Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > PAOK Saloniki z Pucharem Grecji

PAOK Saloniki z Pucharem Grecji

Siatkarze PAOK-u Saloniki wywalczyli trzeci z rzędu Puchar Grecji. W miniony weekend pokonali w finałowym spotkaniu 3:0 Foinikas Syros. MVP turnieju finałowego wybrany został Rafail Koumentakis.

W miniony weekend w Atenach odbył się finałowy turniej Pucharu Grecji siatkarzy. W półfinałach doszło do dwóch emocjonujących spotkań. W pierwszym PAOK Saloniki prowadził już 2:1 z Olympiacosem Pireus, ale zwycięstwo przypieczętował dopiero w tie-breaku. Do sukcesu poprowadzili go Artur Udrys i Rafail Koumentakis, którzy wywalczyli odpowiednio 19 oraz 16 punktów.

Blisko niespodzianki było w drugim półfinale. W nim Foinikas Syros prowadził już 2:1 z Pigasos Polichnis, ale drużyna z zaplecza greckiej elity doprowadziła do tie-breaka, a w nim prowadziła nawet 9:7. Wówczas jednak Foinikas popisał się świetnym finiszem, wygrywając końcówkę 8:1, w czym duża zasługa Petera Michalovica.

W finałowym pojedynku już tyle emocji nie było. Najwięcej walki było w drugiej odsłonie, którą Foinikas przegrał po batalii na przewagi, a w pozostałych nie był w stanie dotrzymać kroku przeciwnikom. Tych do wygranej poprowadził Artur Udrys. Białorusin zapisał na swoim koncie 23 oczka, osiągając 63% skuteczności w ataku. W defensywie świetnie prezentował się za to Rafail Koumentakis, który dołożył także 5 asów serwisowych, a jego dobra postawa sprawiła, że został wybrany MVP całego turnieju. Co ciekawe, tę samą nagrodę zdobył także w 2018 roku.

To był trzeci raz z rzędu, a czwarty w historii, kiedy PAOK Saloniki zdobył Puchar Grecji, choć po raz ostatni miało to miejsce w 2019 roku, bowiem dwie poprzednie edycje rozgrywek nie zostały zakończone przez pandemię koronawirusa. Ponadto wcześniej ekipa z Salonik triumfowała także w 2015 oraz 2018 roku. Na czele klasyfikacji jest Olympiacos Pireus, który 16 razy sięgał po Puchar Grecji, a jest on rozgrywany od 1981 roku. Po sześć razy w tych rozgrywkach triumfowały Iraklis Saloniki oraz Panathinaikos Ateny.