Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K gr. D: Drugie zwycięstwo Holandii, Francja po tie-breaku wygrała z Hiszpanią

ME K gr. D: Drugie zwycięstwo Holandii, Francja po tie-breaku wygrała z Hiszpanią

Holandia wygrała ze Słowacją 3:0 na mistrzostwach Europy kobiet. Było to drugie zwycięstwo Oranje bez straty seta. Całe spotkanie toczyło się po myśli podopiecznych trenera Felixa Koslowskiego, przewaga i dominacja Holandii nie podlegała żadnej dyskusji.  Pomarańczowe z kompletem punktów prowadzą w grupie D. W drugim meczu tej grupy Francja podzieliła się punktami z Hiszpanią. Okazała się być lepsza w tie-breaku.

Holandia z drugą wygraną

Początek meczu Holenderek ze Słowaczkami był bardzo wyrównany. Dopiero po akcji Indy Baijens pomarańczowe zaczęły budować sobie przewagę (7:5). Ich rywalki jednak twardo walczyły, a po kontrze Niny Herelovej doprowadziły do remisu (11:11). Za sprawą Niki Daalderop Holenderki odzyskały prowadzenie. Asy serwisowe dołożyła Nova Marring, a blok spowodował, że kontrolowały one wynik (18:13). Słowaczki popełniały błędy, a Maring prowadziła rywalki do sukcesu. W końcówce przy zagrywce Karin Sunderlikovej zmniejszył się jeszcze dystans dzielący oba zespoły, ale Marring przypieczętowała wygraną faworytek w premierowej odsłonie (25:20).

W drugim secie poszły one za ciosem. Nacisnęły rywalki zagrywką, a po kontrze Celeste Plak zbudowały sobie solidną nadwyżkę (7:52). Dołożyły szczelny blok, a Słowaczki gubiły się coraz bardziej. Michal Masek sięgał po zmiany, ale na niewiele się one zdawały. Po akcji Plak pomarańczowe kontrolowały boiskowe poczynania (14:5). Swoje w ataku robiła Marring, a po bloku Holenderki pewnie kroczyły do zwycięstwa (21:11). W końcówce Słowaczki przy serwisie Lenki Oveckovej odrobiły jeszcze część strat (18:22), ale ich błędy w połączeniu z dobrą grą Daalderop spowodowały, że ta część meczu padła łupem podopiecznych trenera Koslowskiego (25:19).

W trzecią odsłonę lepiej weszły pomarańczowe, które przy serwisie Sarah Van Aalen błyskawicznie zbudowały sobie przewagę (5:0). W ataku swoje akcje kończyły Marring i Daalderop, a Słowaczki wciąż były w defensywie (12:6). Jednak opłacała się im ambitna gra, bo po zagraniu Karoliny Fricovej zbliżyły się do przeciwniczek na 10:13. W dalszym ciągu próbowały naciskać Holenderki, ale te za sprawą Marring przed wkroczeniem w decydującą część seta powiększyły swoją przewagę (20:14). W końcówce obraz gry nie uległ już zmianie, a Daalderop na spółkę z Plak przypieczętowały wygraną faworytek (25:19).

Słowacja Holandia 0:3
(20:25, 19:25, 19:25)

Słowacja: Kosekova (1), Herelova (3), Hrusecka (2),  Sunderlikova (9), Sepelova (15), Zernovic (2), Pallova (libero) oraz Abrahamova (3), Palgutova (3), Oveckova (3), Fricova (7), Kormendyova, Navratova
Holandia: Plak (10), Lohuis (5), Van Aalen (5), Baijens (5), Daalderop (17), Marring (15), Reesink (libero) oraz Timmerman, Jasper, Knip (libero)

