Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Odeszła legenda wrocławskiej siatkówki

Odeszła legenda wrocławskiej siatkówki

fot. Piotr Sumara

Odszedł Władysław Pałaszewski – siatkarz, a następnie szkoleniowiec. Po zakończeniu kariery trenerskiej został sędzią. Przez lata związany z Wrocławiem, a w 1981 został wybrany najlepszym trenerem Dolnego Śląska w Plebiscycie „Słowa Polskiego”. W 2003 uhonorowano go miejscem w Alei Gwiazd Polskiej Siatkówki w Miliczu.

 

Od zawsze na Dolnym Śląsku

Urodził się 10 maja 1936, a swoją karierę Władysław Pałaszewski rozpoczynał w Sparcie Legnica,  a na swoim koncie miał również występy w AZS-ie Wrocław. Od 1962 roku był związany z Gwardią Wrocław. Na swoim koncie ma 13 spotkań w reprezentacji Polski.

Był również trenerem, najpierw żeńskiej AZS Wrocław, a w trakcie sezonu 1964/1965 został szkoleniowcem Gwardii. Pomagał również jako asystent w reprezentacji Polski kobiet, a w 1968 został pierwszym szkoleniowcem reprezentacji Polski juniorów i 1971 roku wywalczył wicemistrzostwo Europy. W skład srebrnej drużyny wchodzili między innymi Mirosław Rybaczewski czy Tomasz Wójtowicz.

 

Rzeszowskie medale i wielka gwardia

W swojej karierze trenerskiej Pałaszewski prowadził także Resovię Rzeszów, zdobywając z nią dwa medal mistrzostw Polski. Po dwuletniej przerwie w prowadzeniu zespołów jako szkoleniowiec, wrócił do Wrocławia, gdzie ponownie zasiadł na ławce trenerskiej. Od sezonu 1979/1980 był już pierwszym szkoleniowcem Gwardii, święcąc w tej roli spore sukcesy – trzy złote medale mistrzostw Polski i dwa wicemistrzostwa. – To był pierwszy zespół, który trenował dwa razy dziennie. Kłos, Jarosz, Łasko, Ciaszkiewicz i Skup ćwiczyli więcej niż inni. Tworzyli trzon reprezentacji Polski. Zapewniliśmy im we Wrocławiu doskonałe na tamte czasy warunki, które wykorzystali. Maciek Jarosz czasami komentując mecze w telewizji wspomina czasy Gwardii, nie zapomina o mnie, co jest bardzo miłe. A nie był to zawodnik łatwy w prowadzeniu – wspominał swoje lata jako trener Gwardii Wrocław w rozmowie z portalem pzps.pl.

źródło: #VolleyWrocław

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, inne

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2024-04-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved