Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-19 M: Biało-czerwoni zagrają o złoto

MŚ U-19 M: Biało-czerwoni zagrają o złoto

Reprezentacja Polski U-19 awansowała do finału rozgrywanych w Teheranie mistrzostw świata kadetów. W półfinałowym starciu podopieczni Michała Bąkiewicza zmierzyli się z ekipą gospodarzy. Biało-czerwoni pozwolili Irańczykom wygrać tylko jedną partię – trzecią, w której ulegli im 23:25.  Był to tym samym pierwszy przegrany przez nich set w tej imprezie. Rywalem Polaków w meczu o złoty medal będzie reprezentacja Bułgarii.

Od początku meczu siatkarze obu drużyn nie wstrzymywali ręki w ataku, większość akcji kończyła się w pierwszym uderzeniu (7:5). Z czasem w grę gospodarzy zaczęły się wkradać błędy, po serii przy zagrywkach Mateusza Kufki Polacy wyszli na prowadzenie 9:7. Nie zdołali go jednak utrzymać, as Poriyi Hosseina Khanzadeha Firouzjaha odwrócił wynik, a o czas poprosił trener Michał Bąkiewicz (13:12). Raz za razem mocno atakował Tytus Nowik, po drugiej stronie siatki skutecznie punktował Younes Javan Bonehgaz. Wynik pozostawał na styku, Polacy nie ustrzegli się prostych błędów. Dopiero w dalszej części seta za sprawą szczelnego bloku biało-czerwoni odbudowali swoje prowadzenie – 19:16. Irańczycy nie mieli zamiaru odpuszczać, końcówka grana była punkt za punkt (22:22). Jako pierwsi po udanym ataku swojego kapitana piłkę setową mieli gospodarze, jednak atak Piotra Śliwki doprowadził do walki na przewagi (24:24). Po czasie dla irańskiego szkoleniowca w aut piłkę posłał Younes Javan Bonehgaz, kończąc seta.

W drugiej odsłonie walka rozgorzała na nowo. Atak Polaków opierał się na duecie Śliwka/Nowik, po drugiej stronie siatki najczęściej punktował natomiast Amir Mohammad Golzadeh. Żaden z zespołów nie był w stanie zbudować przewagi, wynik oscylował wokół remisu (12:12, 15:15). W dalszej fazie seta inicjatywę zaczęli przejmować Polacy, po błędzie gospodarzy o czas poprosił trener Masoud Armat (15:17). Dystans szybko stopniał, autowy atak Nowika skłonił Michała Bąkiewicza do wykorzystania przerwy (17:17). Wciąż dobrze funkcjonował polski blok, ale nie wystarczało to do powiększenia dystansu (22:23). Irańczycy obronili pierwszą piłkę setową, jednak po przerwie dla polskiego trenera Irańczycy dotknęli siatki podczas bloku, dając decydujący punkt przeciwnikom.

W trzecim secie podopieczni trenera Bąkiewicza kontynuowali konsekwentną grę (6:7). Polacy pozostawali na nieznacznym prowadzeniu. As Erfana Norouziego pozwolił Irańczykom złapać ponownie kontakt punktowy, szybko o czas poprosił trener Bąkiewicz. W kolejnych akcjach gospodarze zaczęli popełniać błędy, gdy w aut piłkę posłał Amir Mohammad Heidarizad przerwę wykorzystał Masoud Armat (10:13). Irański trener rotował składem, gdy chaotyczną akcję zagraniem po skosie skończył Poriya Hossein Khanzadeh Firouzjah, po raz drugi w tym secie zawodników do siebie przywołał Michał Bąkiewicz (14:14). Biało-czerwoni skuteczne akcje przeplatali z prostymi pomyłkami (18:17). Ze zmiennym szczęściem radził sobie Kamil Szymendera (21:19). Irańczycy utrzymywali koncentrację i pozostawali na prowadzeniu. W ostatniej akcji Śliwka nie zdołał sforsować bloku rywali.

Z nową energią w czwartą partię weszli Polacy, po ich skutecznym bloku szybko czas wykorzystał irański trener (1:4). Serię przy zagrywkach Szymendery przerwał dopiero mocnym atakiem Amir Mohammad Golzadeh (2:6). Ponownie uaktywnił się polski blok a różnica punktowa powiększała się (4:10). Po udanych akcjach Polacy bardzo ekspresyjnie się cieszyli. Golzadeh nie przestawał mocno atakować, po jego mocnym zagraniu po prostej czas wykorzystał trener Bąkiewicz (9:13). W grę polskiego zespołu wkradły się błędy, atak w siatkę skłonił szkoleniowca polskiej reprezentacji do wykorzystania kolejnej przerwy (11:14). Gra Irańczyków również nie obyła się bez pomyłek (13:17). Gospodarze stopniowo niwelowali straty, nie byli jednak w stanie doprowadzić do remisu. As Kufki pozwolił biało-czerwonym w decydującym momencie ponownie zwiększyć dystans (17:20). Kolejne skuteczne ataki Golzadeha nie wystarczały, by Irańczycy zmienili jeszcze bieg tego seta. Punkt na wagę awansu do finału zdobył atakiem Śliwka.

Iran – Polska 1:3
(24:26, 23:25, 25:23, 20:25)

Iran: Yousef (8), Younes (13), Golzadeh (23), Khanzadeh (12), Arshia, Erfan (9), Sajad (libero) oraz Ilshan, Heidarizad, Erfan, Shayan
Polska: Majchrzak (12), Szymendera (13), Kubicki (2), Nowik (25), Kufka (6), Śliwka (20), Hawryluk (libero) oraz Nowak, Biliński