Podział punktów w starciu Francji z Hiszpanią

W mecz lepiej weszły Hiszpanki, które po błędach rywalek wyszły na prowadzenie 6:3. Przy zagrywce Lucille Gicquel trójkolorowe na moment wróciły do gry, ale po asach serwisowych Lucii Gomez Vareli to siatkarki z Półwyspu Iberyjskiego ponownie doszły do głosu (12:8). Po akcjach Amelie Rotar dystans między oboma zespołami stopniał, ale na siatce pokazała się Julia De Paula, a Hiszpanki były coraz bliżej wygranej w premierowej odsłonie (20:16). Przy zagrywce Christiny Bauer Francuzki rzuciły się jeszcze do odrabiania strat, ale ich pogoń była już zbyt późna. Maria Schlegel Mosegui przypieczętowała wygraną Hiszpanek w premierowej odsłonie (25:22).

W drugim secie od początku walka trwała cios za cios. Francuzki nie mogły znaleźć odpowiedniego rytmu gry, a w ich poczynaniach było sporo nerwów. Wprawdzie dzięki blokowi zbudowały sobie niewielką nadwyżkę, lecz skuteczna postawa na siatce Zoi Mavrommatis spowodowała, że Hiszpanki odrobiły straty (10:10). Dopiero ich błędy w ataku i skuteczne zagrania duetu Gicquel/Rotar spowodowały, że trójkolorowe odbudowały przewagę (18:13). Po akcji De Pauli Hiszpanki zbliżyły się jeszcze na 17:18, ale na więcej nie było ich stać. W końcówce ważne piłki w ataku kończyła Helena Cazaute, a przy serwisie Gicquel Francuzki dokończyły tego seta (25:18).

W trzeciej odsłonie przebudziły się siatkarki z Półwyspu Iberyjskiego, które po bloku zbudowały sobie nadwyżkę (5:2). Francuzki próbowały szybko wrócić do gry, ale oba zespoły grały zrywami, a zbicia De Pauli oraz Caroliny Camino Fernandez powodowały, że wciąż na fali były Hiszpanki (12:10). Trójkolorowe nie miały pomysłu, jak zbliżyć się do rywalek, a po kontrze Carloty Garcii przegrywały już 16:19. Za sprawą Gicquel doprowadziły do remisu, ale końcówka należała do ich przeciwniczek. W ataku dobrze prezentowała się Camino, a Hiszpanki triumfowały 25:23.

To podrażniło Francuzki, które przy zagrywce Bauer kolejnego seta zaczęły od prowadzenia 5:0. Na siatce próbowały odpowiadać De Paula i Varela, ale wciąż inicjatywa należała do podopiecznych trenera Rousseauxa. Ich liderką była Gicquel, a dzięki blokowi Halimatou Bah wygrywały już 16:10. W ataku przypomniała o sobie Cazaute, a błędy rywalek prowadziły obie ekipy do tie-breaka (21:15). W końcówce faworytki dołożyły jeszcze blok, a Cazaute przypieczętowała ich zwycięstwo w tej części meczu (25:17).

Już na początku decydującej partii niewielka przewaga zarysowała się po stronie trójkolorowych. W ataku niezawodne były Cazaute i Gicquel, dzięki czemu Francuzki utrzymywały prowadzenie (8:6). Ta druga dołożyła asa serwisowego, a Hiszpanki były coraz bardziej bezradne. Pojedyncze akcje Camino już nie odmieniły obrazu gry, a trójkolorowe po trudnym meczu triumfowały 15:10.

Francja – Hiszpania 3:2
(22:25, 25:18, 23:25, 25:17, 15:10)

Francja: Chazute (16), Bauer (8), Stojilkovikć (2), Gisquel (25), Sylves (9), Diouf (14),  Giardino (libero) oraz Respaut, Bah (5), Gelin, Chouikh-Barbez (libero)
Hiszpania: Marommatis (8), Garcia (5), Varela Gomez (9), Prol (4), Schlegel (8), Lazaro (3), Llabrez (libero) oraz Priante Frances, Aranda Munoz, Jimenz (1), De Paula Viana (14),  Camino Fernandez (13)