Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME M, gr. D: Niemcy za silni dla Estonii, Francuzi też bez straty seta

ME M, gr. D: Niemcy za silni dla Estonii, Francuzi też bez straty seta

Po sobotniej pierwszej w turnieju wygranej siatkarze z Estonii musieli uznać wyższość Niemców. Reprezentacja naszych zachodnich sąsiadów miała małe problemy jedynie w trzecim secie, ale i tak zamknęła całe spotkanie w minimalnej liczbie partii. W drugim meczu tej grupy Francuzi pokonali 3:0 Chorwatów i podobnie jak Niemcy w dwóch spotkaniach nie stracili nawet seta.

Spotkanie od początku było wyrównane, a inicjatywa była raz po jednej, raz po drugiej stronie (8:8). Dopiero atak Olivera Venno oraz dwie akcje Renee Teppana pozwoliły Estończykom objąć prowadzenie (13:10), które jednak szybko stracili po uderzeniach Denisa Kaliberdy oraz Christiana Fromma (15:15). Zagrania Georga Grozera i Floriana Krage, a także as serwisowy Kaliberdy spowodowały natomiast, że Niemcy mieli przewagę (21:17). Po kolejnych akcjach Fromma było już 23:18, a seta zakończył blok Tobiasa Kricka (25:19).

W drugiej partii początkowo ponownie toczyła się walka punkt za punkt, chociaż błąd Krage i as serwisowy Andri Aganitsa spowodowały, że Estończycy mieli przewagę (8:4). Dwa ataki Fromma oraz dwie punktowe zagrywki Krage później było już po 9, a seria przy zagrywce Grozera dała Niemcom prowadzenie (16:10). Ich rywale zanotowali spory przestój i w tym secie nie byli już w stanie zniwelować strat – kontra wykorzystana przez Krage powiększyła dystans, a zagranie Fromma przypieczętowało wysokie zwycięstwo podopiecznych trenera Andrei Gianiego (25:16).

Trzecia odsłona po raz kolejny stała pod znakiem wyrównanej walki do połowy seta, po obu stronach niezmiennie skuteczni byli Venno oraz Grozer, obie ekipy popełniały też sporo błędów (15:15). W drugiej połowie partii więcej było ich już jednak po stronie Estonii, autowe uderzenia Alberta Hurta i Teppana pozwoliły Niemcom objąć trzypunktowe prowadzenie (18:15), które powiększyło uderzenie Kaliberdy (20:16). Siatkarze z Niemiec nie wypuścili już zwycięstwa z rąk, a mecz zakończyły dwie akcje Grozera (25:21).

Estonia – Niemcy 0:3
(19:25, 16:25, 21:25)

Estonia: Kreek (3), Teppan (15), Venno (12), Kollo (2), Viiber (1), Aganits (5), Maar (libero) oraz Rikberg (libero), Vanker, Tammemaa (2), Kaibald i Hurt (2)
Niemcy: Fromm (14), Kaliberda (8), Grozer (17), Zimmermann (1), Krage (6), Krick (9), Zenger (libero) oraz Tille (1), Schott (2) i Karlitzek

Drugie zwycięstwo w grupie odnieśli również Trójkolorowi, którzy pewnie pokonali reprezentację Chorwacji w trzech setach. Mecz lepiej otworzyli Francuzi, którzy po akcjach liderów Jean’a Patry’ego, Trevora Clevenota oraz Earvina N’Gapetha prowadzili 5:2. Błędy Chorwatów, w połączeniu z asem serwisowym N’Gapetha powiększyły dystans (10:5), który po bloku Patry’ego wynosił już sześć punktów (12:6). Siatkarze z Półwyspu Bałkańskiego zdołali jeszcze w drugiej części seta odrobić część strat dzięki atakom Kruno Nikacevicia oraz Ivana Zeljkovicia (13:18), jednak zwycięstwo trójkolorowych nie było zagrożone ani przez chwilę – ostatni punkt padł po uderzeniu Patry’ego (25:15).

W drugiej odsłonie początkowo toczyła się wyrównana walka, jednak inicjatywa była po stronie Francuzów, którzy odskoczyli dzięki atakom duetu Patry-N’Gapeth (7:4). Po błędach Chorwatów było już 11:6 dla podopiecznych trenera Bernardo Rezende, a gdy w polu serwisowym pojawił się N’Gapeth dystans dodatkowo wzrósł (17:7). Sytuacja nie zmieniła się już do końca seta, a wygraną francuskich siatkarzy przypieczętowała zepsuta zagrywka Nikacevicia (25:16).

Trzeciego seta otworzyła walka punkt za punkt i chociaż autowy atak Nicolasa Le Goffa chwilowo dał przewagę Chorwatom (6:4), to już chwilę później inicjatywa po stronie Francuzów (9:7). Autowe uderzenia rywali pozwoliły im powiększyć dystans (13:9), jednak tym razem nie zdołali go utrzymać i w połowie seta było po 14. Później ponownie podopieczni trenera Rezende odskoczyli (19:16), ale znów roztrwonili przewagę i po ataku Ivana Raicia o wyniku decydowała gra na przewagi. W niej lepsi okazali się trójkolorowi za sprawą uderzenia Yacine’a Louatiego oraz asie serwisowym Antoine’a Brizarda (26:24).

Francja – Chorwacja 3:0
(25:15, 25:16, 26:24)

Francja: Chinenyeze (6), Patry (13), Toniutti, Ngapeth (8), Le Goff (7), Clevenot (12), Grebennikov (libero) oraz Brizard (2), Louati (3) i Faure (3)
Chorwacja: Bakonji, Dukic (4), Sestan (5), Andrić (16), Zeljković (4), Nikaćecić (4), Sarcević (libero) oraz Pervan (libero), Zhoukouski (1), Brćić, Hanżić (5), Mitraśinović, Raic (3)