Sezon 2023/2024 w TAURON Lidze dobiegł końca. Wszystkie niewiadome zostały już rozwiązane. Już teraz czekać nas będzie ogłaszanie transferów, ale także okres wielu podsumowań. Przyjrzeliśmy się zatem najlepszym zawodniczkom pod względem statystyk.
KTO NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWĄ ZAWODNICZKĄ ZESPOŁU?
W dopiero co zakończonych rozgrywkach TAURON Ligi była tylko jedna zawodniczka, która legitymowała się największą ilością zdobytych statuetek MVP. Była nią Julia Nowicka, rozgrywająca BKS-u Bostik ZGO Bielsko-Biała, która siedmiokrotnie odbierała nagrodę. Samo zwycięstwo w rankingu odniosła dopiero po ostatnim spotkaniu o brązowy medal z Grot Budowlanymi Łódź. Niejednokrotnie w swoich meczach wykazywała się dojrzałością i brała grę na swoje barki, podejmując się ciężaru ataku z drugiej piłki.
Sama rywalizacja była wyrównana, ponieważ ex aequo na 2. miejscu z dorobkiem sześciu tytułów MVP znalazły się Gabriela Orvosova występująca w PGE Rysicach Rzeszów oraz klubowa koleżanka Nowickiej – Kertu Laak. W pierwszej piątce znajdują się jeszcze Mackenzie May, która zajmuje 4. miejsce w rankingu. Amerykańska przyjmująca pięciokrotnie okrzykiwana była mianem najbardziej wartościowej zawodniczki. Bardzo ciekawie jest na 5. lokacie, która jednocześnie jest okupowana aż przez dziewięć siatkarek: Igę Wasilewską, Natalię Mędrzyk, Elizabet Inneh-Vargę, Aleksandrę Grykę, Monikę Gałkowską, Monikę Fedusio, Aleksandrę Dudek, Paulinę Damaske oraz Amandę Coneo. Cała dziewiątka na domowej półce po tym sezonie postawić może po cztery statuetki MVP.
KTO NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWĄ ZAWODNICZKĄ ZESPOŁU, CZYTAJ PUNKTUJĄCĄ?
Skoro znajdujemy się przy najbardziej wartościowych zawodniczkach, to nie może także zabraknąć najlepiej punktujących. W tej kategorii również prym wiodła reprezentantka Bialskiego Klubu Sportowego – Kertu Laak, której transfer do polskiej ligi okazał się najbardziej trafionym w sezonie 2023/2024. Estońskiej atakującej bardzo niewiele zabrakło do przełamania bariery pół tysiąca zdobytych punktów. 26-latka uzbierała ich w sumie 493, co oznacza 4,52 punktu na set.
Na 2. miejscu plasuje się Mackenzie May z dorobkiem 444 oczek, a na 3. Gabriela Orvosova, która wywalczyła 442 oczka. Kategoria ta została zdominowana przez zawodniczki BKS-u oraz Rysic. Czwarta lokata należy do Pauliny Damaske, która była autorką 417 punktów, a piąta do Ann Kalandadze – zdobywczyni 391 oczek.
KTO NAJLEPIEJ ATAKUJĄCĄ?
Kertu Laak nie tylko była najlepiej punktującą całej ligi, ale jednocześnie atakującą. Zawodniczka BKS-u w ofensywie wywalczyła 418 punktów. Zasadniczo kategoria atakujących jest niemalże taka sama jak najlepiej punktujących z jedną różnicą. Piąte miejsce zajmuje w tym przypadku Ana Bjelica z dorobkiem 340 oczek. Druga Mackenzie May dostarczyła z ataku swojej formacji 376 punktów, 3. Gabriela Orvosova 361, a będącą na 4. pozycji Paulina Damaske 359.
Najwyższą skutecznością z całej wymienionej piątki legitymowała się May, która atakowała ze skutecznością 60,36%. Tym samym siatkarka ze Stanów Zjednoczonych w gronie pięciu najlepiej atakujących całej ligi była jedyną, która przekroczyła próg 60% skuteczności w ofensywie.
KTO KRÓLOWĄ ŚRODKA SIATKI?
Bardzo często interesującą kibiców kategorią jest ta związana z blokiem. W zmaganiach 2023/2024 równych sobie nie miała Joanna Pacak, która zapisała na swoje konto 106 punktów blokiem. Tym samym posiadała 14 oczek przewagi nad drugą Małgorzatą Lisiak. Reprezentantka BKS-u notowała średnio 0,95 punktu blokiem na seta. Przez cały sezon zaliczyła również 151 wybloków, co przełożyło się na 1,36 wybloku na seta.
W najlepszej piątce nie mogło zabraknąć kolejnej reprezentantki Polski – Agnieszki Korneluk, która wraz z Grupą Azoty Chemikiem Police sięgnęła po mistrzostwo kraju. 29-latka 75-krotnie skutecznie zatrzymała rywalki. Dobrze spisała się także Zuzanna Efimienko-Młotkowska, która z TAURON Ligą pożegnała się 71 punktowymi blokami. Na 5. pozycji są natomiast Marie Scholzel i Gabriela Orvosova, które pochwalić się mogą 66 “czapami”.
KTO KRÓLOWĄ POLA SERWISOWEGO?
Od zagrywki wszystko się zaczyna – niejednokrotnie usłyszeć możemy od samych zawodniczek i zawodników. Niejednokrotnie również i my używamy tych słów – podpisując się pod nimi. W minionym sezonie najlepiej w polu serwisowym radziła sobie Mackenzie May, która ustrzeliła łącznie 43 asy. W przypadku Amerykanki oznacza to średnio 0,41 asa na set. 2. pozycję okupuje Julia Nowicka z dorobkiem 34 punktowych zagrywek.
Na 3. posadzie plasują się natomiast Joanna Pacak i Marta Orzyłowska, które serwisem dostarczyły swoim zespołom po 29 punktów. Najlepszą piątkę zamyka Kertu Laak, która do wymienionej dwójki traci zaledwie jedną punktową zagrywkę. Imponować z całej piątki może postawa Pacak, która na przestrzeni całego sezonu zepsuła tylko 11 zagrywek.
KTO NAJLEPSZĄ LIBERO?
Po jednej stronie siatki wszystko zaczyna się od zagrywki, a po drugiej od przyjęcia. Maria Stenzel, mimo że zakończyła z MOYA Radomką Radom sezon na 6. miejscu, indywidualnie ma powody do zadowolenia. Libero reprezentacji Polski okazała się najlepiej przyjmującą w całej lidze, przyjmując pozytywnie na poziomie 63,27%, a perfekcyjnie na poziomie 35,19%. Co więcej – jako jedyna z grona TOP5 może pochwalić się pozytywnym przyjęciem powyżej 60%. Na 2. miejscu widnieje Justyna Łysiak z przyjęciem pozytywnym i perfekcyjnym odpowiednio na poziomie 55,76% i 28,80%.
Na 3. miejscu plasuje się Anna Pawłowska ze statystykami kolejno 54,10% i 27,87%. Niewiele w kontekście przyjęcia pozytywnego straciła do niej Monika Jagła, która była lepsza w przyjęciu perfekcyjnym (30,77%), a pozytywnie przyjmowała “ze skutecznością” 53,85%. Najlepszą piątkę zamyka Izabela Śliwa, która popisać się może przyjęciem pozytywnym wynoszącym 53,09%, a perfekcyjnym 19,54%.
Zobacz również:
Jaka przyszłość czeka Chemika? Anioł: Nie mamy nawet budżetu
źródło: tauronliga.pl