Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Najciekawsze statystyki Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej

Najciekawsze statystyki Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej

fot. Klaudia Piwowarczyk

Nadchodzące Mistrzostwa Świata zapowiadają się fantastycznie, szczególnie że będą organizowane w Polsce i w Słowenii. Dla wielu jest to najważniejsza impreza w sportowym kalendarzu i jesteśmy przekonani, że sportowych emocji w 52 meczach nie zabraknie, bez znaczenia czy będziecie kibicowali przed telewizorem, czy może wybierzecie się do katowickiego Spodka czy gliwickiej Areny.

Ponieważ jest to już 20 edycja tej imprezy organizowanej od 73 lat, warto przytoczyć garść ciekawych statystyk dotyczących tej rywalizacji. Warto poznać te przydatne dane, ponieważ mogą pomóc w podejmowaniu trafnych decyzji, podczas obstawiania meczów tej imprezy. Zakłady bukmacherskie na wszystkie mecze mistrzostw będą dostępne u czołowych bukmacherów i biorąc pod uwagę, że jest to impreza rozgrywana w Polsce, z pewnością będą cieszyły się popularnością wśród typerów z naszego kraju.W tegorocznej edycji, mecze będą rozgrywane w trzech miastach: w Katowicach, Gliwicach i w stolicy Słowenii Ljubljanie. Wystąpią 24 zespoły, rozbite na sześć grup. Do rundy pucharowej przejdzie 16 z nich, w tym pierwszy i drugi zespół z grupy oraz najlepsi zajmujący miejsca trzecie i czwarte. Taka liczba drużyn została ustalona po raz pierwszy na Mistrzostwach Świata w Japonii w 1998 roku i do tej pory się nie zmieniła. Da to razem 52 mecze, z których 30 będzie rozgrywane na Słowenii. Natomiast 22 mecze, w tym finał, będzie toczyła się w Polsce.

W imprezie pojawi się też jeden debiutant. To narodowy zespół Kataru, który po raz pierwszy zakwalifikował się do mistrzostw. Natomiast jeden z gospodarzy – Słowenia, a także Ukraina wystąpią po raz drugi w historii tej imprezy. Jako ciekawostkę warto też podać, że wśród 19 wcześniejszych edycji tych rozgrywek, aż dziewięć z nich zostało wygrane przez reprezentacje już nie istniejących krajów – Związku Radzieckiego, Czechosłowacji oraz NRD. Natomiast największym weteranem Mistrzostw jest Bułgaria. Do tej pory, wliczając obecną edycję, ten zespół wystąpił w 19 z 20 Mistrzostwach, nie grając jedynie w Brazylii w 1960 roku.

Po tytuł sięgnęło natomiast łącznie 15 krajów, a poprzednie edycje gościły w 11 państwach w Europie, Azji i w Ameryce Południowej. Największa pula miejsc przypadła krajom europejskim. Natomiast najmniej zespołów pochodzi z obu Ameryk i z Afryki. Nie przeprowadzano tu jednocześnie typowych eliminacji, jak w przypadku Mistrzostw w Piłce Nożnej. Zamiast tego, zespoły zostały przydzielone na podstawie zwycięstw w regionalnych pucharach, jak również miejsca w rankingu FIVB. Jedynym wyjątkiem jest tu występ Ukrainy, która została zakwalifikowana w miejsce wykluczonej Rosji. W turnieju stosuje się też bardzo ścisłe zasady dotyczące składów. Każda reprezentacja może wyznaczyć tylko 12 zawodników do składu, których nie można zmienić, nawet w przypadku kontuzji.

Z wielką niecierpliwością czekamy na nadchodzące mecze i będziemy kibicować naszym, którzy bronią dwóch poprzednich tytułów Mistrzów Świata z 2014 i 2018 roku. Jeżeli udałoby się im zdobyć trofeum także w tej edycji, Polacy byliby trzecią drużyną po zespołach Brazylii i Włoch, którzy mają na koncie potrójne mistrzostwo.

źródło: materiał partnera

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2022-08-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2022 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę