Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN M: Albicelestes pokonali Włochów, Kanadyjczycy lepsi w tie-breaku od Kubańczyków

LN M: Albicelestes pokonali Włochów, Kanadyjczycy lepsi w tie-breaku od Kubańczyków

W nocy polskiego czasu rozegrano dwa mecze Ligi Narodów na turnieju w Ottawie. Reprezentacja Argentyny pewnie, w trzech setach pokonała grających w mocno rezerwowym składzie Włochów. Azzurri w pierwszych dwóch setach dotrzymywali jeszcze kroku rywalom, przegrywając końcówki, w trzecim byli już jednak bezradni. Gospodarze turnieju stoczyli zacięty bój z Kubańczykami, zakończony zwycięskim tie-breakiem.

Spotkanie rozpoczęło się od wyrównanej walki po obi stronach siatki. Szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Włochów, którzy wyszli na prowadzenie 10:7, a następnie mieli już pięć punktów przewagi (14:9).

Wydawało się, że są na prostej drodze do wygrania tego seta. Krok po kroku Argentyńczycy odrabiali straty, od stanu 18:15 dla Włochów ich rywale zdobyli trzy punkty z rzędu na stan rywalizacji wyrównał się. Od stanu po 21 na boisku dominowali siatkarze z Ameryki Południowej. Ostatecznie wygrali 25:22 i objęli prowadzenie w meczu.

Wygrana dodała Argentyńczykom skrzydeł, od początku drugiej partii narzucili swój rytm gry, wychodząc na prowadzenie 7:5. Włosi również nie zamierzali składać broni, wyrównali wynik, a następnie przejęli kontrolę. Szala zwycięstwa przechylała się to na jedną, to na drugą stronę. W końcówce lepiej spisywali się gracze z Argentyny, którzy wywalczyli sobie trzy punkty przewagi. To wystarczyło, aby zespół z Ameryki Południowej wygrał drugiego seta (25:23).

Początek trzeciej odsłony był wyrównany, jednak szybko z wynikiem odskoczyli Argentyńczycy (9:6, 13:7). W tej partii już do samego końca nadawali ton, nie pozwalając Włochom na dogonienie wyniku. W efekcie triumfowali do 18 i w całym meczu 3:0.

Włochy – Argentyna 0:3
(22:25, 23:25, 18:25)

Włochy: Porro, Recine (5), Cortesia (5), Romano (13), Rinaldi (6), Mosca (8), Balaso (libero) oraz Falaschi, Bottolo (3), Gironi (1) i Sanguinetti
Argentyna: Palonsky (10), Loser (9), Lima (17), De Cecco, Vicentin (12), Zerba (1), Danani (libero) oraz Sanchez, Gallego (3) i Kukartsev (1)

Zdecydowanie więcej emocji przyniosło spotkanie Kanady z Kubą, które trwało pięć setów. Już przebieg pierwszego seta zwiastował wyrównany przebieg gry. Dopiero w końcowej fazie Kanadyjczycy wyszli na kilkupunktowe prowadzenie, jednak zrobili to w kluczowym momencie, czego efektem była wygrana do 21. Również w drugiej odsłonie obie ekipy walczyły zacięcie o każdy punkt. Kanadyjczycy wyszli nawet na prowadzenie 20:15, jednak tym razem nie  byli w stanie utrzymać przewagi do końca. Doszło na walki na przewagi, a w niej lepsi okazali się Kubańczycy. Wygraną 28:26 doprowadzili do wyrównania wyniku meczu.

Trzeciego seta świetnie rozpoczęli Kubańczycy, którzy wyszli na prowadzenie 7:3. Nie utrzymali jednak wysokiego poziomu gry i rywale wynik (11:11). Podobnie jak w pierwszym secie, w kluczowym momencie rywalizacji Kanada wywalczyła kilka punktów przewagi, a wygrywając 25:21, zbliżyła się do wygranej w meczu. Obraz gry w czwartym secie niewiele się zmienił. Różnica była jedna – tym razem po wyrównanym początku prowadzenie objęli Kubańczycy. Wygrali oni 25:22 i o wyniku meczu rozstrzygnął tie-break.

W piątej odsłonie szybciej swój rytm gry narzucili Kanadyjczycy. Zdobyli trzypunktowe prowadzenie (6:3, 9:6). Wprawdzie pod koniec seta stracili nieco koncentrację, co wykorzystali rywalek (12:11), ale w najważniejszych momentach kontynuowali swoją grę. Nagrodą była wygrana 15:13 i w całym meczu 3:2.

Wspaniale jest rozpocząć Ligę Narodów Siatkówki od wygranej w pięciu setach, ponieważ chcemy, aby to było częścią naszej tożsamości – powiedział Ryan Sclater. – Zawsze walczymy, nawet gdy sprawy nie idą dobrze. My po prostu musimy znaleźć ten poziom wspólnej gry i walczyć, więc dobrze było to zobaczyć.

Kanada – Kuba 3:2
(25:21, 26:28, 25:21, 22:25, 15:13)

Kanada: Herr (1), Hoag (13), Demyanenko (10), Maar (18), Sclater (27), Van Berkel (3), Currie (libero) oraz Eshenko (4), Hofer, Blankenau i Szwarc (2)
Kuba: Masso (11), Mergarejo, Concepcion (12), Taboada (2), Herrera (28), Lopez (15), Garcia (libero) oraz Gutierrez (1), Suarez, Yant (15) i Gorguet (libero)