Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MP juniorek: Obrończynie tytułu dobrze rozpoczęły finały

MP juniorek: Obrończynie tytułu dobrze rozpoczęły finały

Rozpoczęły się finały mistrzostw Polski juniorek. Po pierwszych spotkaniach oczywiście trudno jeszcze o ostateczne wyroki, ale zobaczyliśmy z pewnością, jaki jest układ sił i gdzie może rozgrywać się późniejsza walka o medale.

Obrończynie tytułu stanęły na wysokości zadania

Od wtorkowego przedpołudnia trwają finały mistrzostw Polski juniorek. Tytułu broni KS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca i to ten zespół dziś otworzył rozgrywki. Pierwszym rywalem stężyczanek był UKS SMS Police. Faworytki zaczęły nerwowo i pierwsze trzy akcje tego meczu przegrały. Był to jednak chwilowy zastój i Wieżycy nie zajęło dużo czasu osiągnięcie wyraźnej przewagi 10;6. Policzanki już nie dały rady się „zahaczyć” w dalszej części seta i przegrały go 18:25 po skutecznym ataku Julii Hewelt.

Drugi set był dużo bardziej wyrównany. Wydawało się nawet, że po odskoczeniu na 14:11, SMS jest na dobrej drodze do wyrównania stanu meczu. W końcówce jednak charakter pokazały siatkarki ze Stężycy, które od stanu 16:20 doprowadziły do remisu, a później zdołały przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, wygrywając 26:24.

W ostatnim secie Wieżyca potwierdziła swoją dominację i wygrała do 18. MVP spotkania została środkowa Maria Niedźwiedzka, a najwięcej punktów w meczu zdobyły Anna Fiedorowicz (Wieżyca) i Emilia Zug (SMS) – po 20. W środowych spotkaniach stężyczanki zmierzą się SMS-em Solna Wieliczka, a SMS Police zagra z LTS-em Legionovią Legionowa.

GKS Wieżyca 2011 PG Stężyca – UKS SMS Police 3:0
(25:18, 26:24, 25:18)

Legionovia lepsza w ważnym meczu

W drugim spotkaniu grupy A starły się SMS Solna Wieliczka i LTS Legionovia Legionowo. Biorąc pod uwagę, że w tej samej czwórce gra obrońca tytułu, mocny rywal ze Stężycy, ten mecz może finalnie zadecydować o awansie do półfinałów. Od początku bardziej zdeterminowane były legionowianki, które szybko zbudowały swoją przewagę i tylko przez moment w środku seta dały się dojść na jeden punkt. Później znów odskoczyły i bez problemów wygrały do 18.

Mocniej musiały się namęczyć w drugim secie, w którym od początku oddały inicjatywę i SMS Wieliczka objął wysokie prowadzenie 8:2. Przez dłuższy czas wieliczanki prowadziły grę, ale w końcu Legionovia zdołała dopaść rywalki na 16:16, a finalnie blok Wiktorii Góreckiej zakończył tę partię wynikiem 25:23 dla Legionovii.

W końcu SMS się przebudził i wrócił do gry. To był najwyższy czas, bo porażka w tym meczu mogła kosztować później bardzo drogo. Siatkarki z Wieliczki zdołały zdobyć kontaktowego seta, którego wygrały do 20 i z nadzieją przystępowały do kolejnej partii. Zaczęły z animuszem, ale wystarczyło go tylko do 4:1. Później inicjatywę przejęła Legionovia, ale nie zdołała uciec na tyle, żeby się nie dać dogonić. Finalnie lepiej w końcówkę tej odsłony wchodziła Solna (20:18). Nie wytrzymała jednak ciśnienia i to Legionovia cieszyła się ze zwycięstwa. Mecz zakończył błąd w ataku najlepiej punktującej tego spotkania Aleksandry Adamczyk. Natomiast MVP meczu wybrano Klaudię Gajewską.

SMS Solna Wieliczka – LTS Legionovia Legionowo 1:3
(18:25, 23:25, 25:20, 22:25)

Rozgrywki w grupie B zainaugurował mecz Stali Żywiec z MUKS LO 47 Budowlanymi Łódź. Łodzianki wzmocnione zaciągiem z SMS PZPS Szczyrk wydawały się faworytkami tego spotkania i je wygrały, choć nie była to dla nich bardzo łatwa przeprawa, choć też nie wybitnie trudna. Dwa pierwsze sety wygrały łodzianki, które od początku do końca kontrolowały przebieg gry i trzymały na dystans rywalki, pozwalając im zdobyć odpowiednio 19 i 18 punktów.

Wydawało się, że trzeci set będzie formalnością, ale tutaj siatkarki z centralnej polski spotkały się z mocnym oporem. Od początku tej partii gra była wyrównana, a kluczowym był moment, kiedy siatkarki z Żywca popisały się serią, która pozwoliła im powiększyć przewagę od 13:11 do 19:11. Łodzianki nie potrafiły już odpowiedzieć na taki atak i przegrały 19:25.

Podrażnione tą porażką mocno zaczęły czwartego seta od prowadzenia 6:2. Grały spokojnie i konsekwentnie, nawet kiedy przydarzały się małe przestoje, natychmiast odbudowywały przewagę, dokładając po cegiełce do końcowego sukcesu. Ostatecznie nie dały szans Stali, wygrywając 25:16. MVP meczu została Amelia Dombrowska, która zdobyła 20 punktów, podobnie jak jej koleżanka z drużyny Zofia Brzoza.

TS Stal Śrubiarnia SMS Żywiec – MUKS LO 47 Budowlani Łódź 1:3
(19:25, 18:25, 25:19, 16:25)

jednostronny mecz Volleya z Energetykiem

Ostatnim wtorkowym meczem było spotkanie #Volley Wrocław z ENEĄ Energetykiem Poznań. Już początek meczu pokazał, kto będzie dyktował warunki na boisku. Dość powiedzieć, że w pewnym momencie poznanianki prowadziły 20:9, a pierwszego seta wygrały do 12. Później ich dominacja była równie wyraźna, choć z każdym setem wrocławiankom udawało się ugrać nieco więcej punktów. W drugiej partii było to 15 oczek, a w trzeciej 20. MVP spotkania została Rozalia Moszyńska, a najwięcej punktów zdobyła Oliwia Pietrzak.

W środę zwycięzcy pierwszych meczów zagrają z przegranymi i wydaje się, że zarówno Energetyk Poznań, jak i zespół z Łodzi powinny sobie zapewnić awans do gier półfinałowych.

#Volley Wrocław – ENEA Energetyk Poznań 0:3
(12:25, 15:25, 20:25)