Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > Mateusz Musiał: Statystycznie zasłużyliśmy na czwarte miejsce

Mateusz Musiał: Statystycznie zasłużyliśmy na czwarte miejsce

fot. Patrycja Bargieł/Chemeko-System Gwardia Wrocław

Pierwsza runda fazy zasadniczej, na finiszu której siatkarze MKS-u Będzin uplasowali się tuż poza podium, jest już historią. O analityczno-statystyczne podsumowanie tej części rozgrywek pokusił się Mateusz Musiał, asystent trenera Wojciecha Serafina.

Plusy i minusy pierwszej rundy. W jakich elementach MKS zadowalał, a w jakich pozostawił duże rezerwy? Jak w poszczególnych rankingach wypadł na tle rywali?Mateusz Musiał:Można powiedzieć, że w każdym elemencie mieliśmy lepsze i słabsze momenty. Jak również każdy z nich możemy poprawić, a też nie chciałbym zdradzać zbyt wiele szczegółów. Skupmy się zatem na czterech podstawowych elementach i tym jak na tle rywali wypadł MKS.

Zagrywka:

Pod uwagę biorę dwa parametry. Pierwszy to Rating xBP, a drugi to % przyjęcia perfekcyjnego i pozytywnego przeciwników.

Rating xBP (używam od wielu lat, według mnie najbardziej miarodajny do określenia jakości zagrywki, każda zagrywka brana jest pod uwagę, najprościej tłumacząc, mierzy % szans na wygranie akcji przy swojej zagrywce):

Najlepszy wynik w lidze – 35,1% BAS Białystok, 35% Norwid Częstochowa,
Najsłabszy wynik w lidze – 31,6%,
MKS Będzin – 33,4% (okolice średniej ligowej).

% przyjęcia perfekcyjnego i pozytywnego przeciwników (im niższa wartość tym lepiej)

Najlepszy wynik w lidze – 39% przyjęcia rywali – BAS Białystok i Visła Bydgoszcz
Najsłabszy wynik w lidze – 49% przyjęcia rywali
MKS Będzin – 41% przyjęcia rywali

Przyjęcie:

Ponownie pod uwagę biorę dwa parametry (Rating xSO, a drugi to % przyjęcia perfekcyjnego i pozytywnego).

xSO (pod uwagę brana jest każda jakość przyjęcia i mierzy % szans na wygranie akcji przy swoim przyjęciu):

Najlepszy wynik w lidze – 60,6% Lechia Tomaszów Mazowiecki
Najsłabszy wynik w lidze- 57,2%
MKS Będzin – 59,7% w okolicach średniej ligowej.

%R#+ (% piłek przyjętych perfekcyjnie i pozytywnie):
Najlepszy wynik w lidze – 48% Norwid Częstochowa i MKS Będzin
Najsłabszy wynik w lidze- 37%

Atak:

% skończonych ataków:

Najlepszy wynik w lidze – 51% Norwid Częstochowa
Najsłabszy wynik w lidze- 41%
MKS Będzin – 49%

Blok-obrona:

% skończonych ataków przeciwników (im niższa wartość tym lepiej):

Najlepszy wynik w lidze – 42% MKS Będzin i Chemeko-System Gwardia Wrocław
Najsłabszy wynik w lidze – 50%

MKS to jedna z drużyn z najmniejszą liczbą rozegranych setów (56). Czy to może świadczyć o sporych zapasach sił na rundę rewanżową? Dla porównania np. AZS AGH Kraków rozegrał dotychczas 63 sety, Visła Bydgoszcz 67…

– Do tej statystyki akurat nie przywiązywałem wagi. Aż siedmiokrotnie wygrywaliśmy 3:0, najczęściej z całej ligi, dla porównania graliśmy tylko cztery tie-breaki, gdzie Visła zagrała osiem, a Norwid i AZS AGH po sześć. Stąd mimo większej liczby przegranych meczów, różnice są tak małe. Wracając do pytania… Myślę, że każdy z zespołów przystąpi do drugiej rundy z nowymi siłami, w tym także my. Dla nas najważniejsze jest to, że w końcu trenujemy w komplecie i miejmy nadzieję, że tak będzie już do końca sezonu.

Z analityczno-statystycznego spojrzenia można powiedzieć, że czwarta pozycja w tabeli jest adekwatna to prezentowanego poziomu?

– Uważam, że tak. Wszystkie te rankingi, o których wcześniej wspominałem, pokazują, że zasłużyliśmy na to miejsce. Z kolei częstochowianie zasłużenie wygrali pierwszą rundę fazy zasadniczej, byli w ścisłej czołówce zarówno w zagrywce, ataku i przyjęciu, a w blok-obrona ustępowali tylko nam i Gwardii Wrocław. Różnice zarówno w tabeli, jak i rankingach nie są duże, wszystko jeszcze może się zmienić.

Żyjemy ligą, ale za chwilę skupimy się na Pucharze Polski i meczem z Norwidem. Czy to będzie podobne spotkanie do tego z 11 listopada? Czy ciężar gatunkowy będzie zdecydowanie większy?

– Myślę, że to będzie bardzo ciekawe i wyrównane spotkanie. W końcu zagrają ze sobą dwie topowe drużyny naszej ligi. Wiadomo, że mecze pucharowe gra się trochę inaczej, towarzyszy im inna atmosfera, ale nie sądzę, żeby którakolwiek z tych dwóch drużyn miała problem, z presją takiego spotkania.

Jak ocenisz współpracę z przebudowanym sztabem szkoleniowym? Jak odnalazłeś się w nowej roli?

– Współpracę oceniam bardzo dobrze. Tak na prawdę moja rola niewiele się różni od ubiegłego sezonu. W poprzednich latach również zajmowałem się analizą, ale przez to, że dołączył do nas statystyk Paweł Młyński, na analizę i stały monitoring naszego zespołu jest więcej czasu, wcześniej trzeba było gonić ze wszystkim i zarywać noce. W końcu mam przygotowane pod siebie wszystkie mecze ligowe, gdzie wcześniej było to praktycznie niewykonalne, a nie będę ukrywał, że to bardzo przydatne, ponieważ bywają spore rozbieżności w statystkach, które widnieją chociażby na stronie ligi, a to co dostaje od Pawła zrobione jest bardzo rzetelnie, więc wszystkie te dane, które wcześniej podałem oparte są z meczów przygotowanych w naszym systemie.

źródło: mksbedzin.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, I liga mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2023-01-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2023 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę