Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN M: Druga wygrana Kuby, odwróciła tie-breaka z Bułgarią

LN M: Druga wygrana Kuby, odwróciła tie-breaka z Bułgarią

Punktami we francuskim turnieju Ligi Narodów podzieliły się zespołu z Bułgarii i Kuby. Co prawda to gracze z Kuby prowadzili już w tym pojedynku 2:1, ale Europejczykom udało się doprowadzić do remisu. O ostatecznym wyniku decydował tie-break, w nim lepsi okazali się Kubańczycy, którzy mogli pochwalić się zabójczą wręcz końcówką, w której odrobili spore straty.

Początek spotkania był wyrównany, choć niepozbawiony błędów. Większość akcji kończyła się w pierwszym uderzeniu, wynik oscylował wokół remisu (9:9). Błędy Kubańczyków i as Aleksa Grozdanowa pozwoliły Bułgarom odskoczyć na 14:11. Głównie za sprawą ataków Jesusa Herrery Jaime siatkarze z Kuby odrobili straty i po bloku na Nikołowie wynik ponownie się wyrównał (14:14). W dalszej fazie seta nie brakowało przedłużonych wymian. Ponownie żaden z zespołów nie był w stanie zbudować wyraźnej przewagi. Po ataku Aleksandara Nikołowa interweniował trener Kubańczyków (22:21). Ostatnie punkty dla Bułgarów padły po błędach ich rywali.

Po ataku Herrery Kubańczycy prowadzili 3:1 w drugiej odsłonie, jednak szybko stracili przewagę przez własne błędy. W kolejnych akcjach w kubańskich szeregach mnożyły się błędy, gdy swojej akcji nie skończył Masso Alvarez interweniował trener Nicolas Ernesto Vives Coffigny. Skuteczny był Dimitrow (13:9), ale celne zagrywki Miguela Angela Lopeza Castro pozwoliły Kubańczykom zmniejszyć dystans (13:12), kolejną serię siatkarze z Kuby zaliczyli przy zagrywkach Jose Israela Massso Alvareza i wyszli na prowadzenie 17:14. Z niewygodnego ustawienia Bułgarzy wyszli dopiero po ataku Nikołowa (15:17). Do końca to Kubańczycy dyktowali na boisku, raz za razem atakował Miguel Angel Lopez Castro. Pierwszą piłkę setową obronił Atanasow, ale w kolejnej akcji ten sam zawodnik zepsuł zagrywkę, kończąc seta.

W trzecim secie obie drużyny skuteczne ataki przeplatały z niewymuszonymi błędami. As Herrery i kontratak Osniela Lazaro Mergarejo Hernandeza pozwoliły Kubańczykom wyjść na prowadzenie 13:11 i o czas poprosił trener Plamen Konstantinow. Serię rywali przerwał dopiero zagraniem po bloku Aszparuchow (12:15). Siatkarze obu drużyn nie wstrzymywali ręki w ataku, zespoły wymieniały się celnymi zagraniami (15:18). Kolejne ataki Aleksandara Nikołowa i Kolewa nie wystarczały, by Bułgarzy odrobili powstałe straty (18:20). Kubańczycy w końcówce ponownie zaczęli wywierać presję zagrywką. Punkt na wagę zwycięstwa zdobył Masso Alvarez.

Chociaż Kubańczycy w pierwszej części czwartej odsłony popełnili sporo błędów, pozostawali w kontakcie punktowym z przeciwnikami. Dopiero gdy kontratak wykorzystał Asparuhow, Bułgarzy wyszli na prowadzenie 12:9 i o czas poprosił kubański szkoleniowiec. Seria przy zagrywkach Martina Atanasowa trwała, Kubańczycy nie byli w stanie wyprowadzić skutecznego ataku i dopiero błąd dotknięcia siatki przez Aszparuchowa przerwał passę (14:10). Dobrze funkcjonował bułgarski blok, a raz za razem atakował Nikołow (17:10). Mimo wyraźnej przewagi Bułgarzy nie tracili koncentracji. Po bloku siatkarze z Bułgarii mieli serię piłek setowych. Drugą z nich wykorzystał Nikołaj Kolew.

Tie-break od początku grany był punkt za punkt. Obie drużyny ryzykowały w polu zagrywki, przez co nie ustrzegły się również błędów w tym elemencie. Gdy po błędzie na Mergarejo Hernandezie Bułgarzy wyszli na prowadzenie 8:6, o czas poprosił trener Kubańczyków. W dalszej fazie seta dystans utrzymywał się. Gra nie miała większego tempa, mnożyły się błędy (13:10). Atak Atanasowa dał kolejne piłki meczowe Bułgarom (14:11). Kontry Lopeza Castro i Mergarejo Hernandeza przedłużyły rywalizację i interweniował bułgarski szkoleniowiec. Po czasie Mergarejo Hernandez doprowadził do walki na przewagi (14:14). Kubańczycy w końcówce dwukrotnie wygrali weryfikację, przedłużając spotkanie (16:16). Dwa asy Jesusa Herrery Jaime przechyliły szalę zwycięstwa na korzyść reprezentacji Kuby.

Bułgaria – Kuba 2:3
(25:23, 19:25, 20:25, 25:16, 16:18)

Bułgaria: Kolew (10), Atanasow (12), Seganow, Grożdanow (12), Dimitrow (6), Nikołow (22), Salparow (libero) oraz Aszparuchow (7), Rajew, Petkow, Iwanow. i Gotsew
Kuba: Masso (6), Concepcion (9), Taboada (2), Herrera (24), Lopez (19), Yant (1), Gorguet (libero) oraz Guitierrez J. (1), Thondike, Mergarejo (12), Guitierrez M. (1) i Pedroso