Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > LN M: Brazylijczycy najlepsi w Rimini, Polska ze srebrem

LN M: Brazylijczycy najlepsi w Rimini, Polska ze srebrem

Finał Siatkarskiej Ligi Narodów był pojedynkiem, w którym nie brakowało mocnych ataków i ciekawych wymian. Chociaż pierwszego seta wygrali podopieczni trenera Vitala Heynena, w kolejnych odsłonach lepsi byli Brazylijczycy i to oni wygrali tegoroczny turniej w Rimini. Szczególnym popisem siły drużyny prowadzonej przez Carlosa Schwanke był czwarty set, którego Brazylia wygrała do 14.

Już na początku spotkania nie brakowało zaciętej walki. Biało-czerwonym udało się wyjść na dwupunktowe prowadzenie dopiero po autowym ataku Lucasa Saatkampa (8:6). Umocnili się na nim, gdy świetnie w bloku spisał się Bartosz Kurek. Brazylijczykom udało się jednak zablokować Wilfredo Leona i dystans między drużynami zmniejszył się do zaledwie jednego oczka (9:10). Powróciła więc walka, a po udanych atakach Wallace’a de Souzy wynik wskazał na remis (16:16). Polacy nie oddali jednak inicjatywy, gdyż w trudnych sytuacjach świetnie radził sobie Kurek. Dopiero atak Yoandry’ego Leala sprawił, że to Brazylia miała jedno oczko więcej (19:18). Biało-czerwoni nie zamierzali się jednak poddać bez walki i szybko powrócili na prowadzenie po udanej kontrze w wykonaniu Michała Kubiaka. Zaraz asa dołożył Leon i to Polska miała cenne dwa oczka więcej (22:20). Polacy pograli jeszcze blokiem i po ataku Kurka to oni cieszyli się z wygranej w premierowej odsłonie (25:22).

Drugą partię lepiej rozpoczęli Brazylijczycy, którzy po autowym ataku Leona wyszli na dwupunktowe prowadzenie (4:2). Zaraz polski przyjmujący trafił w blok, co powiększyło straty biało-czerwonych o kolejne oczko. Udało mu się jednak zrehabilitować na kontrze i po świetnym bloku Polacy doprowadzili do remisu (9:9). Za to długa akcja padła łupem Brazylijczyków, którzy powrócili na dwupunktowe prowadzenie (11:9). W dodatku przepychankę na siatce przegrał Kubiak, a asem serwisowym popisał się Mauricio Souza (16:12). Po autowym ataku Kurka reprezentacja Polski traciła więc już aż pięć oczek. Jej sytuacja poprawiła się jednak, gdy w polu serwisowym pojawił się Fabian Drzyzga. Po atakach Kurka wynik wskazał na remis (18:18). Brazylia szybko jednak powróciła na prowadzenie, gdy asem popisał się Ricardo Lucarelli (20:18). Utrzymała się na nim aż do samego końca i tym razem to Brazylijczycy triumfowali po błędzie serwisowym Leona (23:25).

Początek trzeciego seta okazał się wyrównany. Brazylijczykom udało się wyjść na dwupunktowe prowadzenie dopiero po asie serwisowym Bruno Rezende (7:5). W dodatku, swoich ataków nie kończył Leon i po udanej akcji w wykonaniu Wallace’a Brazylia miała już o cztery oczka więcej. Od tej pory trwała gra punkt za punkt, którą przerwały problemy z przyjęciem biało-czerwonych i kontratak Leala (17:12). Sytuacja Polaków poprawiła się więc dopiero po asie serwisowym Mateusza Bieńka (15:18). Brazylijczycy pograli jednak blokiem i znowu mieli o pięć oczek więcej. Powiększyli jeszcze przewagę, gdy bezpośrednio z zagrywki zapunktował Wallace, a w ataku pomylił się Kamil Semeniuk (15:23). Ta partia zakończyła się więc pewnym zwycięstwem Brazylii po jeszcze jednym błędzie polskiego przyjmującego (16:25).

Od dwupunktowego prowadzenia Brazylii rozpoczęła się czwarta odsłona. Umocniła się na nim, gdy dobrze w kontrataku spisał się Wallace (7:4). Asem popisał się jednak Drzyzga i dystans szybko zmniejszył się do zaledwie jednego oczka. Pogubili się jeszcze w swojej akcji Brazylijczycy i po wygranej przepychance przez Kubiaka już był remis (7:7). W trudnej sytuacji poradził sobie jednak Leal i po zatrzymanym ataku Leona Brazylia powróciła do trzypunktowej przewagi. W połowie seta zaczęła się napędzać gra Brazylijczyków. Po dwóch nieudanych atakach Kubiaka biało-czerwoni tracili już aż sześć oczek (12:18). Asa dołożył jeszcze Lucarelli i to Brazylia pewnie zmierzała po wygraną w całym spotkaniu. Z zagrywki zapunktował także Saatkamp, a po technicznym ataku Wallace’a to Brazylijczycy cieszyli się z wygranej w Lidze Narodów (25:14).

Brazylia – Polska 3:1
(22:25, 25:23, 25:16, 25:14)

Brazylia: Rezende (2), Wallace (22), Leal (17), Mauricio Souza (8), Saatkamp (7), Lucarelli (13), Hoss (libero)oraz Santos, Douglas Souza (1) i Alan Souza
Polska: Nowakowski (3), Kurek (17), Leon (8), Drzyzga (1), Kubiak (15), Bieniek (9), Zatorski (libero) oraz Kaczmarek, Semeniuk (1), Śliwka i Łomacz