Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME M: Rosja rozbita, Polacy zagrają o medale!

ME M: Rosja rozbita, Polacy zagrają o medale!

Reprezentacja Polski awansowała do półfinału mistrzostw Europy. W rozgrywanym w Gdańsku meczu ćwierćfinałowym biało-czerwoni nie dali szans siatkarzom Rosji, których ograli bez straty seta. Już w pierwszej partii podopieczni Vitala Heynena zaprezentowali pokaz siły, rozbijając Sborną do 14. W kolejnych setach pokonali wicemistrzów olimpijskich do 24 i 19. W półfinale Polacy zmierzą się z Czechami lub Słowenią.

Mecz lepiej otworzyli Polacy, którzy objęli prowadzenie po kontrze Bartosza Kurka (2:0), powiększył je natomiast as serwisowy atakującego oraz blok na Jegorze Kliuce (6:2). Gdy Piotr Nowakowski zatrzymał Iwana Jakowlewa, a Jakub Kochanowski dołożył asa było już 9:3. Rosjanie nie pomagali sobie zepsutymi zagrywkami, różnicy nie zrobił również as Iljasa Kurkajewa, bowiem po stronie biało-czerwonych nie do zatrzymania był duet Leon-Kurek (17:9). Obraz gry obu ekip nie zmienił się już do końca seta, a wysokie zwycięstwo Polaków przypieczętował Kurek sprytnym plasem (25:14).

Początek drugiej partii wyglądał zupełnie inaczej – po bloku na Kurku Rosjanie prowadzili 2:0. Gdy atakujący wykorzystał kontrę było już jednak po 3, natomiast as serwisowy Kochanowskiego pozwolił Polakom przejąć inicjatywę (5:4). Od tego momentu między zespołami toczyła się zacięta walka punkt za punkt, dopiero za sprawą punktowej zagrywki Kurka biało-czerwoni odskoczyli (12:10). Seria bloków Nowakowskiego, w połączeniu z atakiem Wilfredo Leona powiększyły dystans (19:14), chociaż już w kolejnych akcjach Sborna odrobiła straty przy zagrywce Fedora Woronkowa (18:19). W końcówce podopieczni trenera Tuomasa Sammelvuo doprowadzili do wyrównania dzięki kontrze Kliuki (21:21). Ostatecznie w walce na przewagi lepsi byli Polacy po dwóch błędach rywali (26:24).

W trzecią odsłonę meczu ponownie lepiej weszli biało-czerwoni dzięki zagrywce Kurka (5:2). Dystans powiększył mocny serwis Leona (7:3), a chwilę później błąd Woronkowa (10:5). As Pawła Pankowa, a w kolejnej akcji blok na Michale Kubiaku nieco zmniejszyły różnicę (13:15). Inicjatywa pozostała jednak po stronie Polaków, którzy odbudowali dystans dzięki błędzie Pawła Tietiuchina oraz kontrze Kurka (19:14). Podopieczni trenera Vitala Heynena nie wypuścili już zwycięstwa z rąk – zepsuta zagrywka Tietiuchina dała im piłki meczowe, a pierwszą z nich wykorzystali dzięki skutecznemu blokowi na Woronkowie (25:19).

Rosja – Polska 0:3
(14:25, 24:26, 19:25)

Rosja: Podlesnych (1), Wołkow (5), Jakowlew (7), Kliuka (14), Kurkajew (3), Kobzar, Gołubiew (libero) oraz Tietiuchin (2), Pankow (1), Żigałow, Woronkow (9)
Polska: Kurek (14), Leon (14), Drzyzga, Kubiak (6), Kochanowski (6), Bieniek (3), Zatorski (libero) oraz Nowakowski (4), Kaczmarek (1), Łomacz, Wojtaszek (libero)