Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MP juniorek: Rozpoczął się turniej finałowy

MP juniorek: Rozpoczął się turniej finałowy

W Dębicy rozpoczął się turniej finałowy mistrzostw Polski juniorek. O tytuł walczy osiem zespołów. W pierwszej fazie zostały one podzielone na dwie grupy. W grupie A znalazły się: WTS Solna Wieliczka, KS Pałac Bydgoszcz, MKS SMS Kalisz i UKS Atena Warszawa. Grupę B tworzą zaś: LTS Legionovia Legionowo, #Volley Wrocław, KS Wieżyca 2011 Stężyca i MKS Dąbrowa Górnicza. Pierwsze zwycięstwa zapisały na swoim koncie m.in. siatkarki z Kalisza i Dąbrowy Górniczej.

Grupa A:

Mecz inaugurujący pięciodniowy turniej rozpoczął się od wymiany dynamicznych ataków. Oba zespoły prezentowały ciekawą siatkówkę, z biegiem czasu przewagę zaczęły osiągać siatkarki z Warszawy. Solna dzięki skutecznym kontrom zniwelowała straty do wyniku 15:16. Po skutecznym ataku Michaliny Oleś był remis po 17. Set do końca był wyrównany, siatkarki z Wieliczki ostatni punkt zdobyły po autowym ataku przeciwniczek. Po zmianie stron warszawianki prowadzone przez najlepiej punktującą Barbarę Latos wzięły się ostro do pracy i wyszły na wysokie prowadzenie (17:12). Siatkarki Solnej odrobiły straty do dwóch punktów, miały okazje na kolejne, ale zabrakło im zimnej krwi w kluczowych momentach i w meczu był remis. W trzecim secie nie brakowało emocji. Oba zespoły były bardzo zmotywowane, nie brakowało długich wymian i efektownych akcji w obronie. Lepszą skuteczność w ataku miały warszawianki i to one objęły prowadzenie w meczu. Czwarty set przebiegał pod dyktando siatkarek ze stolicy, które konsekwentnie i skutecznie wykorzystywały okazje w kontratakach. Imponujący dorobek 32 punktów zgromadziła atakująca Ateny – Barbara Latos.

WTS Solna Wieliczka – UKS Atena Warszawa 1:3
(25:23, 22:25, 21:25, 21:25)

Po początkowej przewadze siatkarek z Kalisza gra się wyrównała i zawodniczki Pałacu odrobiły straty doprowadzając do remisu po 10. Kaliszanki opanowały sytuację i dzięki dobrej grze środkowych: Natalii Kecher i Oliwii Nastawskiej oraz wsparciu atakującej Marty Twardoch wysoko wygrały pierwszego seta. Po przerwie przewaga punktowa siatkarek z Kalisza była niewielka i wynikała głównie z błędów w ataku bydgoszczanek. Różnica punktowa wzrosła do dziewięciu punktów i gdy wydawało się, że wynik seta jest rozstrzygnięty bydgoszczanki przy serwisie Wiktorii Szewczyk doprowadziły do stanu 11:15. Na tym jednak emocje się zakończyły, MKS SMS Kalisz pokazał dobrą zagrywkę oraz szczelny blok i objął prowadzenie 2:0 w meczu. Po zmianie stron Pałac Bydgoszcz wyszedł na prowadzenie 6:2, kaliszanki były blokowane lub atakowały w aut. Po przerwie na prośbę trenera MKS-u zespół opanował nerwy i zaczął odrabiać straty. Punktowały Karolina Staniszewska i wprowadzona w drugim secie Amelia Dombrowska. Po asie serwisowym Poli Janickiej było 10:14, pewne siebie kaliszanki kontrolowały sytuację do końca trzeciego seta i meczu.

