Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > LN K: Niemki nie oddały Polkom nawet seta

LN K: Niemki nie oddały Polkom nawet seta

Dobrze rozpoczęły spotkanie przeciwko Niemkom siatkarki reprezentacji Polski, jednak z biegiem czasu w pierwszym secie rywalki doprowadziły do remisu, a w końcówce przejęły inicjatywę. W efekcie niemiecki zespół wygrał do 23, zaś w drugiej partii ekipa trenera Felixa Koslowskiego grała pewnie już od początku. Trzecia partia była bardzo wyrównana, jednak w końcówce rywalki dokończyły dzieła i wygrały bez straty seta.

Dwa dobre bloki Malwiny Smarzek dały Polkom prowadzenie 3:1, ale niedokładne przyjęcie Zuzanny Góreckiej doprowadziło do wyrównania. Siatkarka ta zrehabilitowała się chwilę później, kończąc atak z szóstej strefy, a gdy Smarzek wykorzystała jeszcze kontratak z prawej flanki było 7:4. Biało-czerwone czytały zamiary niemieckich atakujących i to dzięki dobrej grze w systemie blok-obrona powiększały przewagę. Niemniej w połowie seta zacięły się w ofensywie i z pięciu ,,oczek” różnica zmalała do dwóch, a asie serwisowym Camilli Weitzel do jednego. Nasze rywalki dobrze zagrywały i po trafieniu zza linii dziewiątego metra Kimberly Drewniok zrobiło się po 14. Zawodniczka ta wzięła ciężar gry na swoje barki i to jej zagrania dały przewagę naszym sąsiadkom 18:16. Podopieczne Jacka Nawrockiego nie potrafiły sobie z tym poradzić, gdyż nie były już tak efektowne w bloku. As serwisowy Klaudii Alagierskiej dawał im remis, a po nieczystym zagraniu Marie Schölzel wyszły na prowadzenie 23:22. Trzy kolejne akcje jednak przegrały i ostatecznie musiały uznać wyższość swoich rywalek w premierowej odsłonie tego meczu.

Atak w siatkę Klaudii Alagierskiej sprawił, że dwa pierwsze punkty zapisały na swoim koncie Niemki. Od tego momentu trwała gra punkt za punkt i dopiero trafienie Camilli Weitzel serię tą przerwało (7:4). Dobra skuteczność Magdaleny Stysiak pozwoliła najpierw zmniejszyć dystans, a następnie doprowadzić do wyrównania. Pojawił się też dobry blok w wykonaniu Zuzanny Góreckiej, co dawało naszym reprezentantkom dwupunktową przewagę. W dalszym ciągu miały one problemy w przyjęciu, dzięki czemu prowadzący zmieniał się, gdyż podopieczne Felixa Koslowskiego zagrywką wyrządzały sporo krzywdy. To właśnie as serwisowy Hanny Orthmann sprawił, że na drugiej przerwie technicznej było 16:14. Nasze rywalki grały częściej środkiem, a ich zawodniczki robiły dużą różnicę. Katarzyna Wenerska kierowała bowiem piłki głównie do skrzydłowych, a kiedy posyłała piłkę na środek siatki nie przynosiło to rezultatu. Po blokach na Stysiak oraz Góreckiej straty wynosiły trzy punkty. Końcówka rozgrywana była pod dyktando Niemek, które po szczęśliwym zagraniu Pia Kästner wygrały drugą partię do 20.

Na boisku pojawiła się Martyna Łukasik, która zdobyła pierwszy punkt w trzeciej partii. Pozostała też Aleksandra Gryka. Dobry blok Klaudii Alagierskiej sprawił, że Polki prowadziły 3:1, a kiedy Camilla Weitzel nie trafiła w pomarańczowe – 7:4. Jednak trzy kolejne akcje zapisały na swoim koncie nasze rywalki i gra wyrównała się. Kiedy tylko biało-czerwone uzyskiwały wyższe prowadzenie szybko dawały się dogonić. Trener Nawrocki rotował składem, a widoczna była zwłaszcza Łukasik. To jej atak oraz uderzenia Martyny Czyrniańskiej oraz Magdaleny Stysiak sprawiły, że nasze reprezentantki w jednym ustawieniu zapunktowały czterokrotnie pod rząd (16:12). Jak szybko przewagę uzyskały tak prędko ją straciły, gdyż po autowym ataku Stysiak oraz bloku na tej zawodniczce zrobiło się po 17. Wszystko miało rozstrzygać się w samej końcówce. W niej prowadzący zmieniał się, a nikt nie potrafił uzyskać choćby dwóch ,,oczek” różnicy. Decydujące dla losów tego seta okazały się dwa asy serwisowe Hanny Orthmann (24:22). Straty tej Polki nie potrafiły odrobić i po zagraniu z obejścia Marie Schölzel przegrały tą partię do 23, a całe spotkanie 0:3. Teraz przed nimi trzy dni przerwy i ostatnie spotkania z Amerykankami, Chinkami oraz Rosjankami.

Niemcy – Polska 3:0
(25:23, 25:20, 25:23)

Niemcy: Alsmeier, Imoudu, Schölzel, Weitzel, Drewniok, Orthmann, Pogany (libero) oraz Stigrot, Kästner, Bock
Polska: Smarzek, Alagierska, Stysiak, Górecka, Efimienko-Młotkowska, Wenerska, Stenzel (libero) oraz Różański, Nowicka, Czyrniańska, Gryka, Łukasik