Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME M, gr. C: Czesi ze zwycięstwem i trzecim miejscem

ME M, gr. C: Czesi ze zwycięstwem i trzecim miejscem

W meczu decydującym o zajęciu trzeciego miejsca w grupie C reprezentacja Czech wygrała 3:0 z Macedonią. Macedończycy postawili opór tylko w drugim secie, w pierwszym i trzecim nie mieli zbyt wiele do powiedzenia. Rywalem Czech w 1/8 finału będzie Serbia, Macedończycy zmierzą się z jednym z faworytów tych mistrzostw Włochami.

W mecz lepiej weszli Czesi prowadząc po ataku Lukasa Vasiny 2:0. Dobrze spisał się Marek Sotola (8:5), a kiedy Aleksandar Ljaftov  pomylił się w ataku było już 9:5. Czesi kontrolowali boiskowe wydarzenia, tempa nie zwalniał Sotola imponując w ataku (13:8), zagrywką popracował Adam Zajicek (15:8). Macedończycy starali się odrabiać straty, po ataku Nikoli Gjorgjewa przegrywali 12:17.  Po stronie czeskiej z kolei w ofensywie uruchamiany był Vasina (18:12). Dobrze w ataku i zagrywce zagrał Aleksandar Ljaftov, co pozwoliło Macedończykom zbliżyć się na 17:21. Czesi jednak kroczyli po zwycięstwo w tym secie i zdominowali końcówkę, Lukas Vasina udanym atakiem dał swojej ekipie piłki setowe (24:18). Ten sam zawodnik kolejną akcją ofensywną zakończył seta.

Błędy rywali oraz dobra postawa w ataku Vasiny i Galabova pozwoliły w secie drugim prowadzić Czechom 8:5. Znakomita postawa w bloku Filipa Savovskiego pozwoliła Macedończykom wyrównać na 9:9. Przez moment walka toczyła się w granicach remisu, dopiero ataki Josefa Polaka i Lukasa Vasiny spowodowały, że zrobiło się 16:12 dla Czech. Dobrze u Czechów funkcjonował system blok-obrona, działała też kontra. Blok pozwolił Macedończykom zbliżīć się na 16:18. Nikola Gjorgiev  i Aleksandar Ljaftov starali się poderwać swój zespół, ale cały czas to Czesi byli z przodu. Ich przewaga jednak stopniała do punktu po udanym ataku rywali, a konkretnie Vlado Mileva (21:20). Lukas Vasina kolejnym udanym atakiem dał Czechom piłki setowe (24:22). Zmagania w tej części meczu reprezentanci Czech zakończyli udanym blokiem.

Ataki Marka  Sotoli oraz Adama Zajicka pozwolily Czechom nieco przeważać w secie trzecim, ale na 5:5 zagrywką wyrównał Filip Savovski. Przez pewien czas wynik oscylował wokół remisu, ale kilka chwil potem Czesi w dużej mierze za sprawą błędów rywali odskoczyli na 13;10. Czesi kontrolowali wydarzenia, nadal w dobrej dyspozycji był Vasina (17;12). Macedończycy nie byli w stanie dotrzymać kroku lepiej dysponowanemu rywalowi, który po asie Vasiny i ataku Galabova odjechał już na 22:15. Mecz atakiem zakończył Josef Polak. Czesi w „polskiej grupie zajęli trzecie miejsce.

Macedonia – Czechy 0:3
(19:25, 23:25, 17:25)

Macedonia: Gjorgiev (16), Milev (1), Ljaftov (13), Despotovski, Madjunkov (4), Savovski (6), Angelovski (libero) oraz Iliev (3)
Czechy: Zajicek (9), Vasina (19), Galabov (7), Sotola (13), Janouch (2), Polak (5), Monik (libero) oraz Hadrava, Dzavoronok, SRB, Pfeffer (libero)