Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM M: Odrodzenie ZAKSY, o awansie zdecydował tie-break

LM M: Odrodzenie ZAKSY, o awansie zdecydował tie-break

Po dwóch setach starcia w Kędzierzynie-Koźlu niewiele wskazywało, że kibice będą jeszcze świadkami emocji. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrywała 0:2 i była o krok od odpadnięcia z Ligi Mistrzów. Gospodarze jednak nie poddali się. Wygrali trzeciego seta na przewagi a w czwartym zdominowali grę. Knack Roeselare nie zdołało wrócić do skutecznej gry w tie-breaku i to ZAKSA zagra w barażach.

Otwarcie spotkania było wyrównane, zespoły skuteczne ataki przeplatały z pomyłkami. Dopiero ataki Seppe Rotty’ego i Simona Plaskie pozwoliły gościom wyjść na prowadzenie 11:9. Przyjezdni zaczęli górować na siatce, w szeregach kędzierzynian mnożyły się błędy. Po autowym ataku po skosie Bartosza Bednorza interweniował trener Sammelvuo (12:15). Po fragmencie wyrównanej gry serię przy zagrywkach Pietera Coolmana zaliczyli siatkarze z Roeselare (15:17, 15:21). Gospodarze nie mieli zamiaru odpuszczać, w końcówce uaktywnił się kędzierzyński blok, dlatego o czas poprosił trener Vanmedegael (20:23). Po sprytnym zagraniu Henriego Treiala goście mieli kolejne piłki setowe. Pierwszą z nich obronił Łukasz Kaczmarek, ale w kolejnej akcji Chitigoi zaserwował w siatkę.

Rotty show

Znacznie lepiej w drugiego seta weszli kędzierzynianie. Po bloku na Verhannemanie interweniował trener przyjezdnych (6:3). W kolejnych akcjach goście szybko odrobili straty. Ze zmiennym szczęściem atakowali Chitigoi i Kaczmarek. As Coolmana i kontratak Plaskiego pozwoliły Knack odskoczyć na 12:9 i o czas poprosił trener ZASKY. Dobra postawa Bednorza i Kaczmarka pozwoliły gospodarzom wrócić na prowadzenie. Szybko jednak do głosu doszedł Rotty. Po fragmencie zaciętej walki lider gości dołożył asa. Przy stanie 22:19 interweniował kędzierzyński szkoleniowiec (19:22). Po przerwie kolejne asy posyłał Rotty (19:24). Blok na Bednorzu zakończył drugą odsłonę.

Emocjonująca partia dla ZAKSY

W trzeciej partii nie brakowało wydłużonych akcji. Chociaż goście wychodzili na kilkupunktowe przewagi, gospodarze szybko odrabiali straty. Po obu stronach siatki nie brakowało błędów, szczególnie w polu zagrywki. Dopiero dwa asy Rotty’ego skłoniły trenera Sammelvuo do poproszenia o czas (11:13). Coraz skuteczniej atakował Chitigoi. Gdy mocne ataki dołożył Bednorz, to ZAKSA wyszła na prowadzenie 17:16 i zawodników do siebie tym razem przywołał trener przyjezdnych. Passę kędzierzynian przerwał Rotty. W dalszej fazie seta nie brakowało przedłużonych wymian, wynik oscylował wokół remisu. W decydującym momencie nie brakowało emocji. Zdecydowany atak Kaczmarka z lewego skrzydła dał piłkę setową ZAKSIE. Przez zepsute zagrywki kędzierzynian dopiero walka na przewagi rozstrzygnęła wynik. Podwójny blok przypieczętował zwycięstwo kędzierzynian.

Efektowne odrodzenie kędzierzynian

Podbudowani zwycięstwem gospodarze kontynuowali skuteczną grę w czwartej odsłonie. Kędzierzynianie wywierali presję zagrywką, kolejne ataki kończył Bednorz. Po asie Paszyckiego było 9:5. Kontrataki wykorzystywał Chitigoi. Gospodarze skutecznie ustawiali blok. Rywale mieli coraz większe problemy z wyprowadzeniem skutecznej akcji (16:9). Mocno atakował Bednorz. Po błędzie D’Hulsta o czas poprosił trener Vanmedegael (19:11). W końcówce przyjezdni rzucili się do odrabiania strat, ale dystans był zbyt duży, by Belgowie zdołali odwrócić bieg seta. Atak Davida Smitha przez środek dał piłki setowe ZAKSIE. Autowy atak Gonzaleza zakończył partię.

Tie-break ze zwrotami akcji

W tie-breaku kędzierzynianie kontynuowali skuteczną grę. Po autowym ataku Plaskie interweniował trener Knack (4:1). Ręki w ataku nie wstrzymywał Bednorz. Po ataku przez środek Smitha nastąpiła zmiana stron (8:6). Nie odpuszczał Rotty. Gdy goście dołożyli blok na Chitigoiu wynik wyrównał się (8:8). Kędzierzynianie szybko ponownie przejęli inicjatywę i po asie Chitigoia odskoczyli na 11:9. Goście nie powiedzieli jednak ostatniego słowa (11:11). Emocji nie brakowało do końca. Ostatnie słowo należało do Bartosza Bednorza.

MVP: Bartosz Bednorz

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Knack Roeselare 3:2
(22:25, 19:25, 27:25, 25:16, 15:12)

ZAKSA: Janusz (1), Kluth (1), Takvam (4), Smith (9), Chitigoi (17), Bednorz (26), Shoji (libero) oraz Kaczmarek (16), Paszycki (4) i Banach
Knack: D’Hulst, Coolman (13), Plaskie (18), Verhanneman (6), Treial (6), Rotty (31), Deroey (libero) oraz Wijkstra, Rotty i Gonzalez (1)