Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MŚ U-21: Druga faza turnieju rozpoczęta, trudna sytuacja Polaków

MŚ U-21: Druga faza turnieju rozpoczęta, trudna sytuacja Polaków

We wtorek rozpoczęła się druga faza mistrzostw świata siatkarzy do lat 21. W grupie walczącej o półfinał wygrywały zespoły  m. in. Brazylii, Włoch i Bułgarii.  Są w niej także Polacy, którzy mierzyli się z Iranem.  Podopieczni Mateusza Grabdy nie zdołali jednak ugrać seta i tym samym skomplikowali sobie sprawę awansu do półfinału.  W grupie rywalizującej o niższe lokaty wygrywał Egipt, Kanada, Czechy i Bahrajn.

Grupa E

Pierwszym przeciwnikiem Polaków w drugiej fazie turnieju był Iran. Młodzi Biało-Czerwoni nie ugrali nawet seta. Polaków zgubiły przede wszystkim własne błędy, popełnili ich oni aż 32 przy 15 Irańczyków.  Podopieczni Mateusza Grabdy lepiej punktowali w ataku (39:30). Rywalizacja w bloku i zagrywce była wyrównana. Porażka mocno skomplikowała sytuację Polski jeżeli chodzi o awans do czołowej czwórki. Hossein Khanzadeh Firouzjah Poriya zdobył 17 oczek dla Iranu, liderem Polaków z 14 oczkami na koncie był Piotr Śliwka.

W drugim meczu tej grupy Tajlandia tylko momentami nawiązała walkę z Bułgarią.  Ekipa z Europy przeważała` rywali w ofensywie.  W ataku zapunktowała 46 razy przy 31 rywali, w bloku było 4:1, a zagrywce 4:0 dla Bułgarii.  W wygranej nie przeszkodziła im nawet większa od rywali ilość błędów własnych. Wenisław Antow zdobył 18 oczek dla zwycięzców, a Aleksandar Nikołow dołożył 14. Dla Tajlandii 11 oczek zdobył Thanomnoi Jakkrit.

Brazylia prowadziła już z Belgią 2:0, ale w trzeciej odsłonie lepsi byli Belgowie. Emocji nie brakowało w czwartej partii, niemal do końca nie było wiadomo, czy nie zobaczymy w tym meczu tie-breaka.  Ostatecznie jednak Brazylia przypieczętowała wygraną w tym meczu.  Był to wyrównany mecz, warto podkreślić na pewno dobrą postawę Belgów w zagrywce (9:3 w asach), ale zgubiły ich własne błędy.  Popełnili oni ich 36, przy 28 rywali. Carazzai de Morais Neufeld Samuel zapunktował 16 razy dla Brazylii. Ferre  Reggers zdobył 23 oczka dla Belgii.

W drugim meczu tej grupy Włosi nie dali żadnych szans rywalom z Argentyny. Albicelestes tylko w drugim secie zdobyli więcej niż 20 punktów.  Italia przeważała  głównie w ataku i bloku. W tym pierwszym elemencie zdobyła 42 oczka przy 29 rywali, w bloku było 9:2, a na zagrywce 5:3.  Imanol Salazar zdobył 9 oczek dla Argentyny zaś Alessandro Bovolenta mecz zakończył z 17 oczkami dla Italii.

Emocji nie brakowało w pierwszej z grup walczących o niższe miejsca. W pierwszym meczu Kanada oddała jednego seta Tunezji. Był to zespół lepszy w ataku (48:40). Obie drużyny dużo punktowały blokiem (14:13 dla Kanady).  Kanadyjczykom w wygranej nie przeszkodziła spora ilość własnych błędów (29:22). Kaden Schmidt zapunktował dla Kanady 17 razy, dla Tunezji Ben Tahar Mahdi zapunktował 13 razy dla Tunezji.

Tie-breaka zagrały zespoły Indii i Bahrajnu.  Dwa pierwsze sety skończyły się grą na przewagi.  W dwóch kolejnych walki też nie brakowało i doszło do tie-breaka. W decydującej partii lepsi byli zawodnicy Bahrajnu. To było wyrównane spotkanie, Ali Sayed Hashem i Ehsan Husain byli liderami zwycięzców, pierwszy zdobył 30 punktów, drugi 29.

W grupie H Egipt prowadził już  dość pewnie z USA 2:0, ale to Amerykanie wygrali kolejną partię. W trzecim secie Egipcjanie postawili już kropkę nad „i”.   Siatkarsko rywalizacja była wyrównana, ale wszystko wyjaśnia ilość błędów własnych, Amerykanie popełnili ich aż 35 przy 19 rywali.  Mohamed Zyad zdobył 24 oczka dla zwycięzców, dla pokonanych 22 razy zapunktował Klein Dillon.

W drugim meczu Czesi nie dali żadnych szans Meksykowi, jedynie w trzecim secie pozwolili rywalom zdobyć ponad 20 oczek. Czesi kontrolowali wydarzenia w każdym elemencie.  Europejczycy dominowali zwłaszcza w bloku i zagrywce, w tym pierwszym elemencie było 9:1, a w asach serwisowych 12:2. Meksyk popełnił 23 błędy, Czechy -15.  David Kollator  zapunktował dla Czech 16 razy