Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > NORCECA: Dominikanki obroniły tytuł, medale dla Portoryko i Kanady

NORCECA: Dominikanki obroniły tytuł, medale dla Portoryko i Kanady

Siatkarki Dominikany obroniły tytuł mistrzyń w strefie NORCECA. W turnieju w Meksyku w finale pokonały Portorykanki 3:2. Na trzecim miejscu uplasowały się Kanadyjki, które po tie-breaku ograły Amerykanki.

W półfinałach Dominikanki gładko rozprawiły się z Amerykankami, które w turnieju mistrzowskim nie wystąpiły w optymalnym składzie. Zawodniczki mniej doświadczone nie dotrzymały kroku podopiecznym Marcosa Kwieka, tylko w jednym secie dobrnęły do granicy 20 punktów. Nieco więcej walki było w drugim półfinale, w którym Kanadyjki urwały seta Portorykankom. Mogły pokusić się o coś więcej, ale ostatecznie przegrały 1:3.

W meczu o brązowy medal walki nie brakowało, ale ostatecznie po pięciu setach Kanadyjki okazały się lepsze od siatkarek ze Stanów Zjednoczonych. Obie drużyny porównywalnie zaprezentowały się w ataku oraz w liczbie błędów własnych, ale w bloku (16 czap) oraz w zagrywce (11 asów) lepiej spisały się zawodniczki spod znaku klonowego liścia. Do sukcesu poprowadziła je Kiera Van Ryk, która zapisała na swoim koncie 24 punkty, miała jednak wsparcie od Jennifer Cross oraz Hilary Howe. Po drugiej stronie siatki wyróżniła się Veronica Perry, która zdobyła 23 oczka, a dwucyfrowy wynik uzyskała jeszcze Alexandra Frantti.

– To był naprawdę wyrównany mecz. Nasza forma falowała w nim w górę i w dół. Ale znaleźliśmy się na szczycie. To było niesamowite. Myślę, że różnica była taka, że bardziej chciałyśmy tego zwycięstwa. Byłyśmy bardziej agresywne oraz podejmowałyśmy dobre decyzje – oceniła kapitan brązowych medalistek Jennifer Cross.

W meczu finałowym Dominikanki prowadziły 1:0 i 2:1 w setach, ale dopiero w tie-breaku zdołały pokonać ambitnie walczące Portorykanki. Lepiej spisały się w bloku (10 czap) oraz popełniły o 6 błędów własnych mniej od rywalek. Z kolei Portorykanki częściej punktowały w zagrywce (6 asów) oraz osiągnęły olbrzymią przewagę w ataku – 61 do 38. Do sukcesu Dominikanki poprowadziła Gaila Gonzalez, która zgromadziła na swoim koncie 19 punktów. 15 oczek dołożyła Bethania De La Cruz, a dwucyfrową zdobycz osiągnęły jeszcze Jineiry Martinez oraz Prisilla Rivera. Po drugiej stronie siatki wyróżniły się Stephanie Enright i Marie Victoria, które punktowały 19 razy. Dobrze spisały się również Brittany Abercrombie i Diana Reyes.

– To są łzy radości. Czuliśmy wielką odpowiedzialność na sobie, aby obronić mistrzowski tytuł. Dziękuję Bogu, że tak się stało. Gratulacje należą się też siatkarkom z Portoryko, które zaprezentowały wysoki poziom – powiedziała Prisilla Rivera. Nie graliśmy na naszym poziomie. Górę brały emocje, zamiast rozsądku. To był świetny mecz finałowy. Portorykanki pokazały się ze znakomitej strony, ale to my byliśmy w stanie kontrolować ten mecz w kluczowych momentach – stwierdził Marcos Kwiek, trener mistrzyń strefy NORCECA.

Ze srebrnego medalu zadowolone były Portorykanki. – Przed przyjazdem do Meksyku mieliśmy tylko trzy treningi. Dominikana była w finale lepsza od nas, ale my zrobiłyśmy wszystko, co w naszej mocy, aby pokazać się z dobrej strony – podkreśliła kapitan Portorykanek Natalia Valentin.