Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > LN K: Polki zwycięskie na zakończenie fazy zasadniczej

LN K: Polki zwycięskie na zakończenie fazy zasadniczej

Polki meczem z Rosją zakończyły swój udział w tegorocznej Siatkarskiej Lidze Narodów. Podopieczne Jacka Nawrockiego pożegnały się z Rimini zwycięstwem nad ekipą rosyjską. Nasze reprezentantki musiały mecz rozstrzygnąć w tie-breaku, choć wydawało się, że zamkną go w czterech setach. Niestety w partii na 3:1 straciły koncentrację i roztrwoniły sześciopunktową przewagę. Całe spotkanie zakończyło się jednak po myśli naszej ekipy.

Początek meczu był wyrównany, ale Polki szybko zbudowały sobie przewagę za sprawą skutecznych bloków, akcji Magdaleny Stysiak i asa serwisowego Klaudii Alagierskiej (11:5). Rosjanki zaczęły jednak odrabiać straty i gdy zatrzymały one Martynę Łukasik było już 12:15. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego odbudowały przewagę w kolejnych akcjach przy zagrywce Katarzyny Wenerskiej (19:12). Sytuacja nie zmieniła się już do końca seta, a zwycięstwo Polek przypieczętowała Zuzanna Górecka (25:17).

W drugiej partii od początku inicjatywa była po stronie Rosjanek, które zbudowały przewagę przy zagrywce Ariny Fedorowcewej (11:5). Polskie siatkarki odrobiły część strat dzięki akcjom Łukasik (9:13), a później za sprawą asa serwisowego Alagierskiej (13:16). W końcówce ich rywalki odbudowały dystans, gdy w polu serwisowym pojawiła się Irina Korolewa (20:14). Polki nie zamierzały łatwo się poddać – po mocnych atakach Martyny Czyrniańskiej traciły już tylko trzy “oczka” (17:20). Nie zdołały jednak wyrównać, końcówce Rosjanki zatrzymały Alagierską, a drugą piłkę setową wykorzystała Fedorowcewa (25:20).

W trzecią odsłonę nieznacznie lepiej weszły Polki – po dwóch akcjach Stysiak prowadziły 7:3. Rosjanki zdołały co prawda chwilę później nieco zbliżyć się do rywalek, jednak akcje Agnieszki Kąkolewskiej pozwoliły jej zespołowi odbudować przewagę (15:9). W drugiej części seta siatkarki z Rosji zaczęły popełniać coraz więcej błędów, swoje szanse wykorzystywały natomiast Polki i wygrały one tę partię po bloku Zuzanny EfimienkoMłotkowskiej oraz mocnym uderzeniu Czyrniańskiej (25:16).

Obraz gry nie zmienił się również w czwartym secie – lepiej rozpoczęły Polki, ich rywalki natomiast wciąż się myliły i po autowym ataku Ewgenii Starcewej przegrywały 6:9. Kolejne bloki Kąkolewskiej, w połączeniu z trudną zagrywką Łukasik powiększyły dystans (16:9). Rosjanki nie zamierzały się poddać i doprowadziły do wyrównania przy serwisie Ksenii Smirnowej (18:18). W końcówce asa serwisowego posłała Irina Woronkowa, a kiwką popisała się Fedorowcewa i to ich drużyna była na prowadzeniu (22:19). Rosyjska kadra nie wypuściła już zwycięstwa z rąk, a przypieczętowała je Fedorowcewa (25:22).

Polki mocno otworzyły tie-breaka za sprawą trudnej zagrywki Katarzyny Wenerskiej (4:0). Zatrzymanie Korolewej powiększyło dystans (7:2), który po asie serwisowym Góreckiej i bloku Efimienko-Młotkowskiej wynosił już siedem  punktów (11:4). Sytuacja nie zmieniła się do końca meczu – ostatnie “oczko” padło po mocnym ataku Łukasik (15:7).

Polska – Rosja 3:2
(25:17, 20:25, 25:16, 22:25, 15:7)

Polska: Alagierska (4), Stysiak (26), Efimienko-Młotkowska (8), Łukasik (14), Wenerska (2), Górecka (17), Stenzel (libero), Jagła (libero) oraz Nowicka, Kąkolewska (10) i Czyrniańska (4)
Rosja: Fedorowcewa (17), Korolewa (17), Lazarewa (9), Starcewa, Fetisowa (2), Woronkowa (13), Podkopajewa (libero) oraz Matwiejewa (2), Browkina (7), Koszelewa (4), Pipunyrowa, Pilipienko (libero) i Smirnowa (6)