Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-19 M: Polacy ograli Niemców i są w strefie medalowej

MŚ U-19 M: Polacy ograli Niemców i są w strefie medalowej

Polacy jak dotąd w mistrzostwach świata U-19 nie stracili nawet seta, a to zobowiązuje. W ćwierćfinale tej imprezy Niemcy byli blisko, żeby w trzeciej partii zwyciężyć i pozostać w meczu, jednak nasi młodzi siatkarze zachowali miano niepokonanych i zameldowali się w półfinale światowego czempionatu.

Polacy rozpoczęli spokojnie, ale w połowie seta zaczęli się rozkręcać i ze stanu 12:10 odjechali rywalom na 17:10 i dopiero błąd w polu serwisowym Kamila Szymendery dał kolejny punkt Niemcom. Nasi reprezentanci na chwilę się zdekoncentrowali, ale przewaga była na tyle duża, że nie było mowy o panice. Na wszelki wypadek Michał Bąkiewicz poprosił o czas. To uspokoiło grę naszego zespołu, ale młodzi Niemcy szukali swoich szans na odrobienie strat, punktowali blokiem, ale nie potrafili też wykorzystać kontr, więc wciąż przewaga naszego zespoły była w miarę bezpieczna (21:17). Set zakończył skuteczny blok naszych zawodników na Jannesie Wiesnerze (25:19).

Drugi set nieco lepiej rozpoczęli Niemcy. Nasi siatkarze nie kończyli ataków i musieli swoich szans szukać w bloku, co im się na szczęście udawało, więc rywale nie osiągnęli przewagi, a już po kilku piłkach, to Polacy wyszli na prowadzenie 5:4. Rywale szybko zareagowali i znów narzucili warunki gry, osiągając przewagę 8:6. Wtedy o czas poprosił nasz szkoleniowiec. To się opłaciło, skuteczny atak Szymendery i autowe zbicie Wiesnera momentalnie doprowadziły do remisu. Gra się wyrównała, a po obu stronach zawodnicy grali dość elektrycznie. Najpierw nasi siatkarze popełniali błędy w ataku i Niemcy wyszli na dwupunktową przewagę 15:13, by po chwili sytuacja się odwróciła na 16:15 dla Polski. Podopieczni Bąkiewicza wyraźnie odpuścili ataki Laurenza Welscha z drugiej linii, dwukrotnie nie skoczyli nawet do bloku, pozwalając wybronić kolegom piłkę w polu i to przyniosło efekt. Wydawało się, że przy 20:18 Polacy pójdą za ciosem, ale pozwolili się dogonić i o zwycięstwie w tym secie decydowała końcówka. Ważną piłkę sytuacyjną na 22:21 skończył Piotr Śliwka, by po chwili wyrzucić piłkę z kontry w aut. Przy 24:23 nasi siatkarze mieli piłkę w górze, a wykorzystał ją Szymendera, kończąc tego seta.

Polakom pozostawało postawienie kropki nad „i” w trzecim secie. Lepiej tę partię zaczęli jednak Niemcy, którzy objęli prowadzenie 6:4. Nasi siatkarze wiedzieli jednak o co grają i szybko się ogarnęli. Zniwelowali przewagę rywali i odskoczyli na bezpieczny dystans 16:12. Nasi zachodni sąsiedzi poczuli, że półfinał im ucieka i zaczęli gonić wynik. Mieli nawet na rękach piłkę na 16:16, ale ta odbita od potrójnego bloku, została szczęśliwie obroniona i później zaatakowana skutecznie przez Szymenderę. Kolejnej okazji na doprowadzenie do remisu Niemcy już nie zmarnowali, a skutecznym atakiem popisał się Patrick Rupprecht. Piłkę na prowadzenie miał w górze Weisner, ale zaatakował w aut. Niemieccy siatkarze protestowali, że był blok, ale sędziowie pozostali nieugięci. W końcu jednak swój cel osiągnęli i wygrywali 20:19. Mogli to prowadzenie powiększyć, ale w najdłuższej akcji meczu finalnie w siatkę zaatakował Welsch. Polacy powrócili na prowadzenie po świetnym bloku Mateusza Kufki (22:21). W zaciętej końcówce piłkę na wagę półfinału przy wyniku 26:25 miał w górze Szymendera, ale został zatrzymany blokiem i gra toczyła się dalej. Następnej kontry już jednak nie zmarnowaliśmy, a Śliwka wcisnął atakiem piłkę między blok i siatkę, a ta spadła na boisko przeciwnika (27:25).

Polska – Niemcy 3:0
(25:19, 25:23, 27:25)

Polska: Majchrzak (7), Szymendera (14), Kubicki (4), Nowik (15), Kufka (3), Śliwka (16), Hawryluk (libero) oraz Ratajewski
Niemcy: Baumann (3), Kvržić (1), Klehm (8), Kuntsmann (1), Wiesner (7), Möller (4), Graven (libero) oraz Hüger, Brandt, Welsh (15), Rupprecht (7)

Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.