FIVB już jakiś czas temu pozytywnie opowiedziała się za powrotem Rosjan do międzynarodowej siatkówki. Brak reprezentacji tego kraju był sporym ułatwieniem dla innych, bowiem na Rosjanki i Rosjan zawsze trzeba było uważać. Teraz już wiadomo, że obie kadry wracają do grania… ale nie wszędzie. W najnowszym komunikacie FIVB potwierdza, że reprezentacja siatkarzy nie weźmie udziału w mistrzostwach świata 2027, których organizatorem jest Polska.
Nie wszystko podlega negocjacją
O powrocie rosyjskich siatkarek i siatkarzy do gry na międzynarodowym poziomie wiadomo już od pewnego czasu. FIVB od paru lat przesuwała granicę, aż w końcu zdecydowano się przywrócić Rosjan. To z kolei przemeblowało nieco światowy ranking – gdzie Rosja dalej jest potęgą, a także realnie wzbudziło zagrożenie wśród pozostałych drużyn, które pamiętają, że z zespołami ze wschodnich kresów Europy nie było co zadzierać.
Z takiego obrotu spraw nie była zadowolona Polska. PZPS, na czele z Sebastianem Świderskim, starał się reagować, lecz próby dialogu i negocjacji skończyły się fiaskiem. We wtorek – 4 sierpnia, światowe władze siatkówki wydały oświadczenie, na łamach którego potwierdzono powrót rosyjskich kadr narodowych i tyczy się to dwóch imprez:
- Rosjanie, obok debiutujących Finów, zagrają w Lidze Narodów mężczyzn 2027
- Rosjanki natomiast, wraz ze Słowenkami, dołączą do rozgrywek Ligi Narodów kobiet 2027
*tym samym format VNL w obu kategoriach zostanie poszerzony o jedną dodatkową drużynę i od teraz będzie to 19 zespołów
Jak wiadomo jednak imprezami docelowymi w przyszłym roku będą mistrzostwa świata. Rosyjska federacja miała nadzieję na bardzo dobre rezultaty w tej imprezie, dzięki którym mogłaby prężyć muskuły, lecz – na ten moment, musi obejść się smakiem!
To już pewne!
Przyszłoroczne mistrzostwa świata siatkarzy zostaną rozegrane w dniach 10-26 września. Za organizację wydarzenia odpowiada z kolei Polska. Nic więc dziwnego, że nikt wpuszczenia rosyjskich oponentów nie chciał, a samo poruszenie tematu pojawienia się Rosjan na polskiej ziemi w ramach tego turnieju spotkało się z dużym oporem i falą krytyki. W najnowszym oświadczeniu FIVB ucina dotychczasowe spekulacje, a Rosja nie weźmie udziału w mistrzostwach świata rozgrywanych w Polsce!

Niewiadomą pozostaje udział Rosjanek, bowiem za organizację tego turnieju odpowiadają Kanada i Stany Zjednoczone. Lokalny Komitet Organizacyjny, wraz z FIVB i zainteresowanymi stronami, nadal bada możliwość włączenia siatkarek do zawodów.
Zobacz również:
Siatkarze bez lotu i bez oficjalnego powitania. Tomasz Fornal relacjonuje: Miała być Polska…









