Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME M: Finowie bez szans, pewny triumf biało-czerwonych

ME M: Finowie bez szans, pewny triumf biało-czerwonych

fot. Damian Warwas

Reprezentacja Polski w pełni wywiązała się z roli faworytów w starciu z Finami. W 1/8 finału mistrzostw Europy podopieczni Vitala Heynena nie dali najmniejszych szans swoim rywalom, pewnie wygrywając to spotkanie bez straty seta, a w żadnej z rozegranych w Ergo Arenie partii nie pozwolili oni rywalom dobrnąć do granicy 20 oczek. 

Spotkanie rozpoczęło się od trudnej zagrywki Mikko Esko, ale po udanej kiwce Wilfredo Leona i autowym ataku rywali to Polacy prowadzili 3:1. Podopieczni Vitala Heynena już od początku starali się narzucić swój styl gry, zagrywką i atakiem punktował Leon, pod siatką czujny był też Piotr Nowakowski. Przy stanie 8:3 o czas poprosił Joel Banks. Po nim ataku nie mógł skończyć Michał Kubiak, co wykorzystali rywale i zbliżyli się na 5:8. Różnica to trzech, to czterech punktów utrzymywała się dłuższy czas. Nadal zerową skuteczność utrzymywał Kubiak, punktowali za to m. in. Jakub Kochanowski i Bartosz Kurek.  Blok pozwolił w pewnym momencie powiększyć przewagę do pięciu oczek (13:8). Ataki Michała Kubiaka i Wilfredo Leona dały już wynik 16:10. Mistrzowie świata kontrolowali wydarzenia na boisku, skuteczność odzyskał Kubiak, po akcji Jakuba Kochanowskiego i błędzie Finów Polacy przeważali już 20:12. W końcówce dobre wejście zanotował Łukasz Kaczmarek (23:14). Skutecznie atakował Jakub Kochanowski. Ostatnią akcją seta był atak Kaczmarka.Początek drugiej części spotkania, to gra punkt za punkt, po akcji Urpo Sivuli to Finowie mieli punkt zapasu (4:3). Wynik oscylował wokół remisu, obie ekipy starały się utrudnić grę przeciwnikowi zagrywką, kiedy tym elementem dwukrotnie zapunktował Kubiak, a ataki dołożył Wilfredo Leon zrobiło się 13:8 dla Polski. Przerwę w tym momencie zarządził Joel Banks. Biało-czerwoni podobnie, jak w secie pierwszym dominowali na boisku, choć nie uniknęli też błędów (16:10). Po bloku Kaczmarka na 18:11 drugi czas wykorzystał opiekun Finów.  Swój zespół starał się poderwać Joonas Jokela, ale po asach serwisowych Mateusza Bieńka i kolejnym bloku Kaczmarka to Polska przeważała 22:13. Po ataku Kaczmarka różnica wynosiła już 10 punktów (24:14). Obaj trenerzy rotowali składem, po polskiej stronie pojawili się chociażby Semeniuk i Śliwka. Ostatecznie po zagraniu Kochanowskiego w meczu było już 2:0.

W trzecim secie Vital Heynen wrócił do wyjściowego składu, Polacy rozpoczęli od udanego bloku, ale po chwili było 1:1. Biało-czerwoni odskoczyli na 3:1, ale szybko na 3:3 zagrywką wyrównał Jokela. W polu zagrywki próbkę swoich ogromnych umiejętności dał jednak Leon (6:3), a na 8:4 atakiem podwyższył Bartosz Kurek. Mistrzowie świata nie zwalniali tempa, punktował Kurek, zagrywkę dołożył Kubiak i przy stanie 12:6 Joel Banks zawołał swoich zawodników na 30 sekund rozmowy. Nic to jednak nie dało, w ataku nadal jego podopieczni nie byli w stanie zatrzymać Kurka. Polacy spokojnie kontrolowali wydarzenia na boisku (16:9). Rywale co prawda zapunktowali jeszcze zagrywką, ale przy stanie 18:11 dla Polski trener Finów poprosił o drugi czas.  Po nim jednak prowadzenie biało-czerwonych podwyższył Łukasz Kaczmarek (19:11). Na boisku w miejsce Kubiaka i Leona pojawili się Aleksander Śliwka i Tomasz Fornal. Po nieudanym ataku Finów, kiwce Fornala oraz asie Kaczmarka było już 23:12. W ofensywie problemy miał wprawdzie Śliwka, ale kiedy zadziałał polski blok awans do ¼ finału stał się faktem. W nim czeka już reprezentacja Rosji.

Polska – Finlandia 3:0
(25:16, 25:16, 25:14)

Składy zespołów:
Polska: Nowakowski (3), Kurek (11), Leon (14), Drzyzga, Kubiak (7), Kochanowski (8), Zatorski (libero) oraz Wojtaszek (libero), Kaczmarek (8), Łomacz, Bieniek (3), Fornal (2), Semeniuk i Śliwka (1)
Finlandia: Ronkainen (7), Esko (1), Siirila (2), Sivula (2), Sinkkonen (2), Makinen (2), Kerminen (libero) oraz Koykka (libero), Lankine, Nikula, Jokela (6), Jauhiainen (1), Seppanen (2) i Suihkonen

Zobacz również:
Wyniki fazy pucharowej mistrzostw Europy mężczyzn

Galeria zdjęć z meczu

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Mistrzostwa Europy, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2021-09-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę