Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME M, gr. C: Finowie lepsi od Macedończyków

ME M, gr. C: Finowie lepsi od Macedończyków

Od zwycięstwa rywalizację w mistrzostwach Europy rozpoczęli siatkarze reprezentacji Finlandii. Ich pierwszym rywalem była ekipa Macedonii Północnej. Dwie pierwsze partie Finowie wygrali bez większych problemów, w trzeciej zaś ulegli rywalom po grze na przewagi. W czwartym secie postawili jednak kropkę nad i, pokonując Macedończyków 25:22.

Spotkanie lepiej otworzyła reprezentacja Macedonii Północnej, która po autowym ataku Urpa Sivuli znalazła się na dwupunktowym prowadzeniu (3:1). Nie bez znaczenia była także dobra dyspozycja Wlado Milewa, po którego asie serwisowym Macedończycy mieli już o cztery oczka więcej (10:6). Tym samym odpowiedział jednak Eemi Tervaportti i po chwili dystans między drużynami zmniejszył się do zaledwie jednego punktu. Od tej pory wynik oscylował wokół remisu. Przełamanie nastąpiło dopiero po punktowej zagrywce Sauliego Sinkkonena, po której to Finlandia znalazła się na dwupunktowym prowadzeniu (18:16). Umocniła się jeszcze na nim w końcówce, gdy w aut zaatakował Nikola Gjorgiev. Zatem to Finowie triumfowali w pierwszej odsłonie meczu, a przesądziła o tym zepsuta zagrywka przeciwników (20:25).

Drugi set rozpoczął się od dwupunktowego prowadzenia Macedonii Północnej. Skuteczne ataki Finów sprawiły jednak, że wynik szybko wskazał na remis (2:2). Taki stan nie utrzymał się zbyt długo, gdyż asem serwisowym popisał się Aleksandar Ljaftow, dzięki któremu to znowu Macedończycy mieli o dwa oczka więcej (5:3). Tym samym odpowiedział Antti Ronkainen i wynik ponownie uległ wyrównaniu. Przełamanie nastąpiło dopiero po autowym ataku Ljaftowa, po którym Finlandia miała już trzypunktową przewagę (12:9). Powiększyła ją jeszcze dzięki skutecznym atakom Sivuli (15:10). Co prawda Macedończykom udało się odrobić część strat w połowie seta, ale w dalszym ciągu to Finowie utrzymywali się na prowadzeniu. Szczególnie, że po punktowej zagrywce Sivuli znów mieli o pięć oczek więcej (19:14). W końcówce świetnie radzili sobie także w bloku i po kolejnym asie serwisowym mogli się cieszyć z wygranej w drugiej partii (25:15).

Kolejną odsłonę lepiej zaczęła reprezentacja Finlandii, która po swoim skutecznym bloku wyszła na dwupunktowe prowadzenie (3:1). Macedończycy jednak nie odpuszczali i udanymi atakami doprowadzili do remisu. Pomyłki nie uniknął za to Milew, przez co Finowie mieli już trzy oczka przewagi (6:3). Dopiero blok Macedończyków zdołał zmniejszyć dystans do zaledwie jednego punktu (11:12). Skuteczne ataki przeciwników nie pozwoliły im jednak na przejęcie prowadzenia. Udało im się to dopiero w okolicach końcówki, gdy popisali się kolejnym blokiem, a dwie skuteczne akcje zapisał na swoim koncie Gjorgiew (18:17). Pomylił się jednak Risto Nikolow i to znowu Finlandia była o oczko lepsza. Nie przerwało to walki i po punktowej zagrywce Gjorgiewa już był remis (20:20). Ostatecznie o losach tej partii musiała zadecydować gra na przewagi, w której lepsi okazali się siatkarze z Macedonii Północnej. Przesądził o tym as serwisowy Nikolowa (26:24).

Na początku czwartej partii Macedończycy kontynuowali swoją dobrą grę i po ataku Filipa Madjunkowa wyszli na dwupunktowe prowadzenie (4:2). Finowie pograli jednak blokiem i szybko doprowadzili do remisu. Dobrze radzili sobie w tym elemencie także w dalszej części seta i tym samym wypracowali sobie trzypunktową przewagę (10:7). Powiększyli ją jeszcze, gdy trzema asami serwisowymi z rzędu popisał się Sakari Makinen. Tym samym odpowiedział jednak Ljaftow i dystans zmniejszył się do zaledwie jednego punktu (13:14). Nie był to koniec świetnych zagrywek, gdyż punkt w tym elemencie zdobył także Tommi Siirila, dzięki któremu Finlandia przywróciła sobie trzypunktową przewagę (17:14). Od tej pory aż do samego końca nie oddała prowadzenia i to Finowie mogli się cieszyć ze zwycięstwa w całym spotkaniu po ataku Sivuli (25:22).

Finlandia – Macedonia Północna 3:1
(25:20, 25:15, 24:26, 25:22)

Finlandia: Ronkainen (14), Tervaportti (4), Siirila (9), Sivula (25), Sinkkonen (8), Makinen (17), Kerminen (libero) oraz Seppanen, Jauhiainen, Koykka (libero)
Macedonia Płn.: G. Gjorgiew, N. Gjorgiew (19), Milew (9), Ljaftow (18), Majdunkow (4), Nikolow (7), Angelowski (libero) oraz Despotowski (3), Iliew, Kostikj