Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Luke Reynolds: Powrót do Ligi Mistrzów to przywilej

Luke Reynolds: Powrót do Ligi Mistrzów to przywilej

fot. Klaudia Piwowarczyk

Od wtorku do czwartku w jastrzębskiej hali widowiskowo-sportowej zostanie rozegrany turniej kwalifikacyjny do Ligi Mistrzów. Jego zwycięzca awansuje do kolejnej fazy rozgrywek.

Miniony sezon pod auspicjami CEV nie został dokończony w związku z pandemią COVID-19. Wszystkie mecze poprzedniej edycji europejskich rozgrywek anulowane, a zwycięzcy poszczególnych kategorii pucharów (Liga Mistrzów, Puchar CEV, Puchar Challenge) w minionej edycji nie zostali wyłonieni.W lipcu tego roku Europejska Konfederacja Siatkówki rozszerzyła listę potencjalnych uczestników Ligi Mistrzów w edycji 2021. To otworzyło furtkę dla Jastrzębskiego Węgla do udziału w tych elitarnych rozgrywkach na Starym Kontynencie. Jastrzębianie spełnili postawione przez CEV w tym zakresie warunki.  Wzięli bowiem udział w dwóch z trzech ostatnich edycji LM i zajęli co najmniej piąte miejsce w krajowych rozgrywkach w sezonie 2019/2020. W przypadku Jastrzębskiego Węgla było to czwarta lokata.

Opłaciły się również zabiegi zarządu klubu i wniosek wysłany do CEV, by w przypadku braku możliwości dokończenia tamtej edycji rozgrywek Ligi Mistrzów, do kolejnej jej edycji w sezonie 2020/2021 włączony został zarówno zespół Jastrzębskiego Węgla, jak i inne zespoły, które w tej edycji pozostały jeszcze w grze, a z przyczyn od nich niezależnych nie miały możliwości dokończenia tych rozgrywek.

W kwalifikacjach Ligi Mistrzów rywalizować będzie łącznie 18 zespołów. Droga do fazy grupowej edycji 2020/21 prowadzi przez dwie rundy kwalifikacyjne.

Pierwotnie każda z ekip uczestniczących w kwalifikacjach miała być organizatorem jednego turnieju z trzema drużynami w swojej grupie, ale ze względu na epidemię koronawirusa i kwestie logistyczne, liczba turniejów już w pierwszej rundzie kwalifikacji została ograniczona. Tak jest chociażby w przypadku grupy drużyny Jastrzębskiego Węgla, gdzie zamiast trzech turniejów u każdego z zespołów rozegrany będzie jeden, a jego organizatorem zostali jastrzębianie. Awans do 2. rundy uzyska tylko zwycięzca  turnieju.

My wcale nie ukrywamy swoich ambicji i chcielibyśmy znów pokazać się na arenie europejskiej, bo przecież po poprzednim, niedokończonym sezonie pozostał niedosyt – mocno akcentuje asystent trenera Reynolds’a – Leszek DejewskiPodjęliśmy się organizacji meczów, bo chcemy wygrać i uniknąć na tym etapie niepotrzebnych podróży, choćby do Mińska. Znamy wartość obu zespołów, bo w dobie internetu nic nie da się ukryć. Oglądaliśmy po kilka meczów z udziałem siatkarzy Mińska oraz Apeldoorn i mamy wszystko odpowiednio rozpisane. Nie będzie żadnego elementu zaskoczenia. Fajnie jest zaprezentować własnej publiczności, choć szkoda, że hala nie może być wypełniona w całości.

W 2. rundzie sześć najlepszych zespołów zostanie podzielonych na dwie grupy po trzy drużyny. Pierwotny plan zakłada, że i w tym przypadku każda z drużyn ma zorganizować wewnątrzgrupowy turniej (łącznie trzy turnieje), które odbędą się w dniach 13-29.10.2020, ale czy faktycznie odbędzie się w takiej formule, przekonamy się wkrótce.

Do fazy grupowej Ligi Mistrzów (w której wystąpi 20 drużyn podzielonych na pięć grup po cztery zespoły) awansują tylko dwie najlepsze ekipy z dwóch rund kwalifikacji.

W pierwotnej formie kwalifikacje nie byłyby łatwe. Zagrać dwanaście meczów, żeby dostać się do fazy grupowej, to byłoby sporo. Pandemia sprawiła jednak, że ograniczono liczbę spotkań, a to działa na naszą korzyść. Sam powrót do Ligi Mistrzów to przywilej, ale jednocześnie wiąże się z dodatkowymi meczami i dodatkowym stresem. Jeśli już bierzemy w niej udział, to chcemy zaznaczyć w niej swą obecność i dominować. Bycie tylko „statystami” w tych rozgrywkach, byłoby stratą czasu. Dla naszego prezesa, który zabiegał o nasz powrót do tych rozgrywek, dla ludzi z klubu organizujących to wydarzenie i dla nas, biorąc pod uwagę utratę energii w związku z męczącymi podróżami. Nasze nastawienie będzie więc takie, by wychodząc na boisko pokazywać, że polska siatkówka jest na najwyższym poziomie – mówi przed startem Ligi Mistrzów Luke Reynolds, trener Jastrzębskiego Węgla.

Terminarz gier turnieju 1. rundy kwalifikacji LM w Jastrzębiu-Zdroju

– 22.09.2020 godz. 20:30: Stroitiel Mińsk (BLR) vs. Jastrzębski Węgiel
– 23.09.2020 godz. 18:00: Draisma Dynamo Apeldoorn (HOL) vs. Stroitiel Mińsk
– 24.09.2020 godz. 18:00: Jastrzębski Węgiel vs. Draisma Dynamo Apeldoorn

Wszystkie mecze będą transmitowane na kanałach sportowych Telewizji Polsat.

źródło: jastrzebskiwegiel.pl, sportdziennik.com

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, europejskie puchary

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-09-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved