Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Możliwy jest sezon bez europejskich pucharów?

Możliwy jest sezon bez europejskich pucharów?

fot. Michał Szymański

Pandemia wirusa może storpedować rozgrywki europejskich pucharów w przyszłym sezonie. Chociaż ciężko sobie wyobrazić sezon bez Ligi Mistrzów czy też Pucharu CEV, regulacje prawne w niektórych krajach oraz problemy z przemieszczaniem się po Europie mogą sprawić, że rozgrywki te zostaną mocno okrojone, a w ostateczności całkowicie odwołane. To jednak najczarniejszy scenariusz rozpatrywany przez CEV.

W Europejskiej Federacji Siatkówki (CEV) wszyscy zadają sobie pytanie, jak przeprowadzić w tym roku rozgrywki międzynarodowe. Problemy, które przysporzyła dyscyplinie pandemia wirusa są ogromne i w tej chwili uniemożliwiają jakiekolwiek rozgrywki. Jak będzie jesienią i zimą?Sen z powiek działaczom CEV spędza w tej chwili odwołanie lotów lotniczych i zamknięte granice europejskich państw. Wprawdzie nikt nie dopuszcza do siebie myśli, że tak będzie również jesienią, jednak część ograniczeń pozostanie. A one wpływać będą na międzynarodowe rozgrywki.

Priorytetem dla FIVB i CEV będą oczywiście turnieje międzynarodowe. FIVB już dopuszcza myśl, że Liga Narodów w tym sezonie zostanie odwołana i namiastką sezonu reprezentacyjnego będą turnieje towarzyskie. W CEV problemem są kwalifikacje do mistrzostw Europy i rozgrywki młodzieżowe – federacja będzie chciała jednak je rozegrać jesienią i trwają obecnie prace nad tym, w jaki sposób to zrobić.

Wszyscy zastanawiają się, jak rozgrywać również mecze europejskich pucharów. O ile można sobie wyobrazić podróż pojedynczego zawodnika do innego kraju, gdzie będzie on grał cały sezon, o tyle podróże całych zespołów mogą rodzić komplikacje. Przede wszystkim CEV i kluby obawiają się obowiązku kwarantanny po przekroczeniu granicy, który jesienią i zimą może jeszcze obowiązywać w niektórych krajach Europy. To zdezorganizuje rywalizację klubową na kontynencie, a wyjazdy na mecze pucharowe skutkować mogą potem na terminarz rozgrywek ligowych.

Działacze obawiają się również drastycznego wzrostu cen połączeń lotniczych. Linie lotnicze już zapowiadają zmiany w formule podróżowania, na pokładach samolotów będzie mniej miejsc, a chętnych na pewno z każdym miesiącem coraz więcej. Wszyscy zdają sobie sprawę z możliwych komplikacji i szukają rozwiązań, które pozwolą grać. Na to naciskać będą z pewnością sponsorzy i stacje telewizyjne mające prawa do transmisji rozgrywek.

Przy przedłużaniu się problemów z podróżowaniem po Europie i restrykcjami związanymi z pandemią niewykluczona jest zmiana formatu rozgrywania europejskich pucharów. Być może zamiast systemu pucharowego zaproponowane zostaną turnieje z udziałem czterech lub sześciu zespołów, które rozstrzygać będą o dalszym awansie. Wówczas zamiast dwóch czy trzech wyjazdów na jeden dzień dany zespół musiałby wyjechać tylko raz, za to na kilka dni. W Lidze Mistrzów również rozgrywki grupowe mogłyby rozstrzygać się w takiej sytuacji w jednym lub dwóch turniejach. Oczywiście będzie to ze szkodą dla kibiców, których drużyny zagrają na wyjeździe, ale w obecnej chwili nikt nie wierzy w to, że kibice będą mogli wejść do hal w tym roku.

Jako ostateczność w CEV rozważany jest wariant całkowitego odwołania pucharów europejskich w tym sezonie. Do działaczy docierają już sygnały, że chętnych do grania wcale może nie być tak dużo. Kryzys ekonomiczny wpłynął na kondycję finansową klubów, dla których gra w europejskich pucharach przy obecnym systemie nagród to dodatkowe wydatki. Nikt nie jest w stanie obecnie przewidzieć więc, jak rozgrywki europejskie będą wyglądały od października, ale rozważane są różne opcje.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, europejskie puchary

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-05-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę