Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME M, gr. D: Chorwacja bez szans w starciu z Niemcami, mistrzowie olimpijscy wygrali ze Słowacją

ME M, gr. D: Chorwacja bez szans w starciu z Niemcami, mistrzowie olimpijscy wygrali ze Słowacją

Zmagania w grupie D mistrzostw Europy siatkarzy zainaugurowały zespoły Chorwacji i Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi zanotowali na swoim koncie pierwsze zwycięstwo, nie oddali rywalom nawet jednego seta, chociaż w trzeciej partii Chorwaci dzielnie walczyli o przedłużenie meczu. W piątkowy wieczór w grupie D swój mecz rozegrali jeszcze Francuzi i Słowacy. Górą byli mistrzowie olimpijscy, którzy wygrali w trzech setach.

Już na początku meczu as serwisowy Georga Grozera i blok Tobiasa Kricka dały Niemcom przewagę (6:3). Oba zespoły popełniały sporo błędów w zagrywce, jednak gdy asa posłał Filip Sestan Chorwaci wyrównali (8:8). Inicjatywa pozostała po stronie podopiecznych trenera Andrei Gianiego, którzy ponownie odskoczyli przy zagrywce Grozera (15:10). Blok Floriana Krage powiększył dystans (18:12). Co prawda w końcówce asa zanotował jeszcze Marko Sedlacek, siatkarze z Chorwacji nie zdołali już doprowadzić do wyrównania – seta zakończył autowy atak Leo Andrica (20:25).

Niemcy mocno otworzyli drugą partię i za sprawą akcji Krage, Kricka oraz Grozera szybko odskoczyli rywalom (6:2). Sestan i Andric próbowali poderwać swój zespół do walki, jednak seria błędów ich kolegów, w połączeniu z atakiem Denisa Kaliberdy powiększyły dystans (13:5). Gdy do gry włączył się Christian Fromm przewaga siatkarzy z Niemiec wynosiła już trzynaście punktów (21:8). Nie wypuścili oni już zwycięstwa z rąk, a przypieczętował je atak Kaliberdy (25:13).

Od dwóch błędów Niemców rozpoczął się trzeci set, jednak już po chwili było po 3 i między zespołami wywiązała się zacięta walka punkt za punkt. Błędy Chorwatów pozwoliły ich rywalom objąć prowadzenie (9:6), które chwilę później powiększył blok Fromma oraz as serwisowy Grozera (15:10). Seria pomyłek podopiecznych trenera Gianiego oraz ataki Sestana dały siatkarzom z Półwyspu Bałkańskiego kontakt punktowy (16:17), jednak końcówkę zdominowali już Niemcy przy zagrywce Johannesa Tille – mecz zakończył autowy atak Sandro Dukica (19:25).

Chorwacja – Niemcy 0:3
(20:25, 13:25, 19:25)

Chorwacja: Zhukouski (1 pkt.), Mitrasinović (2), Sedlacek (8), Sestan (8), Andrić (13), Nikacević (1), Sarcevic (libero) oraz Pervan (libero), Bakonji, Dukić (2) i Zeljković
Niemcy: Fromm (7), Kaliberda (8), Grozer (16), Zimmermann, Krage (9), Krick (9), Zenger (libero) oraz Tille (1) i Schott

W meczu Francja – Słowacja między zespołami początkowo toczyła się wyrównana walka, dopiero seria akcji Jean’a Patry’ego i skuteczne bloki jego kolegów pozwoliły Francuzom odskoczyć (10:5). Zagrania Mateja Pataka, w połączeniu z błędami trójkolorowych pozwoliły Słowakom zniwelować część strat (10:13), jednak skuteczne ataki Patry’ego oraz Earvina N’Gapetha uniemożliwiły im wyrównanie. Sytuacja nie zmieniła się do końca seta, a ostatni punkt padł po uderzeniu Trevora Clevenota (25:22).

W drugą partię lepiej weszli Słowacy za sprawą asów serwisowych Petera Michalovica (6:2). Dzięki serii skutecznych kontr Patry’ego Francuzi doprowadzili do wyrównania, po czym przejęli inicjatywę (11:9). As serwisowy Filipa Macuhy spowodował, że na tablicy wyników ponownie widniał remis (12:12). Między zespołami wywiązała się walka punkt za punkt, dopiero w końcówce atak Clevenota i dwa bloki pozwoliły trójkolorowym odskoczyć (20:17). Kolejne akcje Clevenota powiększyły dystans, a zwycięstwo przypieczętował blok Daryla Bultora (25:20).

Francuzi mocno otworzyli trzecią odsłonę dzięki serii skutecznych bloków (4:0). Utrzymywali oni dystans przez całą pierwszą część seta, jednak Słowacy nie zamierzali łatwo się poddać i za sprawą asa serwisowego Macuhy oraz bloków Pataka doprowadzili do wyrównania (12:12). Między zespołami ponownie wywiązała się walka punkt za punkt, chociaż inicjatywa pozostała po stronie trójkolorowych, którzy odskoczyli, gdy kilka błędów popełnili ich rywale, a blok dołożył Barthelemy Chinenyeze (19:16). Końcówka należała już do nich i ostatecznie triumfowali 25:19 po ataku Clevenota.

Francja – Słowacja 3:0
(25:22, 25:20, 25:19)

Francja: Chinenyeze (7), Patry (17), Toniutti (1), N’Gapeth (17), Bultor (3), Clevenot (13), Grebennikov (libero) oraz Brizard i Faure (1)
Słowacja: Michalovic (16), Krisko (12), Palgut (3), Macuha (2), Patak (10), Krajcovic (3), Nemec (libero) oraz Ondrovic i Pokopec