Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ: Polsko-brazylijskie starcie gigantów XXI wieku w półfinale

MŚ: Polsko-brazylijskie starcie gigantów XXI wieku w półfinale

fot. Klaudia Piwowarczyk

W XXI wieku mistrzostwa świata siatkarzy wygrywały tylko dwie drużyny – Brazylia i Polska.  Trzykrotnie te dwa zespoły spotykały się w wielkim finale, w roku 2006, 2014 i 2018, bilans 2:1 dla biało-czerwonych. W roku 2022 do polsko-brazylijskiej walki gigantów dojdzie już w półfinale, co oznacza, że na pewno nie będzie powtórki meczu o złoto z dwóch ostatnich mundiali. 

W sobotnie popołudnie spotkają się aktualny lider rankingu FIVB i trzecia drużyna w tym zestawieniu.  Nie da się ukryć, że obie ekipy w tym stuleciu najczęściej stawały na podium wielkich imprez. Canarinhos zdominowali początek naszego wieku, gdzie byli praktycznie nie do pokonania, grała w składzie m. in. z legendarnymi Gibą, Sergio, Ricardo, Andre Hellerem, Dante Amaralem czy Gustavo.W latach 2002 – 2010 Canarinhos trzykrotnie wygrali mistrzostwo świata, potem mundialową dominację przejęli już Polacy. Brazylia  jednak w tym czasie zdobyła aż czterokrotnie coś, czego do tej pory nie udało się w tym wieku Polakom, medale olimpijskie (dwa złote i dwa srebrne).  Oba zespoły wielokrotnie cieszyły się z medali mistrzostw kontynentu i Ligi Światowej/Ligi Narodów.  W LŚ Brazylia wygrywała medale praktycznie za każdym razem, Polska tylko dwa razy, jednak od momentu przekształcenia LŚ w VNL Polacy stawali na podium tej imprezy trzy razy, Brazylia tylko raz, w Rimini po finale z… Polską.

W sumie Polska grała z Brazylią w mistrzostwach świata 10 razy – bilans 6 zwycięstw i 4 porażki, sety 18:18). Co ciekawe, nasza reprezentacja wygrała trzy pierwsze spotkania i trzy ostatnie. Trzykrotnie mierzyliśmy się z nią w finałach: w 2006 roku przegraliśmy w Tokio 0:3, ale dwa kolejne mecze – w 2014 roku w Katowicach i 2018 w Turynie – zakończyły się wynikiem 3:1 i 3:0 dla biało-czerwonych. I jeszcze jedno: jeśli Polska przegrywa z Brazylią w siatkarskim mundialu, to zawsze 0:3.

W brazylijskim zespole jest dziś czterech zawodników, którzy wystąpili w pamiętnym finale w Spodku w 2014 roku: Bruno Rezende, Wallace, Lucarelli i Lucas. Trzech pierwszych zagrało też cztery lata później w Turynie w meczu o złoto. Z kadry z 2018 roku pozostał także libero Tales Hoss. Jest też ten sam trener co cztery lata temu – Renan Dal Zotto.

W reprezentacji Polski jest dwóch mistrzów świata sprzed ośmiu lat: Karol Kłos i Paweł Zatorski. Ten drugi cieszył się ze złota w Turynie, podobnie jak Bartosz Kurek, Grzegorz Łomacz, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek i Bartosz Kwolek.

źródło: inf. własna, pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, mistrzostwa świata, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2022-09-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2022 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę