Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K gr. A: Cenne zwycięstwo Ukrainy w meczu z Belgią

ME K gr. A: Cenne zwycięstwo Ukrainy w meczu z Belgią

W trzeciej serii spotkań grupy A mistrzostw Europy kobiet Ukrainki w trzech setach rozprawiły się z Belgijkami. Reprezentacja Ukrainy zarówno w drugim, jak i trzecim secie wygrała do 23. Było to cenne zwycięstwo, dzięki któremu Ukraina zrównała się punktami z reprezentacją Polski.

Ukrainki od mocnego uderzenia zaczęły mecz z Belgijkami, a zbicia Swietłany Dorsman i Anastasiji Kraiduby spodowały, że wyszły na prowadzenie 6:2. Na zagrywce próbowała im odpowiadać Celine Van Gestel, ale inicjatywa była po stronie Ukrainek (10:7). W grze gospodyń było sporo błędów, a przy serwisie Diany Meliuszkyny powiększał się dystans dzielący oba zespoły (16:9). Ukrainki dołożyły szczelny blok, a pojedyncze zbicia Britt Herbots nie były w stanie poderwać Belgijek do walki (20:13). W końcówce przyjezdne kontrolowały wynik premierowej odsłony, a Kraiduba poprowadziła je do zwycięstwa (25:18).

W drugim secie poszły za ciosem, a po zbiciu Nadii Kodoli szybko zbudowały sobie solidną nadwyżkę (5:2). Po zbiciu Oleksandry Milenko Ukrainki wygrywały jeszcze 10:6, ale przy serwisie Silke Van Avermaet Belgijki wróciły do gry. W środkowej fazie seta trwało siatkarskie przeciąganie liny, ale zbicia Herbots i błędy rywalek spowodowały, że szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę gospodyń (21:17). Przy zagrywce Meliuszkyny Ukrainki doprowadziły do zaciętej końcówki, a w niej za sprawą Dorsman postawiły kropkę nad „i” w tej części spotkania (25:23).

W pierwszej fazie trzeciej odsłony na zagrania Kraiduby odpowiadała Herbots, a wynik oscylował wokół remisu. Dopiero za sprawą bloku na prowadzenie zaczęły wysuwać się Ukrainki (9:6). Sygnał do ataku Belgijkom próbowała dać Marlies Janssens, ale wciąż przewaga była po stronie rywalek (12:10). Ważne akcje kończyła Kodola, a po błędzie Janssens gospodynie były w coraz trudniejszej sytuacji (17:13). Ambitnie walczyły, ale Kraiduba prowadziła Ukrainki do końcowego sukcesu. Przy zagrywce Charlotte Krenicky rzuciły się jeszcze w pogoń, ale nie udało im się doprowadzić do batalii na przewagi, a Dorsman dała zwycięstwo Ukrainkom (25:23).

Belgia – Ukraina 0:3
(18:25, 23:25, 23:25)

Belgia: Herbots (22), Lemmens, Van Gestel (8), Janssens (9), Van de Vyver, Van Avermaet (4), Rameplberg (libero) oraz Martin (4), Krenicky (1)