Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-19 M: Biało-czerwoni zagrają o złoto

MŚ U-19 M: Biało-czerwoni zagrają o złoto

Reprezentacja Polski U-19 awansowała do finału rozgrywanych w Teheranie mistrzostw świata kadetów. W półfinałowym starciu podopieczni Michała Bąkiewicza zmierzyli się z ekipą gospodarzy. Biało-czerwoni pozwolili Irańczykom wygrać tylko jedną partię – trzecią, w której ulegli im 23:25.  Był to tym samym pierwszy przegrany przez nich set w tej imprezie. Rywalem Polaków w meczu o złoty medal będzie reprezentacja Bułgarii.

Od początku meczu siatkarze obu drużyn nie wstrzymywali ręki w ataku, większość akcji kończyła się w pierwszym uderzeniu (7:5). Z czasem w grę gospodarzy zaczęły się wkradać błędy, po serii przy zagrywkach Mateusza Kufki Polacy wyszli na prowadzenie 9:7. Nie zdołali go jednak utrzymać, as Poriyi Hosseina Khanzadeha Firouzjaha odwrócił wynik, a o czas poprosił trener Michał Bąkiewicz (13:12). Raz za razem mocno atakował Tytus Nowik, po drugiej stronie siatki skutecznie punktował Younes Javan Bonehgaz. Wynik pozostawał na styku, Polacy nie ustrzegli się prostych błędów. Dopiero w dalszej części seta za sprawą szczelnego bloku biało-czerwoni odbudowali swoje prowadzenie – 19:16. Irańczycy nie mieli zamiaru odpuszczać, końcówka grana była punkt za punkt (22:22). Jako pierwsi po udanym ataku swojego kapitana piłkę setową mieli gospodarze, jednak atak Piotra Śliwki doprowadził do walki na przewagi (24:24). Po czasie dla irańskiego szkoleniowca w aut piłkę posłał Younes Javan Bonehgaz, kończąc seta.

W drugiej odsłonie walka rozgorzała na nowo. Atak Polaków opierał się na duecie Śliwka/Nowik, po drugiej stronie siatki najczęściej punktował natomiast Amir Mohammad Golzadeh. Żaden z zespołów nie był w stanie zbudować przewagi, wynik oscylował wokół remisu (12:12, 15:15). W dalszej fazie seta inicjatywę zaczęli przejmować Polacy, po błędzie gospodarzy o czas poprosił trener Masoud Armat (15:17). Dystans szybko stopniał, autowy atak Nowika skłonił Michała Bąkiewicza do wykorzystania przerwy (17:17). Wciąż dobrze funkcjonował polski blok, ale nie wystarczało to do powiększenia dystansu (22:23). Irańczycy obronili pierwszą piłkę setową, jednak po przerwie dla polskiego trenera Irańczycy dotknęli siatki podczas bloku, dając decydujący punkt przeciwnikom.

W trzecim secie podopieczni trenera Bąkiewicza kontynuowali konsekwentną grę (6:7). Polacy pozostawali na nieznacznym prowadzeniu. As Erfana Norouziego pozwolił Irańczykom złapać ponownie kontakt punktowy, szybko o czas poprosił trener Bąkiewicz. W kolejnych akcjach gospodarze zaczęli popełniać błędy, gdy w aut piłkę posłał Amir Mohammad Heidarizad przerwę wykorzystał Masoud Armat (10:13). Irański trener rotował składem, gdy chaotyczną akcję zagraniem po skosie skończył Poriya Hossein Khanzadeh Firouzjah, po raz drugi w tym secie zawodników do siebie przywołał Michał Bąkiewicz (14:14). Biało-czerwoni skuteczne akcje przeplatali z prostymi pomyłkami (18:17). Ze zmiennym szczęściem radził sobie Kamil Szymendera (21:19). Irańczycy utrzymywali koncentrację i pozostawali na prowadzeniu. W ostatniej akcji Śliwka nie zdołał sforsować bloku rywali.

Z nową energią w czwartą partię weszli Polacy, po ich skutecznym bloku szybko czas wykorzystał irański trener (1:4). Serię przy zagrywkach Szymendery przerwał dopiero mocnym atakiem Amir Mohammad Golzadeh (2:6). Ponownie uaktywnił się polski blok a różnica punktowa powiększała się (4:10). Po udanych akcjach Polacy bardzo ekspresyjnie się cieszyli. Golzadeh nie przestawał mocno atakować, po jego mocnym zagraniu po prostej czas wykorzystał trener Bąkiewicz (9:13). W grę polskiego zespołu wkradły się błędy, atak w siatkę skłonił szkoleniowca polskiej reprezentacji do wykorzystania kolejnej przerwy (11:14). Gra Irańczyków również nie obyła się bez pomyłek (13:17). Gospodarze stopniowo niwelowali straty, nie byli jednak w stanie doprowadzić do remisu. As Kufki pozwolił biało-czerwonym w decydującym momencie ponownie zwiększyć dystans (17:20). Kolejne skuteczne ataki Golzadeha nie wystarczały, by Irańczycy zmienili jeszcze bieg tego seta. Punkt na wagę awansu do finału zdobył atakiem Śliwka.

Iran – Polska 1:3
(24:26, 23:25, 25:23, 20:25)

Iran: Yousef (8), Younes (13), Golzadeh (23), Khanzadeh (12), Arshia, Erfan (9), Sajad (libero) oraz Ilshan, Heidarizad, Erfan, Shayan
Polska: Majchrzak (12), Szymendera (13), Kubicki (2), Nowik (25), Kufka (6), Śliwka (20), Hawryluk (libero) oraz Nowak, Biliński

Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.