Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MP juniorów: Energetyk z brązem, AZS Częstochowa mistrzem Polski

MP juniorów: Energetyk z brązem, AZS Częstochowa mistrzem Polski

Kolejna edycja mistrzostw Polski juniorów przechodzi do historii. W ostatnim dniu turnieju, rozegrane zostały decydujące starcia, które wyłoniły medalistów turnieju. W meczu o brązowy medal siatkarze Energetyka Poznań, pokonali 3:1 zespół Metra Warszawa. W finale zagrali juniorzy AZS-u Częstochowa i Trefla Gdańsk. O wyniku decydował tie-break, w nim triumfowali częstochowianie.

brązowy medal dla energetyka

Spotkanie o brązowy medal, rozpoczęło się dobrej gry drużyny z Poznania (9:3). Zespół z Warszawy, szybko zaczął tracić kolejne punkty i dystans między zespołami, powiększał się (10:18). Błędy własne, nie pomagały siatkarzom Metra w odrabianiu sporych strat (12:20). Ostatecznie, cały set od początku do końca, przebiegał pod dyktando siatkarzy Energetyka (25:13). Druga partia, rozpoczęła się podobnie do pierwszej. Siatkarze Energetyka, szybko wypracowali sobie przewagę, której zacięcie bronili (14:7). Zmiany w szeregach drużyny z Warszawy, poprawiły nieco grę tego zespołu. Mimo odrobienia kilku punktów straty, siatkarze z Poznania wytrzymali napór przeciwnika i zwyciężyli w drugim secie 25:21.

Trzecia partia rozpoczęła się od wyrównanej gry. Oba zespoły, maksymalnie zmobilizowane walczyły o każdą akcję. Siatkarze Metra, wyszli w połowie seta na kilkupunktowe prowadzenie (15:12). Zespół z Poznania, mocno walczył by zakończyć spotkanie jeszcze w trzecim secie, ale warszawianie grali coraz skuteczniej. W końcowym fragmencie seta, Metro Warszawa nie oddało już wypracowanej przewagi i przedłużyło losy spotkania (25:22). Czwarty set rozpoczął się podobnie do poprzedniego. Wyrównana walka trwała przez większą część seta i ciężko było wskazać potencjalnego zwycięzcę. Gra punkt za punkt, doprowadziła do zaciętej końcówki. Siatkarze z Metra nie wykorzystali w niej piłki setowej, co niedługo później się zemściło. As serwisowy Maciej Pacholskiego, zakończył spotkanie po grze na przewagi i to siatkarze z Poznania, cieszyli się z brązowego medalu.

MVP: Maciej Pacholski

Enea Energetyk Poznań – KS Metro Family Warszawa 3:1
(25:13, 25:21, 22:25, 28:26)

Energetyk Poznań: Adamiak (2), Pilarski (9), Mackiewicz (16), Okoń (15), Becker (3), Pacholski (22), Wądołowski (libero) oraz Wichłacz, Mikulski (2), Jezioenk (libero) i Budziłowicz
Metro Warszawa: Podleśny (5), Nowak (1), Kuciński (17), Mąkosa, Kukiz (12), Kowalczyk (2), Stachowski (libero) oraz Włodarczyk (libero), Wojtasik (2)2, Szczucki, Dróżdż (12) i Kursa (13)

TIE-BREAK WYŁONIŁ MISTRZA POLSKI

Mecz o złoto rozpoczął się w miarę równej gry, jako pierwsi przewagę wywalczyli sobie gracze Trefla po zagraniu Potempy (10:7). AZS błyskawicznie odrobił straty, do remisu doprowadził Deko (11:11). Dopiero w końcówce gdańszczanie mogli cieszyć się z trzech oczek prowadzenia (21:18). Nie oddali go już do końca i zakończyli premierową odsłonę blokiem Galińskiego.

Tym razem to AZS w pierwszej fazie miał delikatną zaliczkę (11:9), ale podobnie jak w pierwszym secie, również i w tym szybko był remis. Gracze spod Jasnej Góry zaczęli grać lepiej, nie zawodził Deko (17:13). Problemy w ofensywie mieli natomiast siatkarze Trefla, co skrzętnie wykorzystali rywale (21:14). Treflowi udało się jednak w końcówce odrobić lwia część strat, między innymi przy zagrywkach Potrykusa (22:24). Do remisu w meczu doprowadziło jednak zagranie Dydzika.

Do stanu 7:7 trzeci set był wyrównany, potem coraz lepiej prezentowali się gdańszczanie (11:8). Nie na długo, Deko dał sygnał do walki (12:12), ale jego drużyna nie była w stanie trzymać równej gry (13:16). Może nie miała problemów z przyjęciem, ale ofensywa pozostawiała trochę do życzenia (14:19). Trefl spokojnie prowadził swoją grę (23:16) i po ataku Więcławskiego wygrał te część meczu.

Od początku kolejnej partii dominowali częstochowianie (5:1), Brzostowicz kończył swoje akcje (9:4), a jego koledzy nie próżnowali też w bloku (14:9). Sposobu na dobrą grę rywali nie mogli znaleźć siatkarze z Gdańska (12:18). AZS bez większych problemów dowiózł swoje prowadzenie do końca tej odsłony (25:15).

Decydująca partia rozpoczęła się od kilku błędów Trefla (0:3), pojedyncze nieudane zagrania zdarzały się również ekipie z Częstochowy (5:3). Po kolejnym z nich na tablicy wyników pojawił się remis (6:6), W ważnym momencie Ramotowski zagrał blokiem, a kontrę wykorzystał Brzostowicz (13:11). Ostatnie dwie akcje finału padły łupem AZS-u po błędach rywali.

MVP: Michał Klimkowski

Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa – Trefl Gdańsk 3:2
(21:25, 25:22, 18:25, 25:15, 15:11)

AZS Częstochowa: Brzostowicz (12), Bień (8), Deko (20), Ramotowski (10), Wawrzyniak (4), Dydzik (16), Klimkowski (libero) oraz Winiarski, Marciniak, Bosko (5) i Pobrotyn
Trefl: Więcławski (20), Galiński (9), Potempa (12), Sałata (13), Potrykus (12), Fałkowski (3), Woźny (libero) oraz Zalewski, Juszczyk, Kiciński (2), Rodek (1) i Kapuściński