Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME M, gr. D: Emocje w starciu Izraela z Grecją zakończone tie-breakiem

ME M, gr. D: Emocje w starciu Izraela z Grecją zakończone tie-breakiem

Starcie Izraela z Grecją nie stało  może na najwyższym poziomie sportowym. Nie brakowało w nim jednak emocji. Ostatecznie po tie-breaku lepsi okazali się Izraelczycy. W całym meczu jednostronny był tylko pierwszy set. W tej grupie są jeszcze Turcja, Francja, Rumunia i Portugalia.

Spotkanie od początku toczyło się po myśli Izraelczyków. Gospodarze skutecznie obijali blok. Raz za razem punktował Genadi Sokolov (3:6). Odrobić straty starał się Rafail Koumentakis. Kolejną serię Izraelczycy zaliczyli przy zagrywkach Tamira Hershko (10:14, 11:17). W dalszej fazie seta ręki nie wstrzymywał Ido David. Grecy nie potrafili znaleźć sposobu na rozpędzonych rywali. Po skutecznym bloku gospodarze mieli serię piłek setowych. Autowe zagranie Koumentakisa zamknęło seta.

W drugim secie początkowo trwała gra punkt za punkt. Żaden z zespołów nie był w stanie zbudować przewagi. W kolejnych akcjach siatkarze z Izraela skuteczne ataki przeplatali z zepsutymi zagrywkami. Z czasem Izraelczycy rozpędzali się. Swoje akcje kończył Tamir Hershko i Sokolov. Przy stanie 14:11 dla gospodarzy interweniował trener Boninfante. Nie brakowało przedłużonych akcji. Celne zagrania Koumentakisa i błędy gospodarzy sprawiły, że Grecy złapali kontakt punktowy i tym razem o czas poprosił izraelski szkoleniowiec (16:17). W kolejnych akcjach nie do zatrzymania był Athanasios Protopsaltis, ponownie przerwę wykorzystał Itamar Stein (19:18). W dalszej fazie seta trwałą zacięta walka punkt za punkt. W decydującym momencie nie brakowało błędów. W walce na przewagi lepsi okazali się Grecy.

Z nową energią w trzecią partię weszli gospodarze. Pierwszy punkt dla Greków zdobył dopiero Mitar Tzourits (1:4). W kolejnych akcjach zespoły wymieniały się skutecznymi zagraniami. Grecy nie ustrzegli się pomyłek, po autowym ataku Protopsaltisa Izraelczycy odskoczyli na 12:8. Gra nie stała na zbyt wysokim poziomie. Z czasem skuteczne ataki Tzourtisa i dobra gra blokiem pozwoliła Grekom zniwelować dystans. Gdy w aut piłkę posłał Hershko, na tablicy wyników pojawił się remis (13:13). W dalszej fazie seta skuteczność poprawili Hershko i David. Przy stanie 15:18 interweniował grecki trener. W kolejnych akcjach mnożyły się błędy w polu zagrywki. W końcówce gra gospodarzy posypała się. Grecy bardzo dobrze czytali izraelskiego rozgrywającego, skutecznie ustawiając blok (24:21). Seta zamknął efektowny blok Alexandrosa Raptisa na Goldrinie.

Po atakach Davida i Goldrina Izraelczycy odskoczyli na 6:3, szybko interweniował trener Boninfante. Po przerwie skutecznie zaatakował Dimitros Mouchlias. Kolejne akcje to przeplatanie skutecznych ataków z błędami w polu zagrywki. Na prowadzeniu pozostawali gospodarze. Dopiero w drugiej części seta Grecy zaczęli odrabiać straty (15:17). Seria przy zagrywkach Ido Davida pozwoliła gospodarzom odbudować wyraźną przewagę. Po kontrataku izraelskiego atakującego czas wykorzystał grecki szkoleniowiec (17:22). Atak Davida dał serię piłek setowych (21:24). Dwie z nich Grecy obronili i o przerwę poprosił trener Stein. Autowa zagrywka Protopsaltisa zakończyła seta.

W tie-breaku od początku wynik oscylował wokół remisu. Po serii zepsutych zagrywek Grecy prowadzili 8:7 podczas zmiany stron. W kolejnej akcji Grecy zapunktowali blokiem i o czas poprosił trener Stein. Po przerwie skutecznie zaatakował Hershko (9:8). Druga część seta to wymiana mocnych ataków. Gdy przedłużoną wymianę mocnym atakiem skończył Alexandros Raptis, Grecja wyszła na prowadzenie 13:11. Zagrania Sokolova i Davida doprowadziły do kolejnego remisu (13:13), a atak z drugiej piłki Hershko dał piłkę meczową Izraelowi. Spotkanie zamknął błąd Greków – sędzia uznał, że piłka została nieprawidłowo przebita. Po tej akcji nie brakowało dyskusji, ale ostatecznie siatkarze obu drużyn podali sobie ręce pod siatką.

Grecja – Izrael 2:3
(17:25, 29:27, 25:21, 21:25, 13:15)

Grecja: Petreas (2), Koumentakis (6), Mouchlias (17), Galiotos (1), Raptis (13), Tzourits  (16), Kokkinakis (libero) oraz Voulkidis (5), Linardos, Protopsaltis (12)
Izrael; Katzenelson (1), Hershko (24), Goldrin (13), Genis (5), David (28), Sokolov (10), Roitman (libero) oraz Ariel, Haver, Rura