym meczu ponownie Albert Hurt, który znów zdobył 19 punktów.

W I rundzie kwalifikacji Bigbank Tartu zmierzy się w dwumeczu z Benficą Lizbona.