Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K: Po walce Włoszki lepsze od Chinek

LN K: Po walce Włoszki lepsze od Chinek

W kolejnym dniu turnieju finałowego Siatkarskiej Ligi Narodów kobiet w Ankarze Włoszki walczyły o awans do półfinału z Chinkami. Reprezentantki Chin dobrze rozpoczęły pojedynek, jednak z czasem nie potrafiły znaleźć recepty na zatrzymanie Paoli Egonu, przez co przegrywały 0:2. W trzecim secie nie brakowało zwrotów akcji, ostatecznie Chinki przedłużyły mecz.  W czwartej odsłonie ponownie początkowo prowadziła reprezentacja Chin, ale końcówkę lepiej rozegrały ich rywalki i to Włoszki awansowały do półfinału.

Lepiej w mecz weszły Chinki, Włoszki miały swoje problemy, które wykorzystywały rywalki (1:4). Wysoką skuteczność utrzymywała Yingying Li, po drugiej stronie siatki coraz pewniej punktowała Caterina Boseti (6:7). Reprezentantki Włoch nie potrafiły wyeliminować ze swojej gry błędów, po autowym kontrataku Egonu przegrywały 7:11. Po zagraniu Yuanyuan Wang drużyny zeszły na przerwę techniczną, podczas której Chinki prowadziły 12:8. Dobrze funkcjonował chiński blok, przy stanie 9:15 interweniował trener Mazzanti. Z czasem uaktywniła się Paola Egonu, po jej asie dystans stopniał i o czas poprosił chiński szkoleniowiec (14:17). Seriami błędy popełniały Chinki, gdy linię 3. metra przekroczyła Yingying Li wynik wyrównał się (17:17). W dalszej fazie seta nie brakowało zaciętej walki, wynik oscylował wokół remisu. Kontratak Egonu dał piłki setowe Włoszkom, a atak w antenkę Yingying Li zamknął seta.

Od początku drugiej partii Chinki wróciły do lepszej gry i po bloku na Egonu prowadziły 6:3. Sytuacja szybko się odwróciła i przy zagrywkach Paoli Egonu Włoszki przejęły inicjatywę. Atak z przechodzącej piłki Alessii Orro dał sygnał do przerwy technicznej (12:10). Reprezentantki Włoch wzmocniły zagrywkę i poprawiły skuteczność w kontrataku (15:12). Chinki starały się walczyć z rywalkami, ale nie pomagały sobie popełniając błędy. Gdy kolejnego asa dołożyła Egonu było już 19:15. Przy stanie 21:15 czas wykorzystał jeszcze trener Cai Bin. Nie brakowało przedłużonych wymian. Do końca przewagę utrzymywały siatkarki z Włoch. Głównie za sprawą Xiangyu Gong Chinki przedłużyły jeszcze grę, ale atak z lewego skrzydła Miryam Sylli postawił kropkę nad i.

Po przerwie lepiej do gry wróciły Chinki, szybko interweniował trener Mazzanti (0:3). W kolejnych akcjach Włoszki odrobiły większość strat (4:5). Chinki często grały przez środek. W ataku rozpędziła się Xiangyu Gong, po jej kontrataku było już 12:6 dla Chin. Dobrze funkcjonował chiński blok, włoski trener zaczął sięgać po zmiany (6:14). Mimo roszad Włoszki wciąż miały niską skuteczność w ataku. Chinki bardzo dobrze czytały grę rywalek, skutecznie blok ustawiała Yuanyuan Wang. Pojedyncze zagrania Egonu na niewiele się zdawały (14:20). W końcówce reprezentacja Włoch zaliczyła jednak serię przy zagrywkach Boseti. Gdy uaktywnił się włoski blok, było już 19:20. Dopiero błąd zagrywającej przerwał serię (19:21). Obie drużyny do końca walczyły o przechylenie szali zwycięstwa na swoją korzyść. Dobry atak i as Eleny Pietrini pozwoliły obronić dwie piłki setowe, a podwójny blok doprowadził do walki na przewagi (24:21, 24:24). Mocny atak Yingying Li przypieczętował zwycięstwo Chinek.

Podobnie jak w poprzednich setach również w czwartym Włoszki od początku musiały gonić wynik. Do Egonu w ataku dołączyły Bosetti i Pietrini i na tablicy wyników pojawił się remis (10:10). Po zepsutej zagrywce Pietrini drużyny zeszły na przerwę techniczną (11:12). Ręki w ataku wciąż nie wstrzymywała Yingying Li. Reprezentantki Włoch szybko ponownie odrobiły straty. Gdy asa posłała Cristina Chirichella, o czas poprosił trener Cai Bin (17:17). W kolejnych akcjach wynik pozostawał na styku, a akcje były przedłużone. Bezsprzeczną liderką Włoszek pozostawała Egonu (20:20). W końcówce ponownie serię zaliczyły Włoszki. Dopiero mocny atak Yingying Li pozwolił jej drużynie zrobić przejście (23:21). Ciekawy pojedynek zamknął atak po prostej Egonu.

Włochy – Chiny 3:1
(25:22, 25:19, 24:26, 25:22)

Włochy: Orro (2), Bosetti (14), Chirichella (9), Danesi (8), Sylla (5), Egonu (36), De Gennaro (libero) oraz Lubian (2), Malinov (1) i Pietrini (6)
Chiny: Yuan X.Y (9), Diao L.Y., Gong X.Y. (20), Wang Y.Y. (12). Wang Y.L. (10), Li Y.Y. (16), Wang W.Y. (libero)  oraz Jin Y., Ding X., Chen  P.Y. (1)