Strefa Siatkówki – Mocny Serwis

Mimo zakazu Rosja zorganizuje mistrzostwa świata

fot. FIVB

FIVB potwierdziła, że przyszłoroczne mistrzostwa świata mężczyzn odbędą się w Rosji. Mimo że zgodnie z wyrokiem Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu w Lozannie Rosjanie mają zakaz organizowania imprez rangi MŚ. Jak to możliwe? Sport.pl poprosił o komentarz Światową Agencję Antydopingową.

Za to, że Rosjanie najpierw zostali złapani na wieloletnim dopingowaniu sportowców, a potem złapani na tuszowaniu swoich oszustw, zostali jako recydywiści skazani na najsurowszą karę zbiorową w historii sportu: przez dwa lata, do grudnia 2022, żadna rosyjska reprezentacja i żaden rosyjski sportowiec nie może wystartować pod własną flagą i przy dźwiękach rosyjskiego hymnu w żadnych igrzyskach i w żadnych mistrzostwach świata – tłumaczył Paweł Wilkowicz z portalu Sport.pl.Problem w tym, że w listopadzie 2018 Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) przyznała Rosji prawo do organizacji kolejnych siatkarskich mistrzostw świata mężczyzn w 2022 roku. Impreza ma się odbyć w dniach 26 sierpnia – 11 września. W terminie, w którym zgodnie z wyrokiem Trybunału w Lozannie Rosjanie nie mogą organizować podobnych zawodów. Mimo to władze światowej siatkówki zdecydowały się właśnie potwierdzić, że nie zmienią gospodarza turnieju. To Rosja ma zorganizować najbliższy siatkarski mundial.

Sport.pl poprosił o komentarz Światową Agencję Antydopingową, na której stanowisko powołuje się FIVB. Przesłane przez Annę Ulman, menedżer do spraw komunikacji w WADA, oświadczenie zaczyna się od powołania na wspomniane wyżej orzeczenie CAS-u. W sekcji 4c orzeczenia Trybunał wskazał, że „jeżeli prawo do organizacji (wydarzenia objętego decyzją) w okresie dwóch lat zostało już przyznane Federacji Rosyjskiej, dany sygnatariusz Światowego Kodeksu Antydopingowego musi cofnąć to prawo i ponownie przyznać organizację wydarzenia innemu państwu, chyba że jest to prawnie lub praktycznie niemożliwe”.

WADA przyznaje, że zgodziła się z propozycją, jaką otrzymała od FIVB. – Po dokładnym zapoznaniu się ze szczegółowym wnioskiem FIVB, WADA, przy wsparciu zewnętrznego doradcy prawnego i niezależnego Komitetu ds. Oceny Zgodności, zgodziła się, że odebranie Rosji mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn jest prawnie i praktycznie niemożliwe – czytamy.

*Autor: Dominik Senkowski
*Więcej przeczytasz w serwisie sport.pl

źródło: sport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, mistrzostwa świata, siatkówka światowa, turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2021-06-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę