Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > LN M: Męczarnie Polaków z Holandią, kolejna wygrana w tie-breaku

LN M: Męczarnie Polaków z Holandią, kolejna wygrana w tie-breaku

Reprezentacja Polski w swoim drugim meczu podczas turnieju w Rotterdamie mierzyła się z Holandią. Podobnie jak w starciu z Niemcami, do rozstrzygnięcia potrzebny był tie-break, a ten padł łupem Polaków.  Mecz ten pokazał jednak, że mimo wygranej gra polskiego zespołu jest jeszcze mocno nieregularna.  Kolejnym przeciwnikiem wicemistrzów świata będą Stany Zjednoczone.

Spotkanie rozpoczęło się od wyrównanej gry. Przełamanie nastąpiło dopiero po udanym kontrataku Tomasza Fornala (7:5). Po odpowiedzi ze strony Nimira Abdel-Aziza wynik wskazał jednak na remis. Znów zaczęła się walka punkt za punkt, którą przerwał błąd Bartłomieja Bołądzia (14:16). Kolejne wyrównanie nastąpiło dzięki dobrej zagrywce Fornala. Nie na długo, gdyż ręki w polu serwisowym nie zamierzał wstrzymywać także Abdel-Aziz (20:17). Polacy nie zdołali już przejąć inicjatywy i to Holendrzy okazali się górą w premierowej odsłonie po pewnym ataku Abdel-Aziza (25:22).

W seta numer dwa także lepiej weszła reprezentacja Polski, której wyższe prowadzenie ponownie dał atak Fornala (4:2). Umocniła się jeszcze na nim, gdy dwa asy dołożył Jakub Kochanowski. Po zatrzymaniu ataków Abdel-Aziza przewaga biało-czerwonych wzrosła więc do sześciu oczek (11:5). W połowie seta Polacy dalej wykazywali się czujnością na siatce, co skutkowało kolejnymi zdobyczami punktowymi. Szczególnie, że Holendrzy dokładali błędy własne (12:19). Tym razem to więc Polacy cieszyli się z wygranej, a zdecydował o tym efektowny as Kochanowskiego (25:18).

Od trzypunktowego prowadzenia Holendrów zaczęła się kolejna partia. Swój udział miały w tym świetne zagrywki Abdel-Aziza. Do tego doszedł as Twana Wiltenburga i Holandia była już cztery oczka z przodu (6:2). Dopiero kontratak Fornala zmniejszył nieco dystans między drużynami. Po wygranej w dłuższej wymianie Holendrzy wrócili jednak na wyższe prowadzenie (14:10). Szczególnie, że zaraz uruchomili blok, a Bołądź popełnił błąd przejścia linii ataku. W aut piłkę posłał też Artur Szalpuk (11:18). Holendrzy nie wypuścili więc tego seta z rąk i znowu to oni triumfowali, tym razem po ataku Woutera Ter Maata (25:18).

Na początku czwartej odsłony powróciła wyrównana gra, przełamania nie dał nawet as Kochanowskiego. Polska objęła wyższe prowadzenie dopiero po błędzie dotknięcia siatki rywali (5:7). Holendrzy zatrzymali jednak atak Fornala i szybko doprowadzili do wyrównania. As Fabiana Plaka dał im za to oczko z przodu (8:7). Sytuację odmienił dopiero autowy atak Wiltenburga i w okolicach końcówki na dwupunktowe prowadzenie wyszli biało-czerwoni. W ważnym momencie sprytem wykazał się jeszcze Grzegorz Łomacz, co przybliżyło biało-czerwonych do przedłużenia tego meczu (22:19). Udała im się ta sztuka, a seta zamknął atak Wilfredo Leona (25:22).

W tie-breaku także nie zabrakło wyrównanej gry. Dopiero autowy atak Abdel-Aziza dał Polsce cenne dwa oczka przewagi (8:6). Gra punkt za punkt nie pozwoliła Holandii na przejęcie inicjatywy. Szczególnie, że w decydującym momencie jeszcze jednego asa w tym meczu dołożył Kochanowski, doprowadzając do piłki meczowej (14:10). Biało-czerwoni wykorzystali ją już  w drugiej próbie, a zdecydował o tym atak Norberta Hubera (15:11).

Holandia – Polska 2:3
(25:22, 18:25, 25:18, 22:25,11:15)

Holandia: Keemink (1), Ter Horst (6), Jorna (5), Plak (16), AbdelAziz (23), Wiltenburg (5), Andringa (libero) oraz Van Garderen (11), Meijs, Tuinstra, ter Maat (2), Parkinson
Polska: Kochanowski (17), Fornal (7), Urbanowicz (3), Szalpuk (7), Bołądż (7), Firlej (1) oraz Kurek (5), Leon (14), Łomacz (1), Huber (5)