KS Pałac Bydgoszcz – MKS SMS Kalisz 0:3
(17:25, 17:25, 16:25)

Mecz w dobrym tempie rozpoczęły siatkarki z Legionowa wspierane przez liczną i głośną grupę kibiców. Po serii bloków, wybloków i kontr zespół Legionovii prowadził 10:4. Siatkarki z Dąbrowy Górniczej przełamały niemoc i w równie szybkim tempie nie dość, że odrobiły straty, to wyszły na prowadzenie 12:11. Dąbrowianki przejęły inicjatywę i po skutecznym bloku na skrzydle prowadziły 19:17. Siatkarki z Legionowa nie wykorzystały piłki setowej przy własnym odbiorze, w kolejnej akcji ich przeciwniczki po skutecznym bloku uzyskały pierwszą szansę na skończenie partii. Okazję siatkarki MKS-u wykorzystały, zdobywając ostatni punkt kolejnym blokiem. Początek drugiej partii przebiegał podobnie jak pierwszej. Legionovia lepiej zorganizowana w bloku i obronie wyszła na prowadzenie 9:6. I ponownie w jednym ustawieniu roztrwoniła przewagę, co więcej, po doskonałej kontrze Edyty Wacławczyk przegrywała 9:11. Oba zespoły świetnie broniły i jednocześnie nie grzeszyły skutecznością w kontrataku. Wiele piłek lądowało poza boiskiem, a wynik oscylował wokół remisu. Po asie serwisowym Julii Lenik na 20:17 trener MKS-u wykorzystał drugi czas. Efektem przerwy były dwa kolejne punkty po zagrywce siatkarki Legionovii, które zdecydowały o wyniku drugiego seta. W trzecia partii huśtało nastrojami po obu stronach siatki, prowadzenie zmieniało się co kilka akcji. Oba zespoły zyskiwały i traciły punkty seriami. Ostatnią, decydującą zdobyły siatkarki z Dąbrowy Górniczej i to one objęły prowadzenie w meczu. Nie inaczej, jak od serii sześciu punktów z rzędu,  rozpoczęły czwartą partię siatkarki Legionovii. Po chwili było już 11:2, a siatkarki MKS-u sprawiały wrażenie bezradnych i zagubionych. Set był bez historii, losy meczu miał rozstrzygnąć tie-break. Piątego seta od prowadzenia 4:1 przy zagrywce Hanny Dul rozpoczęły siatkarki z Dąbrowy Górniczej. Równie dobrym serwisem zrewanżowała się Aleksandra Walczak i był remis po 4. W drugiej części seta dąbrowianki wypracowały przewagę dzięki skuteczności kontrataku Edyty Wacławczyk, a mecz zakończyły po serii punktowych zagrywek Marty Siedlak.

LTS Legionovia Legionowo – MKS Dąbrowa Górnicza 2:3
(23:25, 25:19, 21:25, 25:9, 7:15)

Stężynianki wyszły na dwupunktowe prowadzenie 11:9, po udanych kontratakach, niestety w tym momencie groźnie wyglądającej kontuzji doznała siatkarka z Wrocławia – Urszula Kowalczyk. Zdeprymowane przykrym wydarzeniem wrocławianki oddały pola, a siatkarki ze Stężycy pewnie wykorzystały chwilę słabości przeciwniczek, wygrywając pierwszą partię. Po zmianie stron KS Wieżyca utrzymywał dobry rytm gry. Skuteczność utrzymywały Natalia Rejment i Martyna Podlaska, ale wrocławianki z liderką Julią Pańko też wyglądały solidniej niż w pierwszym secie. Mimo ich wysiłków i ofiarnej gry w obronie kilkupunktowa przewaga siatkarek ze Stężycy utrzymała się do końca seta. W trzeciej partii sytuacja się nie zmieniła. Wrocławianki dzielnie broniły się i walczyły, długimi momentami prowadziły, ale nieco wyższe umiejętności i możliwości były dzisiaj po drugiej strony siatki. Siatkarki KS Wieżyca 2011 Stężyca w swoim pierwszym turniejowym meczu nie straciły seta.

#Volley Wrocław – KS Wieżyca 2011 Stężyca 0:3
(13:25, 20:25, 23:25)