Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K: Polki nie straciły seta w spotkaniu z Koreą Południową

LN K: Polki nie straciły seta w spotkaniu z Koreą Południową

Reprezentacja Polski kolejny tydzień z Siatkarską Ligą Narodów rozpoczęła od meczu z Koreą Południową. W dwóch pierwszych setach biało-czerwone grały bardzo dobrze, jednak w trzeciej partii zaczęły się schody. Rywalki wyszły na kilka punktów przewagi i polski zespół musiał gonić wynik. W końcówce Polki uruchomiły szczelny mur i odwróciły losy seta. Wygrały go 25: i cały mecz 3:0.

Dobrze to spotkanie zaczęła Malwina Smarzek, której dwa ataki i blok dały prowadzenie Polkom 4:1. Dodatkowo as serwisowy tej zawodniczki powiększył je do czterech ,,oczek”. Azjatki miały spore problemy z kończeniem pierwszej akcji i często były wyblokowywane. Ponadto popełniały też sporo błędów własnych, oddając tym samym punkty za darmo. Biało-czerwone były natomiast bardzo skuteczne i po zagraniach Magdaleny Stysiak i Smarzek zrobiło się 14:6. Na drugiej przerwie technicznej dystans między zespołami wynosił dziewięć punktów po sprytnym zagraniu na siatce Klaudii Alagierskiej. Koreanki chcąc ominąć wysoki blok naszych reprezentantek ryzykowały, ale bez rezultatu, gdyż miały spore problemy z umieszczeniem piłki w boisku. Podopiecznym Jacka Nawrockiego wychodziło natomiast wszystko i stale zwiększały różnicę. Pojedyncze błędy nie wpływały w żaden sposób na wynik. Ostatecznie po zagraniu Stysiak z lewego skrzydła premierową odsłonę spotkania wygrały do 15.

Dwie pierwsze piłki drugiej partii padły łupem Polek. Koreanki zaczęły lepiej blokować, a dodatkowo wyraźnie poprawiły skuteczność w ataku, dlatego nasze reprezentantki nie mogły uciec swoim rywalkom, a nawet straciły prowadzenie. Odzyskały je po asie serwisowym Martyny Łukasik oraz skończonym kontrataku przez Magdalenę Stysiak (8:6). Wprawdzie różnica nie była już taka znaczna, ale cały czas rosła. Dopiero gdy w polu serwisowym pojawiła się Julia Nowicka Koreanki przegrały siedem akcji z rzędu i biało-czerwone wyraźnie ,,odjechały” (16:8). Nie do zatrzymania była para Stysiak/Smarzek, która wyraźnie przewyższała swoje rywalki w zasięgu i atakowała nad blokiem. Przewaga byłaby jeszcze większa, ale w środkowym fragmencie seta podopieczne Nawrockiego kilka razy pomyliły się w ataku. Szkoleniowiec dokonał też kilku zmian i dał szansę pograć rezerwowym zawodniczkom. Szczególnie wyróżniała się Olivia Różański, która kończyła każdą z posyłanych do niej piłek. W końcówce seta dobrymi blokami popisała się Lee Da-Hyeon i nieoczekiwanie zrobiło się 19:22, ale ostatni cios zadała Nowicka posyłając zagrywkę nie do przyjęcia.

Na początku trzeciego seta Polkom przydarzył się przestój. Po skończeniu krótkiej przez Lee Da-Hyeon oraz asie serwisowym Lee So-Young to siatkarki Stefano Lavariniego prowadziły 8:4. Jakość gry Polek wyraźnie osłabła w każdym elemencie. Po przestrzelonym zagraniu Magdaleny Stysiak oraz ładnym technicznym ataku Jeong Ah-Park było 11:5 i biało-czerwone chcąc zakończyć spotkanie w trzech setach musiały wziąć się do roboty. Jednak na boisku nic nie zapowiadało, aby się miało cokolwiek zmienić. Dopiero w okolicach drugiej przerwy technicznej nasze reprezentantki przyspieszyły i zmniejszyły dystans do czterech ,,oczek”. Dodatkowo kontrę na lewej flance wykorzystała Martyna Łukasik i było już tylko 14:17. Siatkarka ta dodała też dobrą zagrywkę i nasze reprezentantki miały swoje rywalki na wyciągnięcie ręki. Do remisu doprowadziła Malwina Smarzek, ustawiając dwie efektowne ,,czapy” i wszystko po raz pierwszy w tym meczu miało rozstrzygać się w samej końcówce. W niej Polki ,,zamurowały” swoje rywalki i to one miały trzy meczbole. Wykorzystały drugi odnosząc tym samym drugie zwycięstwo w tegorocznej Lidze Narodów. We wtorek zmierzą się z reprezentacją Belgii.

Polska – Korea Południowa 3:0
(25:15, 25:20, 25:22)

Polska: Nowicka (4), Łukasik (8), Stysiak (17), Smarzek (18), Alagierska (6), Efimienko-Młotkowska (4), Stenzel (libero) oraz Łazowska, Różański (4), Fedusio, Gryka i Jagła (libero)
Korea Płd.: Hye Seon Yeum, Dahyeon Lee (7), Seungju Pyo (9), Jeongah Park (8), Songyi Han (1), Jiyun Jeong (6), Dahye Han (libero) oraz Seoyoung Yuk (1), Dain Kim, Eunjin Park (4), Soyoung Lee (4)